Peste 20.000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate sibienilor în ultimele 14 luni, în contextul combaterii răspândirii infecțiilor cu noul coronavirus, conform unui raport transmis de Poliția Sibiu, la solicitarea Turnul Sfatului.
În total, în perioada 15 martie 2020 - 25 mai 2021, polițiștii sibieni au aplicat 20.394 de sancțiuni contravenționale pentru fapte de natură economică și alte contravenții în context COVID - 19, potrivit legislației în vigoare în perioada stării de urgență și stării de alertă, conform informațiilor transmise de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu.
Cele mai multe sancțiuni contravenționale aplicate în contextul COVID-19 au fost înregistrate în data de 2 aprilie 2020, atunci când autoritățile au identificat nu mai puțin 293 de persoane care nu au respectat măsurile. Dintre acestea, 210 au fost pentru nerespectarea măsurilor privind restricționarea circulației și 7 pentru nerespectarea măsurilor privind măsura izolării.
De asemenea un record a fost înregistrat și în ziua de 10 mai 2021, atunci când polițiștii sibieni au identificat nouă carantinați și o femeie aflată în izolare care au decis să ignore măsurile care li s-au impus și au plecat de la domicilii, fără voia autorităților. Pentru aceste abateri, șapte persoane care ar fi trebuit să fie în carantină au fost amendate fiecare cu câte 1.000 de lei, alte două persoane aflate în aceeași situație au primit avertismente, iar femeia din izolare a fost de asemenea amendată cu 1.000 de lei.
Cea mai mare amendă aplicată pentru nerespectarea carantinei poartă numele unui bărbat în vârstă de 32 de ani, din Copșa Mică.
Avocatul Poporului a cerut Guvernului să anuleze amenzile aplicate în starea de urgență
Avocatul Poporului cerea Guvernului, în mai 2020, să anuleze prin OUG toate amenzile date pentru nerespectarea stării de urgenţă. „Vorbim de lume necăjită care dintr-odată s-a trezit cu amenzi uriaşe”, spunea Renate Weber, la acea vreme.
În același timp li se recomanda românilor să conteste amenzile, dacă se simțeau neîndreptățiți de amenzile primite în contextul combaterii răspândirii infecțiilor cu noul coronavirus. Curtea Constituțională a României a decis ulterior, după această sesizare, că amenzile primite pentru nerespectarea stării de urgenţă sunt neconstituţionale.
Am solicitat Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu și o situație cu privire la numărul plângerilor depuse de persoanele sancționate, în perioada martie 2020 - mai 2021. Contrar așteptărilor, numărul de-abia depășește 1,5% din totalul amenzilor acordate.
„La nivelul Compartimentului Juridic din cadrul I.P.J. Sibiu s-au înregistrat 346 de plângeri contravenționale care au ca obiect anularea proceselor verbale de constatare a contravenției întocmite de către polițiștii sibieni, în context COVID 19”, se arată în răspunsul transmis de IPJ Sibiu.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 1289
Ultimele comentarii
Acum 13 minute
Newman
Acum 19 minute
Un biciclist
Acum 49 minute
Sibiu - capitala satelor europene
Acum 53 minute
Newman
Acum 1 oră
Razboiul posetarilor