10.08.2022
Ceata
19°C

Andrei Sîntean, titular în meciul României contra Noua Zeelandă, de la JO 2020

Selecţionata României a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, după ce a terminat la egalitate cu Noua Zeelandă, 0-0, miercuri, la Sapporo, în ultimul său meci din Grupa B.

Andrei Sîntean, jucătorul FC Hermannstadt, a fost titular în meciul cu numărul trei contra reprezentativei din Noua Zeelanda, disputat de Echipa Națională Olimpică de Fotbal a României la J.O. de la Tokyo.

"Atacantul nostru a fost schimbat în minutul 59, iar din păcate reprezentativa noastră nu s-a calificat în următoarea fază a competiției, la final scorul fiind de 0-0", scriu reprezentanții clubului pe pagina de facebook.

Tricolorii erau obligaţi să câştige pentru a se califica mai departe, după 1-0 cu Honduras şi 0-4 cu Coreea de Sud, dar nu au reuşit acest lucru, în faţa unei echipe foarte bine organizate şi superioară din punct de vedere fizic, scrie Agerpres.

Selecţionata de fotbal a României a revenit la Jocurile Olimpice după o pauză de 57 de ani, încheind participarea pe locul al treilea în grupă, la egalitate cu Noua Zeelandă, dar având un golaveraj mai slab.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.