Vineri,
02.12.2022
Partial Noros
Acum
5°C

Nor de nea – o afacere de 20.000 de euro în centrul Sibiului

Nor de nea – o afacere de 20.000 de euro în centrul Sibiului

O artistă vrânceancă a decis la 30 și ceva de ani să se stabilească la Sibiu, să renunțe - cel puțin pentru moment, la cântat și să deschidă o afacere în centrul orașului. Cristina Tămăslăcaru se ocupă acum de lenjeria și prosoapele pensiunilor și apartamentelor în regim Air Bnb din orașul nostru, prin intermediul spălătoriei ei, „Nor de nea”.

Cristina are 38 de ani și este de loc din Vrancea. A plecat de acasă la 18 ani, a cochetat câțiva ani cu televiziunea, a avut o perioadă în care a cântat și a publicat chiar și o carte autobiografică. A ajuns în Sibiu acum un an datorită logodnicului ei și s-a gândit ce ar putea să facă pentru a avea un venit stabil și pentru a aduce un pic de plusvaloare orașului ei adoptiv. „Ne-am mutat la Sibiu și ne-am gândit imediat ce putem face pentru noi și ce putem face pentru ceilalți. Eu consider Sibiul o comunitate destul de mică și de când m-am mutat aici m-am simțit ca acasă. Nici în Vrancea nu m-am simțit așa bine”, spune Cristina.

69300633_1270597703118193_6236153726218797056_o

Pentru că orașul nostru este foarte căutat de cei din afară, s-a gândit că ar merge să deschidă o afacere ce va veni în ajutorul pensiunilor de mici dimensiuni și apartamentelor în regim Air Bnb. Ce este impresionant este faptul că mica spălătorie este bio și folosește, în limita posibilităților, înlocuitori pentru plastic.

„Sibiul este un oraș turistic foarte apreciat. Tocmai de aceea am decis să deschidem o mică spălătorie, cu o capacitate de 200 kg/zi, destinată doar prosoapelor și lenjeriilor de pat, pentru pensiuni și apartamente Air Bnb. Facem totul bio. Nu folosim plastic decât extrem de puțin și împachetăm totul în hârtie reciclată luată de la o firmă care distribuie în toată țara, în general pentru cofetării. Pentru noi taie hârtii mai mari decât în mod normal, pentru a împacheta prosoapele și lenjeria.”

20.000 de Euro pentru mica spălătorie

Afacerea nu este una foarte mare. Spălătoria, al cărei nume vine din dorința Cristinei de a transmite ideea de alb imaculat, are o capacitate maximă de 200 kg/zi. Ea spune că vrea să ofere în primul rând un lucru de calitate.

„Nu ne-am gândit că ne vom îmbogăți din asta. Vrem să oferim calitate, nu cantitate, pentru că peste tot pe unde ne-am uitat am găsit numai afaceri axate pe profit mare și pe volum mare de muncă, nu pe o muncă de calitate. Am deschis de două săptămâni și deja avem șase clienți mulțumiți. Nu folosim detergenți din cauza cărora să se strice țesuturile într-un timp foarte scurt”, spune Cristina.
70660209_1284781711699792_1333174659180396544_o

Investiția s-a ridicat la 20.000 de euro, bani cu care, ajutată de logodnicul ei, a cumpărat mașinile de spălat, calandru și toate cele necesare, găsind totodată locația de pe strada Târgu Peștelui, nr. 18. În ceea ce privește activitatea în sine, Cristina este cea care se ocupă de tot deși, spune ea râzând, înainte să vină cu ideea acestei afaceri habar nu avea să spele haine, mai ales profesional.

„Eu nu știam nimic despre spălat haine înainte de asta. Habar nu aveam în ce mă bag. Când ne-a venit ideea aceasta, am început să testez, să spăl lenjeria familiei, ca să cunosc toate mașinile pe care le avem aici. Poate unii spun că nu e mare scofală, dar este – trebuie verificat tipul de material, pentru a vedea exact ce program de spălare este necesar, unele trebuie băgate poate și de trei ori la spălat pentru a fi perfecte. A fost vreo jumătate de an în care am spălat doar hainele noastre”, explică aceasta.
Afacerea „Nor de nea” poate fi găsită pe pagina de facebook cu același nume sau pe strada Târgu Peștelui, la numărul 18.

69591578_1267624556748841_8976725405213917184_o70080675_1272698182908145_652178684974727168_o

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

2 comentarii

sibianul

Acum 3 ani

Normal, cui nu-i place la Sibiu?!
Raspunde

Wadim Korneliu

Acum 3 ani

Articol din seria maculatura. Unde e sigla publicitate?
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus