Miercuri,
21.04.2021
Innorat
Acum
9°C

Cîmpean: Vom mări cu o bandă drumul spre Cisnădie

Cîmpean: Vom mări cu o bandă drumul spre Cisnădie

Președinta Consiliului Județean, Daniela Cîmpean, a declarat în cadrul unei emisiuni Turnul Sfatului TV că între Sibiu și Cisnădie, de dincolo de Cartierul Arhitecților, până la sensul giratoriu cu strada Rahovei, șoseaua va avea trei benzi, nu patru, așa cum s-a discutat inițial.

”Acolo, fiind drum județean, intenționăm lărgirea drumului cu o bandă în plus. Pentru două benzi nu mai e loc, oricât ai încerca. Trebuie să preluăm studiul acela de trafic care ne arată pe unde putem construi acea bandă în plus. Se reconfigurează acum acel drum. (...) Primăria Sibiu a finalizat studiul și știe exact pe unde au cele trei benzi, doar că lucrurile durează din păcate. Pot înțelege frustrarea oamenilor de acolo”, a declarat Daniela Cîmpean.

O altă soluție pentru locuitorii din zonă este intrarea în municipiu pe partea cu magazinul Dedeman. ”Eu de când am venit la Consiliul Județean am avut întâlniri cu primarii arondați zonei, Primăria Șelimbăr, Primăria Sibiu și Primăria Cisnădie, să găsim soluții pe zona respectivă. O altă soluție a fost să se unească Calea Cisnădiei cu drumul de la Dedeman, lucrare care să o execute Cisnădia și Șelimbărul. A început, cred că a și fost pietruit, deci se face. Să știți că Șelimbărul se implică și chiar dorește să se realizeze. Se implică cu toții”, a mai spus Cîmpean.

https://youtu.be/B77Jwf6iarQ

Proiectul celor de la Consiliul Județean este cuplat cu cel al Primăriei Sibiu, care a lansat la finele anului trecut o licitație pentru proiectarea a patru benzi de circulație la ieșirea din Sibiu către Cisnădie. Calea Cisnădiei ar urma să aibă aceste patru benzi de la intersecția cu strada Gheorghe Dima până la limita administrativă a orașului, deci până la marginea Cartierului Arhitecților.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

27 comentarii

jack

Acum 1 an

sunt curios, elea patru benzi din sibiu sunt platite de... sibieni? sau cisnadieni? eu din sibiu de ce mi se iau bani din venit prin impozit pentru ca cisnadienii au acceptat dezvoltarea arhitectilor asa haotic? zilele trecute un cunoscut mie arhitectean mi-a relatat cum pe sestache in zona lui s-a schimbat PUZ-ul din case in blocuri, el care spera sa stea in sfarsit la casa dupa ani de bloc...
Raspunde

un contribuabil sibian

Acum 1 an

In primul rand cei care intra in Sibiu de pe Calea Cisnadiei nu sunt turisti (chiar si pentru ei se fac investitii din banii tai si ai celorlalti sibieni), ci lucratori in firmele din Sibiu. In al doilea rand, cei care intra in Sibiu de pe Calea Cisnadiei merg la cumparaturi in Sibiu, alimenteaza cu carburant din Sibiu, isi duc copii la scoli in Sibiu si exemplele pot continua. Dar saracia din tine nu intelege aceste aspecte. Tu crezi ca acei cativa lei platiti de tine pt haarbul de masina (daca o ai) si pentru impozitul pe locuinta (dac anu cumva stai in chirie si atunci nu platesti acest impozit) acei bani crezi ca iti sunt furati??? 99,9% din cei care folosesc drumul acela, platit din banii mei, ai tai sau ai altora sunt platitori de impozite (exceptand impozitul pe locuinta) la Sibiu. Asa ca las-o balta cu aerele astea de sibian, de mare contribuabil la bugetul care te va pagubi pe tine.
Raspunde

Cristal

Acum 1 an

Nutreț ptr cretini: "Pot înțelege frustrarea oamenilor...". Cum?De cate ori ai stat în trafic cu orele pe drumul acela? Cum rămâne ca nu intra mașina de pompieri pe străzile prea înguste? Cum rămâne cu blocurile prea înghesuite? De ce suprafata utila a apartamentelor e mai mica decat prevede legea constructiilor? De ce unele bucatarii nu au geam,deșii legea specifica clar ca fiecare camera trebuie sa aiba gem separat. Dar cu spitalul cum e? Pana la urma e ok ca e asa de aproape de 2 mari poluatore: gunoaiele și aeroportul? Intreb si eu.Mai putem întreba, nu? Încă ceva:cum va simțiți știind ca va ieșii domnul Barna președinte,iar anul viitor USR-PLUS va prelua conducerea Sibiului?Va e frica,de ce?
Raspunde

yyy

Acum 1 an

de ce si pentru ce e campean/CJ de vina pt toate intrebarile tale despre ferestre, blocuri, suprafata utila? tu te auzi ce vorbesti?ideal e sa dai drumul si la al doilea neuron inainte sa intrebi aberatii. probabil urmatoarea acuzatie e ca arde padurea amazoniana din cauza lui campean...
Raspunde

Calin

Acum 1 an

Unde dracu mai fac o banda ? Printre morminte in cimitir ? Ala e drum de 3 benzi ? Sa-mi fie cu pardon .. am gresit . Imi cer scuze . Au loc de inca o banda , pentru soferii "tupeisti" care circula pe baza "Care e mai rapid inainteaza" .. jack ... referitor la intrebarea ta : vii aici si comentezi ca de ce gasca face oua in loc sa faca ciolane de porc , dar tu stai la bloc . Ba , voi chiar sunteti defecti ?
Raspunde

Ion Ionescu

Acum 1 an

Fodor, Campean si Trif-3 partide diferite, zero realizări ptr sibieni in 3 ani de zile. Dar gargara si minciuna cat încape
Raspunde

onemedia

Acum 1 an

:)))) cine o crede pe aceasta duduie, merita sa o aiba presedinta al CJ!
Raspunde

un sibian

Acum 1 an

clar femeia e dusa cu pluta pe Cibin...total desprinsa de realitate in tot ce face!!!
Raspunde

cetatean UE

Acum 1 an

Locuitorii din Cartierul Arhitectilor lupta de ani buni impotriva abuzurilor primariei Cisnadie care au dus la cosmarul urbanistic. Sunt pline sertarele primarului, serviciului arhitect sef, Consiliului Local,Inspectoratului de stat in constructii, Institutia prefectului de sesizari ale locuitorilor. Sunt procese pe rol,este plina presa locala de nemultumirile locuitorilor.Nicio institutie a statului nu a reactionat. Si-au pasat una alteia responsabilitatea. Primaria, abia incepand cu data de 1 iulie 2019 a inceput sa publice certificatele de urbanism si autorizatiile de constructie emise, ingradind constant dreptul de acces la informatii publice. Asa s-au trezit locuitorii cu blocuri intre case unifamiliale.Singura solutie – instanta de judecata. PUZ-ul nu a fost schimbat ci ignorat prin incompetenta celor din serviciul arhitect sef si din dorinta de a mari numarul contribuabililor pe mp.S-au emis PUZ-uri modificatoare, contrar legislatiei in vigoare. Calitatea vietii locuitorilor , grav afectata ,nu intra in sfera preocuparilor alesilor locali. Trist si revoltator.
Raspunde

sibian

Acum 1 an

Inspectoratul de stat in constructii are atributii de a verifica respectarea documentatiilor de urbanism aprobate conform legii.Cu siguranta ar fi putut preveni haosul urbanistic din Cartierul Arhitectilor.Semnalul de alarma a fost tras ( in presa locala) de primaria Sibiu si Consiliul Judetean in urma discutiilor avute cu primarul Cisnadie referitoare la traficul aglomerat.Desi nu exista transport in comun,in cartier au fost amenajate in 2018, 4 statii de autobuz . La acel moment,primarul Cisnadie, a uitat de interesul locuitorilor si de juramantul depus, a politizat acest subiect intrand in conflict direct cu autoritatile din Sibiu, Cu ajutorul primariei din Selimbar , s-a gasit o solutie de compromis pentru decongestionarea traficului,,pietruind o strada ingusta care face legatura cu zona Dedeman. Delimitarea a 2 benzi de circulatie si asfaltarea acestei strazi nu este inclusa in proiectele imediate ale primariei Cisnadie.Prioritar este terminarea spa-ului si poarta cimitirului. Pentru emiterea autorizatiilor de constructie cu nerespectarea legislatiei referitoare la asigurarea echiparii edilitare ( retea stradala corespunzatoare) chiar si pe terenurile private, exista institutii ale statului care se pot autosesiza ( DNA).
Raspunde

un sibian

Acum 1 an

din pacate s-au facut numai procese...nimic concret!!! procesele nu largesc strada si nu micsoreaza aglomeratia!!!
Raspunde

Sergiu

Acum 1 an

O BANDA ALTERNATIVA PE MIJLOCUL DRUMULUI DESCHISA IN PRIMA PARTE A ZILEI PENTU INTRARE IN SIBIU SI APOI IN PARTEA A DOUA A ZILEI FOLOSITA PENTRU IESIREA DIN SIBIU.asa ceva există deja si in alte țări.
Raspunde

Republica Teleormăneană România

Acum 1 an

Câtă prostie! Poți face 7 benzi duduie că infrastructura din oraș tot nu poate prelua mai mult! Indiferent câte benzi faci acele mașini se „scurg” în Sibiu pe aceleași străzi! Efectul imediat va fi că nu se mai sta la coadă 1km pe 1 bandă ci 0,75 km pe 2 benzi! Traficul care este generat de tranzitul către zona industrială V sau E trebuie canalizat spre autostradă, traficul generat de Shopping City trebuie direcționat direct către acesta. Dacă matale vrei să faci ceva cu bani și să fie util, mai pleznește o bandă pe sens în plus la legătura Arhitecților - Dedeman! Am o presimțire că și acea stradă va fi tot cu 1 bandă pe sens fără parcări și trotuare chiar dacă acum există posibilitatea să facă un bulevard - pentru că motive! Ah și am uitat incompetenți corupți de la urbanism consideră că mai e loc de vreo 20 de blocuri pe fostul teren Tursib! Ăia pe unde ies cu șaretele la plimbare?!
Raspunde

Alzara 1918

Acum 1 an

Politicieni , unde ați fost când strada orincioală din Cartierul Arhitectului( ?!) a proiectat monstruozitatea ? Soluția azi : mutați transformatorul electric dincolo de răul Seviș și desființați linia de înaltă tensiune !
Raspunde

Cetatean Sibian

Acum 1 an

Dar dl. Primar din Cisnadie cind a emis toate autorizatiile de construire a respectat PUG Cisnadie. A avut vreo viziune asupra zonei. Parerea mea ca nu a gindit nimic global. Nu sunt prevazute magazine, scoala, gradinita in zona. Nu a analizat in nici un fel se va face accesul in zona si acum se spala pe maini ca Pilat si se arunca pisica moarta in alta ograda. Se dau autorizatii fara noima si cine stie pe ce crtierii fara o analiza globala asupra zonei.
Raspunde

wick

Acum 1 an

drumul pietruit spre troita va fi curand inaccesibil pentru ca se deterioreaza de la o zi la alta. mai ales ca or sa vina ploi si zapezi. masinile se fac praf pe acel drum. este o alternativa foarte buna care ajuta extrem de mult...dar momentan iti distrugi masina oriocat de incet ai merge , mai ales daca zilneic mergi pe acel drum....
Raspunde

Sibian

Acum 1 an

Ffff nasol. Niste smecheri din cisnadie, inclusiv primaru, care e cel mai mare smecher si pe mana cu dezvoltatorii imobiliari, trebuie trasi la raspundere pentru dezastrul numit cartierul arhitectilor. Asa ceva nu e deloc vreun fleac si e de competenta organelor de urmărire, au distrus toata zona aceea de oraș prin construirea acestui cartier inte-un mod extrem de haotic, constructii mult prea multe pentru acea zona. Nu exista niciun fel de sistematizare. O vina o poarta si cumpărătorii, cei care au luat la început sunt de înțeles, ca nu stiau, dar cei care cumpara de 1 an incoace n-ar mai fi trebuit s-o faca, lucrurile deja sunt clare, anume ca acolo e un haos mare si care va fi si mai mare. Ar putea fi gandit un fel de inel care sa lege nationalul de porțiunea de teren al armatei care e imediat la iesirea din sibiu pe poplacii. De acolo pod si coborare in turnisor, de acolo iesire in zona metro-trident, pe sos. Alba iulia. Ff multi din arhitectilor muncesc in zona industriala vest. Si da, trebuie procese cat de multe, vinovatii din institutiile din cisnadie, dar si din sibiu, sa plateasca cu bani, condamnari si functiile lor. Daca apar sute si sute de procese, sau chiar mii, toate pe aceleași teme/spețe, pt acei mafioti treaba se va împuți grav O alta solutie, fara supărare, dar si mașinile sunt multe. Omu si masina. Trotinete electrice, biciclete, scutere, pot usura mult situația rezidenților, pe tot drumul Arhitectilor-servici. Cu unele exceptii cand ploua, acestea pot fi utilizate intre 20 aprilie - 20 noiembrie in general. Juma de an nu e de ici de colo... Iar asta e valabil pt orice sibian, nu doar cei din arhitectilor.
Raspunde

EU

Acum 1 an

Procesele nu sunt o solutie de preferat.Un proces dureaza multi ani , timp in care abuzurile pot continua. Primariile platesc cheltuielile de judecata din bani publici, banii locuitorilor , bani care ar putea fi investiti in alte proiecte. O singura sesizare la DNA, Curtea de conturi, Protectia consumatorului , semnata de cat mai multi locuitori, ar putea stopa dezastrul din cartier, iar vinovatii ar plati cu siguranta.
Raspunde

noname

Acum 1 an

Zona acea a fost zona pentru case, in 2007 sau 2008 a si existat un plan de dezvoltare pentru zona acea care includea spatii verzi, scoala, magazine si vre-o cateva blocuri spre strada principala. Drumul acela ocupat este o cauza la aglomerarea zonei cu cat mai multe blocuri care nu erau prevazute in acel plan de dezvoltare. Cand si cine are competente sa verifice aceasta cauza? Cum de s-au construit toate acele blocuri? Greselile facute in acea zona sunt ireparabile pentru ca nu mai poti darama blocurile, vezi exemplul... de fapt te duci pe fiecare strada si vezi imediat bloc intre case (e in regula?), dar macar sa fie tras cineva la raspundere. Intrebarea mare ar fi asa: De ce largesti tu drumul ala? Pentru ca e trafic greu acolo? De ce e trafic greu acolo?Pentru ca sunt 20 de masini pe o parcela de teren unde in mod initial trebuia sa fie maxim 2 duplexuri (4-6 masini)?
Raspunde

Sibian

Acum 1 an

Si inca ceva, pt autoritățile orașului sibiu, cisnadie, județului, plus selimbar. Daca vreti sa ramaneti in istorie cu un proiect bun, de ajutor real pt cetatean, faceti acel inel acum pana se mai poate, pana mai aveti culoare de trecere si de construcție a drumului. Ca altfel, apar vile si blocuri peste tot si e la revedere. Inelul va trebui sa continue apoi pe langa casa ambient pana in drumu hotilor, va trece pe dupa spitalul care va fi construit acolo, apoi va trece si va uni Tractorului, apoi pe langa Tineretului si va veni pe langa centura autostrada pana la hornbach. Plus autobuze mai mici si mai sprintene (dd preferat electrice) , care sa circule mai bine decât ce avem acum, trasee regandite in unele zone daca e cazul, si cum am zis, scutere trotinete biciclete. In felul acesta, nu ne civilizam (ca e târziu, daca nu faci de la început puz calumea si pe care sa il respecți 100%),dar macar o mai dregem. Bănuiesc ca nu v-ati prea gandit ce se va întâmpla cand vor apărea și alte cartiere prin împrejurimile orașului, de jur-imprejur. Din haos o dam in sinucidere in masa... :)
Raspunde

Oana

Acum 1 an

Cea mai la indemnana si rapida solutie cred ca ar fi asigurarea transportului in comun . Si poate acea solutie a doamnei Cimpean ar functiona daca ar face acea banda pentru circulatia autobuzelor. Sa nu credeti ca lor le convine sa aiba 2 masini dar avand in vedere ca nu au gadinite sau scoli in zona. Sunt convinsa ca multi dintre cei care stau in Arhitectilor si-ar dori sa foloseasca transportul in comun dar oricum la acest capitol Sibiul sta foare rau fata de alte orase.
Raspunde

EU

Acum 1 an

In 2017 si 2018 , in presa locala a fost publicat un memoriu al locuitorilor de pe o strada cu case unifamiliale, care s-au trezit cu santiere pentru edificarea de blocuri. Memoriul a fost depus si la primarie. Raspunsul primarului, tot in presa, a fost naucitor: nu pot sa fac nimic, deoarece au autorizatie de constructie.Dar cine a emis autorizatiile de constructie? Cine nu a publicat certificatele de urbanism pentru a fi posibil stoparea emiterii autorizatiei?Autorizatia de constructie nu mai poate fi anulata decat in instanta. In instanta nu pot actiona decat cei din imediata vecinatate a constructiei, daca dispun de resursele financiare necesare unui proces si care trebuie sa demonstreze ce prejudicii le produc acele blocuri.Si cum sa convingi judecatorul ca vor fi probleme cu presiunea la apa ,cu canalizarea, cu traficul, cu risc de accidente pe strazile inguste si fara trotuare etc?Trebuie sa mai astepti sa se construiasca vreo 3 blocuri in cartier , un dus sa devina un lux pentru toti locuitorii din cartier, cand ploua sa refuleze canalizarea,un incendiu pentru a demonstra ca accesul autospecialei de pompieri este dificil sau imposibil pe unele strazi,un copil lovit de masina pentru ca nu exista nicio trecere de pietoni etc. Atunci este prea tarziu.
Raspunde

Inspectorul Javert

Acum 1 an

De unde bani pentru încă o bandă ?Am înțeles că după rectificarea bugetară, aveți de de ģând să transferați banii de la investiții ,la fondul de salarii,pe principiul TOTIL PENNTRU NOI ,NIMIC PENTRU VOI !
Raspunde

rosu

Acum 1 an

Va sfatuiesc, dupa ce va tocati nervii, zilnic, in masini, sa apelati cu incredere la serviciile noului SPA facut din banii dumneavoastra de catre primaria orasului Cisnadie. Seara de seara va puteti relaxa si reincarca bateriile pentru batalia ce va urma. Ura!
Raspunde

Pepe

Acum 1 an

O fi vorba de banda lui hija-damian?
Raspunde