Vineri,
23.02.2024
Cer Senin
Acum
15°C

Noi trageri în Poligonul Poplaca resimțite în Sibiu. ”Nu s-a întrebuințat muniție reală”

Noi trageri în Poligonul Poplaca resimțite în Sibiu. ”Nu s-a întrebuințat muniție reală”

În această dimineață, în mai multe zone ale Sibiului s-au putut auzi și simți efectele unei noi trageri executate în Poligonul de trageri de la Poplaca.

Zgomotul și unda de șoc s-au resimțit în cartiere precum Valea Aurie, Ștrand sau Turnișor, ajungând chiar și până în Șura Mică. Mai mulți sibieni s-au arătat deranjați de bubuituri, unii spunând că nu au fost informați sau că sperie animalele de companie.

Contactați de reporterul Turnul Sfatului, reprezentanții Centrul de Perfecționare Artilerie Terestra și Artilerie Antiaeriană Sibiu au confirmat tragerile, explicând însă că ele au loc în condiții similare de mai bine de 30 de ani și că respectă legile în vigoare.

”În data de astăzi, în Poligonul de tragere Poplaca, în intervalul orar 09:50 – 10:30, Unitatea Militară 01557 Sibiu a executat trageri de recepție, verificare și funcționare a unui obuzier calibru 152 mm, cu patru lovituri hidraulice. Efectul urmărit al acestor trageri este de a verifica modul de funcționare, a mecanismelor tehnicii de luptă, fără a întrebuința orice tip de muniție reală. În Poligonul de trageri Poplaca acest tip de trageri se execută încă din 1985, în fiecare lună având loc după o anumită planificare. Problema de ordin recent este că noile construcții și ansambluri imobiliare au început să se apropie de zona poligonului și automat apare disconfortul pentru cetățeni. Toate activitățile sunt planificate și desfășurate în conformitate cu legislația în vigoare”, a declarat pentru Turnul Sfatului locotenent Mirela Ploscaru.

Reprezentanții Centrul de Perfecționare Artilerie Terestra și Artilerie Antiaeriană Sibiu mai spun că astfel de trageri vor avea loc și în viitor.

Foto: Centrul de Perfecționare Artilerie Terestra și Artilerie Antiaeriană Sibiu

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 7674

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

15 comentarii

Ion Ion

Acum 3 ani

Adică ii doare undeva de cetățeni. Să-și mute poligonul intr-o zona nelocuită. In ce oras din Europa se mai aud obuze de la trageri?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Licardo Sanchez

Acum 3 ani

Sa bubuie, baietii.... sperie animalele de companie..ce probleme avem. Oricum facem antrenament ca in primul razboi mondial. Rolul nostru, ca natiune cu armata, e sa pazim bazele militare americane, plantate pe la noi si prin alte tari din estul euripei..........un fel de carne de tun, sclavi ai globalistilor. Deveselu e o tinta mare, pentru atac nuclear, probabil la fel va fi si sediul NATO, al globalistilor, din Sibiu.... o sa fim ca Hiroshima, daca izbucneste ceva. Ca atat ne-o dus capu, sau pe retardatii de la Bucuresti...sa ne rugam sa fim cotropiti si cuceriti, dinpre vest. Iata ca am reusit....mare realizare. Romania e doar o potentiala Sirie, intr-un viitor incert. Nu vom mai avea noi vreodata pozitia pe care am avut-o in anii 70.... suntem niste culegatori de castraveti, capsuni, niste macelari sau tiristi, pentru firleme straine. Cateodata niste ingineri, cand avem loc in unitatile de productie ale lor, plantate pe la noi prin tara....vai de capul nostru.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Persida Bischin

Acum 3 ani

De banii dati la armata facem spitale si autostrazi! Suntem in NATO, de ce ii mai platim pe prapaditii astia de apevisti care si asa ne deranjeaza burgul nostru curat si linistit? Sa vie DNA sa-i salte, minim 10 ani puscarie, fara proces!!!
Raspunde

Marcel Marcel

Acum 3 ani

Ești un analfabet. Și după nume ești un besmetic. Analfabetule, dacă ești în NATO ai și niște obligații. Nu sa stea la coada vacii că tine, să asculte manele și să debuteze prostii. Ești un analfabet din toate punctele de vedere. Pune mâna și citește analfabetule. Lasă manele, băutură și păcănelele. Învață pe ce lume trăiești.
Raspunde

2 Cents

Acum 3 ani

Nu stiu care ar fi motivul dar doua bubuituri au fost chiar serioase si locuiesc in acelasi apartament din 2001. Rar am auzit asa ceva in toti acesti ani. Poate directia vantului sa fi avut ceva rol. Deranjante oricum.
Raspunde

Tiberiu Băcilă

Acum 3 ani

Și tăiatul porcului la bătătorul din parcare "se executa cu regularitate încă din 1985" sau chiar dinainte. Dar între timp se presupune că am evoluat puțin ca și societate... Ăsta da argument, stimată locotenent...
Raspunde

Cezar Cezar

Acum 3 ani

Băi frate! Ce draq ați făcut? S-a speriat Bubico. Rușinică! Instrucție nu vă trebuie, pentru că în caz de război real, iar se sperie Bubico și postez rapid pe facebook, anunț presa și se oprește războiul. Ca să nu îl streseze pe Bubico...
Raspunde

Talaus Semper

Acum 3 ani

Bravo, armatei romane! Cu tunul fratilor, in Mileniul III! Poate va reintoarceti la arcuri si sageti, ca sunt bio si reciclabile! Otraviti fantanile! Ardeti lanurile ( daca mai sunt)- acum avem si porumb, nu ca pe vremea lui Stefan , asa ca vom avea popcorn pentru privit razboiul ca la Cineplex... Fereasca Dumnezeu! Eram pe B-dul Mihai Viteazu, pe langa Casa de Asigurari de Sanatate. Am crezut ca a intrat unul in spatele masinii... sau a explodat vreo centrala de apartament... Oare s-a apropiat B-dul Mihai Viteazu de Poplaca in ultimele 3 decenii? Parca Universul inca se mai dilata... sau purtatoarea de vorbe a armatei nu stie...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Till Eulenspiegel

Acum 3 ani

Cumparati tunuri cu amortizor,incompetentilor !
Raspunde

Apolitic W

Acum 3 ani

O data pe luna in sibiu se trage cu tunul, suna alarma iar cateva zile pe an se blocheaza circulatia pe \stefan cel \mare pentru trageri in celalalt poligon. Sibiul detine doua poligoane, 5 unitati militare si un comandament NATO. SUntem pregatiti pentru lupta mai ceva ca Coreea de Nord. Intrebarea e Sibiul un oras asa de important pentru armata romana sau doar de fite si arogante pentru ofiterimea romana. Rezultatul l-am vazut in decembrie 89 cand armata romana s-a jucat de-a razboiul prin oras cu elicoptere, tancuri si tunuri.
Raspunde

Arnold De la suceava

Acum 3 ani

Aoleu, s-au speriat printesele si animalele acestora. Nu mai poti sa faci nimic in hermanstad ca se sperie cutu si pisi mic. Gainile si porcii nu mai au nimic ca si asa le papam.
Raspunde

Johny Balamuc

Acum 3 ani

Bine ca stii cum se scrie suceava
Raspunde

Ciprian Bodea

Acum 3 ani

O armată oricât de mică,fără antrenament e inutilă! Sunt plătiți din banii nostrii pt a-și face treaba!azi s-au antrenat!nu știați unde stați și că aveți un poligon lângă voi???!!sau e zonaaaa??!!imobiliară evident!imi pare rau pt animalele voastre de companie dar ce nu ziceți nimic de zoo!ups nu sunt ale voastre sunt ale tuturor!nu vă mai pasă!URBE TRISTĂ SI PLINĂ DE URĂ! Si nu din cauza pandemie! Ps:doar cetățean nu militar și ăsta sunt eu fără pseudonime!
Raspunde

Soldatul Mioritic

Acum 3 ani

Oricum, armata romaneasca e doar paznicul bazelor militare americane globaliste, amplasate pe teritoriul asta...nu prea inseamna nimic. Am avut si noi o oarecare independenta, ca neam, in anii de glorie ai lui Ceausescu, dar repede am intrat sub talpa altora, am vandut si distrus tot, etc. Acum suntem tinte ale rachetelor chinezesti, rusesti si ale altora altora si paznici ale bazelor americanilor, la noi acasa. Mare realizare....NATO. Aha, mai suntem si mercenari prin Afganistan sau Mali ca sa "ne onoram obligatiile".... sa murim pentru ei, sa le spalam podelele, sa ne invatam copiii limbile lor, in timp ce muncim in fabricile lor, amplasate la noi, ca e "mana de lucru ieftina"...sa zicem si multumesc. In viitor, ne vor trimite si vreo cateva milioane de sirieni, in tabara de muncitori, numita Romania....cand vom fi prea putini.
Raspunde