Călin Popescu Tăriceanu a dovedit deja că are capacitatea de a fi un prim-ministru capabil să scoată ţara din perioade de criză. O astfel de criză politică trăim şi acum. Curtea Constituţională a sancţionat decizia preşedintelui Iohannis de a numi pe Orban premier, fără majoritatea parlamentară. Este deja clar pentru toată lumea că Orban nu este capabil să mai coalizeze o majoritate în Parlament. Soluţia de mijloc pentru împăcarea tuturor forţelor politice până la alegeri este Călin Popescu Tăriceanu. El poate asigura echilibrul necesar, dar fragil al eşicherului politic românesc. Este omul care poate garanta organizarea de alegeri corecte şi menţinerea unui echilibru macro-economic, deja grav afectat de ultimele decizii politice.
Sunt momente în istoria politică a unei ţări, când orgoliile trebuie lăsate deoparte şi interesul naţional trebuie să primeze. Acum România are nevoie de stabilitate politică, economică şi socială.
Ovidiu Gheorghe Tocaciu
preşedintele ALDE Sibiu
Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download
Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube
Vizualizari: 1274
Ultimele comentarii
Acum 5 ore
Emil
Acum 5 ore
Unsibian
Acum 6 ore
Un sibian
Acum 7 ore
Gigi
Acum 7 ore
Papa di Gio