Înscrierile pentru susținerea examenului de Evaluare Națională au început încă de luni, 7 iunie şi vor dura până pe 11 iunie, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei. Examenul începe pe 22 iunie, cu proba la Limba și Literatura Română. Având în vedere faptul că anul școlar nu va fi încheiat în momentul susținerii examenului școlile vor trebui să găsească soluții pentru ca elevii care nu sunt în ani terminali să-și continue orele. În județul Sibiu aproape 3.000 de elevi urmează să susțină examenul de Evaluare Națională.
Prima probă, la Limba şi literatura română a Evaluării Naționale 2021 va fi susținută de elevi pe 22 iunie, fiind urmată de proba la matematică pe 24 iunie. Potrivit calendarului, în data de 25 iunie, va avea loc proba la scrisă la Limba şi literatura maternă.
În această perioadă cursurile școlare nu sunt finalizate, elevii urmând să intre în vacanță pe 26 iunie. Astfel, s-a pus problema celor de până în clasa a VIII-a care trebuie să-și țină cursurile, chiar dacă o parte dintre clase vor fi ocupate pentru examen. Ministrul educației Sorin Cîmpeanu a declarat la o emisiune televizată că orele pot fi organizate cu prezență fizică acolo unde este posibil, dar și online.
„Consiliile de Administrație, conducerile școlilor, au obligația de a lua cele mai bune decizii pentru a reuși să îmbine ambele cerințe în funcție de specificul școlii", a spus Sorin Cîmpeanu.
Potrivit reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean și în Județul Sibiu consiliile de administrație ale unităților școlare urmează ca în zilele următoare să decidă dacă elevii care nu sunt în ani terminali vor veni fizic la școală în alte săli de clase decât cele de examen, vor schimba programul orelor (cei care învață dimineața să vină după amiaza) sau își vor continua cursurile on line pe perioada de suprapunere cu Evaluarea Națională.
Examenul de Evaluare Națională va avea şi o etapă specială, programată din 28 iunie, destinată candidaţilor care, conform certificatului medical, nu s-au putut înscrie în prima etapă.
În județul Sibiu sunt 2.991 de elevi înscriși în clasa a VIII-a.
Calendar Evaluare Naţională 2021
07 - 11 iunie 2021 - Înscrierea la evaluarea naţională
22 iunie 2021 Limba şi literatura română - probă scrisă
24 iunie 2021 - Matematica - probă scrisă
25 iunie 2021 - Limba şi literatura maternă - probă scrisă
29 iunie 2021 (până la ora 14:00) - Afişarea rezultatelor înaintea contestaţiilor
29 iunie 2021 (ora 16:00 - ora 19:00) - 30 iunie 2021 (ora 8:00 – ora 12:00) - Depunerea contestaţiilor
30 iunie – 4 iulie 2021 - Soluţionarea contestaţiilor
4 iulie - Afişarea rezultatelor finale
Etapa specială a Evaluării Naționale 2021
28 iunie - 2 iulie - Înscrierea la evaluarea naţională
5 iulie - Limba şi literatura română - probă scrisă
6 iulie - Matematica - probă scrisă
7 iulie - Limba şi literatura maternă - probă scrisă
9 iulie -(până la ora 12:00) - Afişarea rezultatelor înaintea contestaţiilor
9 iulie (ora 14:00 - ora 20:00) - Depunerea contestaţiilor
10 - 11 iulie - Soluţionarea contestaţiilor
12 iulie - Afişarea rezultatelor finale după soluţionarea contestaţiilor (după ora 12.00)
Sursa foto: Arhiva TS
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 36135
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
O sibianca
Acum 1 oră
Eu
Acum 1 oră
Kokos
Acum 1 oră
LOL
Acum 1 oră
Hermannstadt