Joi,
25.02.2021
Cer Senin
Acum
-1°C

PSD Sibiu: Nume românesc versus nume de străin. Vasile versus Iohannis, Orban și Barna

PSD Sibiu: Nume românesc versus nume de străin. Vasile versus Iohannis, Orban și Barna

Iohannis, PNL și USR ne jignesc românii! Am observat în mai multe "ieșiri" ale domnilor Iohannis, Orban și Barna cum aceștia ironizau numele Vasile doar din simplu motiv că cel de al doilea nume al premierului Viorica Dăncilă este Vasilica.  Le atragem atenția domnilor Ludovic Orban, Klaus Werner Iohannis și Barna că membri PSD nu au ironizat numele de origine străină, adică ungară și germană pe care aceștia le poartă. Nu vom tolera atitudinea sfidătoare a acestor așa-ziși lideri care au reușit să-i manipuleze pe români cu tupeu și lipsă de bun simț. Domnilor Iohannis, Orban și Barna, numele Vasile este purtat cu mândrie de aproape 600.000 de români care-și doresc să trăiască decent în țara lor fără să fie sfidați, jigniți, ignorați la nesfârșit de un președinte care niciodată nu a venit în mijlocul lor. Vasile este un nume pe care românii îl poartă pentru că este numele unuia dintre cei mai importanți sfinți ai Bisericii Ortodoxe, considerat păzitor de duhuri rele. Vasilica Viorica Dăncilă este numele candidatului de naționalitate română la președinția României și care merită să-i conducă pe români. Vasilica Viorica Dăncilă este candidatul creștin-ortodox, precum majoritatea cetățenilor români, candidatul care a susținut familia tradițională la referedumul din toamna anului 2018. Acestea sunt trasăturile normalității României.

foro 2 colajÎn România, drepturile la opinie și la vot democratic nu sunt îngrădite. Dar oare este NORMAL ca reprezentanții Bisericii Evanghelice-Luterane, din care face parte sasul Klaus Iohannis și reprezentanții Bisericii Unitariene, de care aparține etnicul maghiar Ludovic Orban, să declare public că nu susțin familia formată dintre un bărbat și o femeie, așa cum este familia tradițională românească, iar acești doi lideri de la PNL să nu ia atitudine?

Oare este România NORMALĂ dacă a ajuns, astăzi, să fie condusă de oameni care nu simt românește, care nu înțeleg obiceiurile, tradițiile și spiritul nostru românesc, transmis din strămoși?

Români, 10 noiembrie este ziua în care aveți dreptul să decideți să trăiți într-o țară normală! Votați Viorica Dăncilă, un bun român!

Comentarii

22 comentarii

jonyjon

Acum 1 an

Turnul Sfatului, voi chiar publicati orice mizerie daca primiti bani? Turnul Sfatului, cel din centru, cine l-a construit, Vasile sau Klaus?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@@@

Acum 1 an

Va vad eu dupa alegeri cum va dispare nervul zambetului!
Raspunde

yyy

Acum 1 an

ioi, bogdanel ce bine ca nu mai esti sinistru ca acum ai mai mult timp sa te dai pe facebook. felicitari!
Raspunde

Iooo

Acum 1 an

Doua partide de pacalici, PSD si ALDE, ne surprind mereu cu aceste comunicate "medievale". O adunatura de diletanti. Sa te fereasca dumnezeu de prostul ajuns sef (vezi cazurile de fata, Vio si Bogdanel). "Români, 10 noiembrie este ziua în care aveți dreptul să decideți să trăiți într-o țară normală!" Exact asta o sa facem. PSD nu inseamna normalitate.
Raspunde

Wadim Korneliu

Acum 1 an

Bai, ce pastile luati acolo la psd? Sau asa e starea voastra naturala, dati test de prostie sa intrati in partid?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

///

Acum 1 an

Dar tu?
Raspunde

Zinco

Acum 1 an

Propun sa nu mai ironizam numele pesedistilor, ca nu numele lor sunt de vina. Mai bine sa le spunem tuturor generic, pe romaneste, fix cum sunt ei: "Hotilor!" Si spuneti-i ratonului de Trif ca numele lui provine de la numele bulgaresc Trifa. Practic e un soi de "deliormanean"/teleormanean ajuns pe plaiurile noastre. Unghia in gat!
Raspunde

S

Acum 1 an

Nu sunt nume de origine "străină", pt ca ungurii și sașii din România sunt la fel de cetățeni romani ca etnicii romani. Sunt străine pt etnia romana, dar nu pentru tara România. Ceea ce fasciștii ăștia din PSD nu înțeleg. Nu înțeleg cum ii mai poate accepta cineva în grupul socialiștilor din UE. Ăștia sunt de teapa lui le Pen, salvini sau orban (ala din Ungaria), cu diferența ca sunt și mai incompetenți decât respectivii.
Raspunde

S

Acum 1 an

În plus si noi romanii mai percepem numele Vasile ca mai de la tara, nu trebuie sa fii de alta etnie. Asta-i adevărul, bun sau rău.
Raspunde

CitizenX

Acum 1 an

Rusine Turnul Sfatului ca va vindeti pentru cativa lei si publicati asemenea mizerii. Ca dinspre PSD Sibiu nu putem avea alte asteptari.
Raspunde

Jacobus Hentmanisse

Acum 1 an

Raspunde

Vivi Dragan

Acum 1 an

Cu acest comunicat Trif sa depasit in toate idiotenile care in ultimul timp le-a debitat. Oare omul asta chiar nu are creier deloc ? Cum poti sa faci un asemenea comunicat in anul 2019 ? Probabil acest idiot se crede in secolul 19.
Raspunde

Teo

Acum 1 an

Trifule ,ai fost si ai ramas marioneta condamnatului dragnea si a acolitilor acestuia.Pierderea privilegiilor v au facut sa recurgeti la cele mai abjecte mijloace pentru a mai atenua din dezastrul la care ati adus partidul.Faptul ca psd se afla la cel mai scazut nivel de credibilitate nu ar fi o problema, insa ati adus Romania in pragul prapastiei prin politica dusa la nivel guvernamental.Plecati unde si a dus mutu iapa si nu mai reveniti in spatiul public.
Raspunde

Maximus

Acum 1 an

Doamne iarta-i ca sunt multi "afumati " Pentru cel care a conceput "publicitatea" electorala : istetule tu faci referire la prenume, nu la nume ,prenumele lui Dancila (nume) sic!! .deci prietenilor de la psd va zic eu cateva nume de straini tot asa , dar care au adus mult mai mult renume si respect aceste Romanii de care va pasa voua : HALEP ,HAGI PATZAICHIN ,HENRI COANDA , FERDINAND . vai saracii si astia erau straini cand ridicau steagul romanesc sic !! O faceau la deruta !??? Ignorantilor chiar ne credeti retardati, ca sa puteti concepe asemenea prostie de articol !??(cei de la psd ,ma refer). TS ar trebui sa distribuiti asemenea rahat, in presa nationala ca sa vada toata tara elucubratiile unor " inteligenti "
Raspunde

Cititescu

Acum 1 an

Daca nu au fost in stare sa scrie ceva care sa merite atentie, PSD-istii sibieni au tinut sa se faca remarcati cu un comunicat penibil. Nu faptul ca o cheama Vasilica a adus-o in atentia criticilor ci modul de exprimare, multitudinea de gafe, de rochii, de coafuri si de laude cu ce-a dat si ce-a marit! Corect ar fi fost sa fie la fel de deranjati si de alt fauritor de gafe, de "Dorel", posibil membru in partidul d-nei Vasilica.
Raspunde

Republica Teleormăneană România

Acum 1 an

E cea mai penibilă, puerilă și evidentă încercare de manipulare a sentimentelor naționaliste din câte am văzut! E jignitor pentru oricine o asemenea abordare, cine naiba și-a imaginat așa ceva! E similar cu jignirea care este adusă gunoiului când lumea spune:„pesede la groapa de gunoi a istoriei” From Sweden with love!
Raspunde

kokos

Acum 1 an

Bravo bogdanele , te-ai autodepasit prin comunicatul asta comunist! Stai linistit , efectul va fi total contrar celui la care sperati voi , adica proasta a mai pierdut vreo 2% din cele 7% pe care le avea la Sibiu!
Raspunde

Noi sibienii

Acum 1 an

Cerem scuze Romaniei ca am dat tarii asemenea idioti
Raspunde

S

Acum 1 an

ȘI încă o mai țin cu referendumul ala la care 20% din prezenți au votat cum ar fi vrut ei? Sa vrei, ca partid, ca unitarienii și luteranii sa aibă aceeași idee ca biserica ortodoxa despre ce e normal mi se pare la fel de greșit cu a vrea ca bisericile sa fie obligate sa oficieze căsătorii gay acolo unde acestea sunt legale la starea civila. O intruziune grosolana a politicului în dogma religioasa. Dar na, cine știe cine s-a jucat în cur la un anumit pesedist sibian de se apuca sa dea asa comunicate disperate. Și poate cel mai mult îl deranjează ca i-a și plăcut.
Raspunde

Gheo Felinaru

Acum 1 an

Hai sa le schimbam numele cu litere in nume cu cifre, merita
Raspunde

ilie

Acum 1 an

oameni care exprima o asa ura nu merita sa traiasca inUE.
Raspunde

dd

Acum 1 an

Rade ciob de oala sparta! Google: Bogdan = este un nume masculin de origine slavă.
Raspunde