Miercuri,
22.09.2021
Ploi Usoare
Acum
8°C

Darius Vâlcov a demisionat din Guvern

Darius Vâlcov a demisionat din Guvern

Darius Vâlcov pleacă din Guvern. Potrivit unor surse ale Digi24, el a demisionat din funcția de consilier al Premierului pe probleme economice.

Condamnat la opt ani de închisoare pentru corupție în primă instanță,  Vâlcov a fost mâna dreaptă a lui Liviu Dragnea în chestiunile economice încă de când acesta a preluat șefia PSD, în 2015.

Întrebată săptămâna trecută dacă va lucra în continuare cu „apropiații lui Dragnea”, așa cum sunt Anca Alexandrescu sau Darius Vâlcov, premierul Viorica Dăncilă a fost drastică în răspuns. „Cu Anca Alexandrescu exclus. Este consilier onorific la Guvern, o voi elibera din funcție. Și la partid la fel. Voi lua o decizie în curând legată și de Darius Vâlcov.”

Joi premierul a numit un nou consilier onorific pe probleme economice, reformă și fiscalitate, pe Remus Borza.

Darius Vâlcov este considerat „creierul” măsurilor legislative importante din guvernarea PSD, printre care OUG 114 fiscală și legea salarizării.

Comentarii

9 comentarii

Piticu

Acum 2 ani

Asta înseamnă că nu o să mai avem parte de pomeni electorale cu bani de la buget ? Daca da , atunci ,cine o să mai voteze PSD-ul?
Raspunde

fideli

Acum 2 ani

Aia care votează contra pnl și Johanis.Și dacă moare PSD-ul, se muta cu votul la altul majoritar care e contra ălora, și tot asa.....
Raspunde

Toma

Acum 2 ani

Ca a demisionat sau ca a fost demis e o treaba buna:infractorii nu au ce cauta in guvern!Dar,credeti ca Remus Borza este mai potrivit?Antecedentele sale nu-l recomanda pentru asemenea post.De ce incearca PSD-ul sa ne minta din nou rotind aceeasi infractori dintr-un post in altul?
Raspunde

Toma

Acum 2 ani

Dancila nu a inteles nimic de la ultimele alegeri si de la referendum iar PSD-ul ne sfideaza si incearca sa desavarseasca distrugerea totala a Romaniei!
Raspunde

Gioconda

Acum 2 ani

Asta le-a fost ordinul dat din 1946, de la Moscova. Nu se pot dezice, acesti bolsevici sub acoperire...
Raspunde

pnl

Acum 2 ani

Sa depună moțiunea și sa vina PNLul la guvernare ! Ce mai așteaptă?
Raspunde

Unu cu memorie buna

Acum 2 ani

Pai bai fratilor, da Borza e la fel, are o condamnare cu suspendare si interzicerea dreptului de a profesa(nu mai stiu exact ca avocat ca lo dat afara cei de la Barou, sau ca administrator) plus ca la origini el o fost data afara de la ALDE. Oare nu mai au astia din PSD doritori sa se inscrie in parti de incep sa recruteze din alte parti?
Raspunde

Mona Lisa Din Cimitir

Acum 2 ani

Sper ca sa-i puna tablouri pe pereti la bulău, acestui individ, cand i va veni randul. Sa invete si el ca nu se tin in cimitire.
Raspunde

Creaturi Gretoase

Acum 2 ani

Si-a dat demisia... dar vor face scut impotriva urmaririi penale ca si la tariceanu, aceste nulitaati criminale, PSD si ALDE. Nu vom putea scapa de astia, doar daca iesim masiv din nou sa votam, sa ajunga la sub 10% si atunci sa plateasca pentru delapidarea Romaniei. Cand vor ajunge la sub 10%.... daca se va intampla, ca din pacate multi romani au ramas prosti si se mai uita in gura PSD-ului si tariceanului...dar daca se va intampla, veti observa cum vor disparea si se vor reinventa ca "refugiati politic", "investitori" si tot felul de binefacatori si victime, prin tari exotice. Pe model Udrea sau Mazare sau indivicul ala hidos din Serbia, Ghita.... cam ala sper sa le fie viitorul acestor infractori pesedisti si taricenisti, care se autointituleaza partide politice.
Raspunde