Vineri,
05.06.2020
Innorat
Acum
24°C

NEPI anunță oficial data deschiderii primului mall din Sibiu

04 Septembrie 2019 09:18

NEPI anunță oficial data deschiderii primului mall din Sibiu

Construcția primului mall din Sibiu se apropie de final, reprezentanții NEPI anunțând data oficială pentru inaugurare: 14 noiembrie. Mall-ul ”Festival” va avea 150 de spații comerciale, cinematograf multiplex cu nouă săli și peste 1.600 de locuri de parcare.

Lucrările de construcție a centrului comercial din zona Podului Gării sunt în grafic, fiind începute în urmă cu un an. Termenul de finalizare a mall-ului, investiție de 100 de milioane de euro, este 14 noiembrie. Lucrările se vor încheia cu aproximativ o lună înainte de deschiderea centrului comercial, timp în care chiriașii vor amenaja spațiile.

„Deschiderea este programată în 14 noiembrie, iar lucrările sunt perfect în grafic. Nu vor exista întârzieri”, au declarat reprezentanții NEPI pentru Turnul Sfatului.
Majoritatea chiriașilor au semnat deja contracte și mulți dintre ei au demarat în Sibiu campanii de recrutare de personal în vederea inaugurării. Reprezentanții magazinelor consultați de reporterul Turnul Sfatului au confirmat pregătirile pentru inaugurare și anunță că au deja primii angajați care vor lucra în noul mall.

Spre exemplu, reprezentații CineGold , primul cinema multiplex din Sibiu au anunțat că au început angajările. Cinematograful se va deschide simultan cu deschierea mall-ului Festival.

Magazinele Mayoral, H&M, Kaufland, Zara, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius și Zara Home au publicat anunțuri de angajare în mediul on-line.

În cele cinci niveluri ale clădirii vor fi amenajate circa 150 de spații comerciale, un multiplex cinematografic cu nouă săli de proiecție pentru aproximativ 1.400 de cinefili și peste 1.600 de locuri de parcare, dintre care aproximativ 1.200 în subteran și 400 pe terasă și mezanin.

”Dată fiind locația centrală a proiectului, a fost pus un accent ridicat pe dezvoltarea zonei de relaxare, astfel că food court-ul va îngloba 17 unități, o zonă de joacă pentru copii de aproape 500 de metri pătrați, precum și patru restaurante cu terasă exterioară”, arătau reprezentanții NEPI Rockcastle, pentru Turnul Sfatului, în primăvara acestui an.
Tot în aceste zile, se lucrează la amenajarea unui nou sens giratoriu, pe strada Bâlea, iar asfaltul în zona Podului Gării a fost frezat în vederea reamenajării zonei principale de acces.

Viitorul mall al Sibiului va avea două zone de aprovizionare, ambele din strada Socului, plus o a treia – ”o zonă de livrare rapidă” – din strada Lector. Iar clienții magazinelor vor avea acces la viitorul mall în special prin intermediul unui viitor sens giratoriu amplasat la baza podului Gării .

”Accesul în parcarea subterană se va realiza din bulevardul Coposu, strada Socului, iar ieșirea se va face prin strada Socului și strada Fabricii. Parcarea supraterană va putea fi accesată din bulevardul Coposu, atât pentru intrare, cât și pentru ieșirea din centrul comercial”, arată reprezentanții NEPI pentru Turnul Sfatului.

Denisa Laicauf

de Denisa Laicauf

Denisa Laicauf Reporter 0744196362

Comentarii

34 comentarii

Brasovean 36

Acum 9 luni

In sfarsit, nu va mai faceti cumparaturile la SH, dupa 30 de ani!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Asta e baracă, nu mall

Acum 9 luni

Ar fi cazul să faceți poza aia cu designul ăla modern uitată. Exteriorul care se finalizează acum nu are nimic în comun cu ce se lăuda proiectul inițial. Uitați aici poze, cine n-a văzut: https://www.oradesibiu.ro/2019/09/04/foto-primul-mall-din-sibiu-e-aproape-gata-deja-se-fac-angajari/. Evident, constructorii au dat-o pe ieftineală: niște panouri care reflectă lumina de-ți iau ochii, o plasticăraie aruncată acolo pe toate laturile, din spate până în față, de jur împrejur. Nu mai scăpăm de obsesia cu plasticul. Deh, doar n-o să pui ce e mai scump, cărămidă chestii, cum ai zis că faci, ceva mai plăcut la vedere. Îl acoperi de jur împrejur cu plastic. Panourile de plastic se înlocuiesc ușor, sunt ieftine, oamenii s-au gândit la bani. Ăștia au făcut baracă, gheretă, nu mall. Zgârcitul tot zgârcit rămâne, ține la profit. Măcar dacă nu mințea în proiectul inițial. Ce rost are să ne bagi sub nas proiecte designuri care-ți iau ochii, cu care vrei să mă dai pe spate, dacă după aceea ai de gând să faci o românească și să bagi materiale ieftine?! Păcălești primăria sau ce? Rezultatul final: va arăta ca un munte de plastic, un sac menajer albastru închis, de jur împrejur.
Raspunde

Rafila Tatomir

Acum 9 luni

Cred ca noul mall sibian va rivaliza la orice ora cu cele din Dubai! Asteptam ceremonia de deschidere cu sufletul la gura! Multumim, Sibiu!
Raspunde

Alex

Acum 9 luni

Locatia nu este aleasa bine. O sa se creeze niste ambuteiaje. Sa speram ca o sa fie idee buna cu giratoriul de pe strada Balea. Sibiul avea nevoie de asa ceva. Un Mall adevarat meritau si sibienii.
Raspunde

Nicu

Acum 9 luni

Singurul lucru bun sunt acele parcari ca de cumparat se va cumpara de unde sa obisnuit clientul ,,distractie la deschidere cu preturi mici , urmat de explozia de preturi, MARI!!!
Raspunde

Carmen

Acum 9 luni

Posibilitati de relaxare prin sport vor fi? Tare bine ar prinde!
Raspunde

cititor

Acum 9 luni

Partea buna este ca, in general, orice mall are si o sala de fitness. Partea proasta este ca, de cele mai multe ori, este Worldclass ...
Raspunde

Aglomeratie 100%

Acum 9 luni

Giratorul de la baza Podului Garii ramane o mare enigma... chiar nu pot sa-mi imaginez cum va arata
Raspunde

Andrei

Acum 9 luni

Așa cum arată giratoriul de la baza Podului din Gara Mică, de la intersecția cu LIDL (Terezian) Nu văd să fie probleme în zonă
Raspunde

gfd

Acum 9 luni

Daca nu fac si cate o trecere de pietoni la fiecare jumate de metru de iesirea din giratoriul de la capatul podului degeaba il fac. :))
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cetatean

Acum 9 luni

Abia asteptam, facand abstractie de traficul ingreunat deja in zona este o investitie care a determinat si modernizarea mall ului Promenada care arata jalnic. Nu stiu daca este posibil ca strada Socului sa fie modernizata si deschisa traficului. Aceasta strada face legatura intre gara si strada Pantei. Ca tot s a vorbit de sensul giratoriu de pe Balea poate ne spune cineva cine este investitorul si cine este constructorul.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Diana

Acum 9 luni

În sfârșit va avea si Sibiul un mall adevarat debia astept deschiderea
Raspunde

coco chanel

Acum 9 luni

De ce era obligatoriu pt. dezvoltarea Sibiului? Sibienii de rand se imbraca din targ si de la second-hand.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibian cu IQ cat de cat

Acum 9 luni

Sibienii paisani acum cativa ani: Vrem mall! Vrem multiplex! Vrem sa nu mai fim un sat! Ne-am saturat de Dumbrava! Sibienii si mai paisani, azi: Ce idee proasta! Va fi nebunie in trafic! Dar cu zgomotul ce facem? Mai bine nu se facea! Nu e cum vroiam! Sila...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

lazar

Acum 9 luni

food court... da' book court nu?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Mai bine 25 de lei pe un hamburger decât pe o carte

Acum 9 luni

Suntem pe ultimul loc în Europa la consumul de carte. Ar da faliment ;) E o singură librărie în oraș: Humanitas (Habitus e în ”reamenajare” de vreun an), și nu pare să se înghesuie lumea. Nu există cozi, nu te împiedici de lume, e ca înainte. O librărie la un oraș de 170.000 de locuitori (potrivit unei statistici recente). Asta spune multe despre cât de mult ne place să citim.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Trafic!!!!

Acum 9 luni

Traficul va fi mare problema!!! De ce sa pui giratoriu la baza podului si acum sunt ambuteiaje la ore de varf apai seara dupa ce deschid mallu
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

un sibian

Acum 9 luni

NU va fi nici un giratoriu la baza podului...giratoriu va fi in zona policinicii de pe Balea
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gabi

Acum 9 luni

Zona est super buna, avand in vedere ca nu exista nici un supermarket in cartierul Lazaret.....e foarte bine venit !!! Pentru noi cel putin, din cartierele Garii, Lazaret, Terezian e super locatia!! Cu accesul insa.....mai vedem,cred ca greu!
Raspunde

gospodina

Acum 9 luni

Numai Kaufland-ul e bun, restul e gargara...
Raspunde

Cristy

Acum 9 luni

O sa fie un mare fasss. Pui un Mall într-o zona fără potențial. Țineți Minte. Vorbim la anu pe vremea asta. Mulți o sa închidă afacerea, inclusiv Kaufland care are angajați pe PILE.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Carmen

Acum 9 luni

Dacă termină mall-ul cum termină girația de pe Bâlea atunci deschid în 14 noiembrie 2030. Cum să stai frate 3 săptămâni cu devieri de trafic și să reușești performanța de a pune doar un rând de borduri? Cum? Nici pe vremea DPC-ului nu era așa bătaie de joc. Poliția nu se prea agită. Primăria nici atât. Spectacol pe portativ!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kiev

Acum 9 luni

Nici statia de autobuz de la 1 metru de sensul giratoriu nu au fost in stare sa o mute, probabil dupa ce termina marea investitie si o sparg toata o sa se gandeadca si cocoroiu sa o mute bineinteles pe comanda suplimentara asta daca nu cumva ajungem pana in noiembrie ca atunci aceeasi firma specializata cel mai probabil se va ocupa cu arborarea steagurilor de 1 decembrie (tot pe comanda ca de fiecare data ca este urgent si nu se stie cand este 1 decembrie). Domnilor de prevederile contractelor mai stiti ceva sau doar la facturare le mai conspectari?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Marius

Acum 9 luni

Acest mall era obligatoriu pentru dezvoltarea Sibiului. Am rezerve insa cu accesul la el. Sper sa nu se creeze ambuteiaje si trafic ingreunat in zona. Asa cum arata acum zona eu nu cred ca se poate realiza un trafic fluent.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibian

Acum 9 luni

cateve poze si schite legate de intrarile la mall sau giratoriile sau de modul in care sa va circula in zona sa isi dea lumea cu parerea, poate au ceva ideii bune de aplicat de la inceput !
Raspunde

Vasile Von Vasile

Acum 9 luni

Sibiene, tu acum te-ai trezit din somn, nu?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zoro

Acum 9 luni

Cred ca in poza e alt mall pt ca facada celui ce se construieste acum la Podul Garii, nu seamana deloc cu ce e in poza...adica panourile alea sandwich gri, de pe constructie, nu sunt caramida aparenta maro ca cea din poza nici daca o faci cu trafaletul.
Raspunde

Marcel Ciontea

Acum 9 luni

Nu au dat folia jos inca!
Raspunde

Rucsandra

Acum 9 luni

E o etapa intermediara; fațada va fi cu cărămida precum in randari
Raspunde

Haterus

Acum 9 luni

Designul e acelasi, s-au razagandit intre timp la culoare.
Raspunde