Duminică,
28.11.2021
Cer Senin
Acum
10°C

Directorul DSP Sibiu: Propunem trecerea școlilor în sistem online

Directorul DSP Sibiu: Propunem trecerea școlilor în sistem online

Directorul DSP Sibiu, Lucian Blăguțiu, va merge mâine la ședința Comitetului pentru Situații de Urgențe cu propunerea trecerii școlilor din municipiul Sibiu în sistem online.

”Trebuie luate niște măsuri, iar principala măsură la care ne gândim noi este închiderea școlilor. Asta se va discuta mâine, la ședință. Acest val patru de la început arată o altă formă a bolii. Am o situație pe 14 zile și aproape 500 de școlari și preșcolari sunt pozitivi și 143 de cadre didactice și personal auxiliar. Este foarte mult în 14 zile. Foarte mult”, a declarat Blăguțiu pentru Turnul Sfatului.

El explică această decizie prin faptul că școlarii nu sunt vaccinați și în lipsa respectării normelor de securitate sanitară contribuie substanțial la propagarea virusului în societate. ”Copiii circulă mult mai mult, au acest tip de alimentație de tip fast-food, nu poartă mască și așa cum a spus și colonelul Gheorghiță, un copil infectat infectează la rândul lui alți 10. Aici chiar este o situație”, a mai spus Blăguțiu.

El spune că decizia va fi luată numai în situația în care va exista un consens. ”Rămâne să vedem mâine. Dar hotărârea se va lua numai în condițiile unui acord total al tuturor colegilor”, susține directorul DSP.

Întâlnirea membrilor Comitetului pentru Situații de Urgențe va începe vineri, de la ora 9.

Incidența în municipiul Sibiu: 10,73

Incidența în municipiul Sibiu crește alarmant de la o zi la alta, ajungând joi la 10,73 la mie, cu 1.826 de cazuri active. Ieri, rata de infectare era de 9,81 la mie.

Acum exact o lună, în 14 septembrie, incidența în Sibiu era de 1,28 la mie. 23 de localități din județul Sibiu sunt în scenariul roșu, cu o rată de infectare de peste 3 la mie, iar incidența în județul Sibiu crește la 6,20 la mia de locuitori în ultimele 14 zile.

Incidența trece de 6 la mie în Șelimbăr și Cisnădie. Rata de infectare trece de 6 la mie în localitățile cele mai apropiate de Sibiu - Șelimbăr și Cisnădie. 6,55 este incidența calculată pentru ziua de joi în Șelimbăr, în creștere de la 5,55 ieri. Aici sunt 105 de cazuri active. Orașul Cisnădie ajunge la 6,25 la mie, de la 5,58 ieri, cu 160 de cazuri active.

Evoluția pandemiei la nivelul județului:

Vizualizari: 7615

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

17 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

KRAMNIK

Acum 1 lună

Dar de ce ne-am mai vaccinat copiii? De prosti!!! Neterminatul ăla de Gheorghiță , in afara de repetat că un papagal aserțiunile lui Fauci , știe să facă ceva? , să conducă ceva , o mașină , o familie ?
Raspunde

Sibian SB

Acum 1 lună

Poti propune matale ce vrei, vor trece in online dar vor merge singuri sau cu părinții prin localuri magazine malluri etc... Alti adulți, la fel. Cat timp nu se vaccineaza oamenii, sau nu se imunizeaza natural in proporție mare (asta evident ca vine la pachet cu morți mulți), situatia va fi tot proasta. Acuma cuvinte gen tragic, dezastroasa, eu zic ca nu mai e cazul, tragic a fost pana când a apărut vaccinul, dar de prin martie de cand autoritățile roaga lumea sa isi faca vaccin si sa tina cont ca avem spitale de 2 lei si ca n-avem bani de medicamente scumpe, apoi au aparut tombole si alte "rugăminți".., pai nu mai e tragic deloc, e f simplu, unii pricep ce-i aia o pandemie si isi fac vaccinul, iar cei care nu si-l fac sunt oameni maturi si isi asuma (evident si bune si rele).
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Elzorab

Acum 1 lună

Vaccinul-/, vaccinul, doar vaccinul. Bine monser. Dar cei vaccinati cu ce sunt tratați in spital? Cu un alt vaccin? Vaccinurile se folosesc preventiv si nu in toiul pandemiei. Insa acum e drept, vorbim de alceva ca doar nu e vaccin ci tratament experimental genetic. Deci cum e cu medicamentele? De ce lipsesc din spitale? De ce nu au facut aprovizionarea cu tot ce era pe piata in loc sa arunce cu bani pe 120 mil. de doze, pe remdesivir, masti neconforme etc. Italia ne-a donat 5200 doze de anticorpi monoclonali. Ungurii ne dau favipiravir ( in condițiile in care Terapia Cluj poate face ea la noi in tara). Si atunci noi de ce nu avem nimic si suntem unde suntem? Pentru ca guvernul aberant si rupt de realitate, asa ca tine, a rapetat aceeasi fraza idioată: vaccinarea e singura soluție.
Raspunde

Pașa

Acum 1 lună

Logica ăstora care fug de vaccin șchioapătă rău. Cică se feresc de vaccin că e tratament genetic experimental și de teama cipului, dar pe partea ailantă strigă că vor anticorpi monoclonali. Păi, nu poa' să va bage cip și în anticorpii ăia monoclonali? Ăia nu sunt experimentali?
Raspunde

Sibian SB

Acum 1 lună

Cei vaccinati care se infectează sunt procentual f putini. Si dintre aia, f putini raman in spitale. Si din cei care ajung la ati si mor, e un raport de 1 vaccinat mort (si ala cu comorbiditati grave si varsta) la 10 nevaccinati morti (dintre care sunt destui tinerei si unii si fara boli grave). Asta e ff important de reținut si asta e ceea ce tu pierzi din vedere. Spitalele sunt pline cu nevaccinati, ati-ul la fel, morgile la fel. Asta pt ca tu nu esti vaccinat si nu vrei sa accepți realitatea din juru tau, evident din toată tara, nu din Sibiu neapărat. Asadar vaccinatii care totusi fac covid, in mare parte sunt acasa, tratamentul e unul banal, ieftin, ca nu au nevoie de altceva. Dar oricum, stai tu liniștit asa nevaccinat, daca cumva ajungi prin spital vreodată, cu covid, anul acesta, sau peste 1 sau 2, atunci poti pune direct la sursa întrebările despre tratamentele pe care statu roman are sau nu posibilitatea sa ti le asigure. Acel remdesivir, care e 500 euro, ca sa il compari cu favipiravir, e ca si cand compari un audi a6 quattro cu o dacie solenza argintie. Din pacate tu nu vezi adevarul si realitatea, nu le accepți, pt mine e ok si ca tine sunt ff mulți, tot ce vrei sa vezi si accepți este ca da, eu repet ca momentan doar vaccinul ne scapa de pandemie, de morti si de spitale care dau pe-afara. Cand o fi altceva vom vedea, pe glob asta e realitatea deocamdată, il tot aștept si eu pe ala care sa vina si sa demonstreze ca nu e asa.
Raspunde

Ionut

Acum 1 lună

Foarte bine ca ati vaccinat copii. Doar ca unii au sub 12 ani și aceștia deocamdată nu se pot vaccina. În ceea ce privește al doilea comentariu, fiecare face cum crede ca e mai bine pt el și copilul lui. Va asigura ca dintre cei vaccinați majoritatea se feresc de locurile aglomerate si de restaurante.
Raspunde

Alexa

Acum 1 lună

1.Inchideti scolile cu cazuri multiple... In momentul de fata sunt scoli care ruleaza f bine face to face, si au 1 max 2 cazuri din 100-200 copii. Plus de asta...inchideti scoala si mergem la Untold...daca tot avem timp si ne vom plictisi. 2. Ce fac parintii cu cate 2, 3 copii acasa, clasele 1-4, sta cu ei acasa pe 75% din salariul de rahat si se taie in 2 ca sa fie si cu unul si cu celalalt... Sau cat unul e online, celuilalt ii pune eucoplast pe gura ca sa poate sa auda la calculator? 3. In tara in care venitul vostru mediu este undeva la 2500lei...multi inca au minimul pe economie. 2350sau cat a ajuns. Calculati voi 75% si scadeti impozitele si trageti apoi linie si calculati: gaz, curent, apa... Si un rest de - 500lei la CAR. 4. Cand a fost momentul de relaxare, v-ati lafait in concedii si concerte, cu sau fara distantare...dar ce a fost un capul vostru? Celor care dati legi? 5. A crescut benzina si motorina, gazul, curentul, apa, euro... Si voi ne tineti cu scoala online in casa de frica sa nu facem covid?! Pai mi-e mai frica de legile date de voi si deciziile prost luate. 6. Cei vaccinati au avut voie sa mearga la munca, chiar daca acasa aveau membri cu covid... Pai unde e logica mai nene....? Va este mai frica de scoala unde copii stau cu masca si distantati decat de Untold unde au fost mii de persoane bot in bot fără masca! Tot rezultatul asta de acum nu e in urm inceperii scolilor ci e in urma deciziilor luate prost si amenzilor date doar unora, a concediilor fara distantare si festivalelor care s-au putut tine fara a fii luate sanctiuni... Pai si de.... Nu am fost nici la Untold si cam incepe sa ma roada... Ca aia s-au simtit liberi sa faca ce vor si altii sunt luati pe sus fara masca pe strada... Luati decizii cu cap si atunci cand trebuie. Scoala nu ucide! Ci voi cu inconstienta voastra!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gigi contra

Acum 1 lună

Abia ati asteptat sa treceti scoala in online! Vreti sa nu mai gandim, sa actionam ca niste roboti pe care ii programati voi! Rusine! nu sunteti in stare de nimic, doar sa bagati scolile in online de parca asta ar fi cea mai grava problema!
Raspunde

Profu

Acum 1 lună

Chiar daca foarte tarziu, in sfarsit s-a gasit cineva cerebral care sa-si asume public propunerea de trecere online a activitatii scolare. Acelasi lucru trebuia solicitat, in baza reglementarilor legale in vigoare, de catre multi directori de scoli (dupa aprobarea cons. de admin.), la inceputul aparitiei cazurilor de imbolnavire nu cand dascalii si elevii "cad ca popicele" si rata de incidenta este peste 10 la mia de locuitori.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Contra

Acum 1 lună

Iti place, profule, sa chiulesti in online!
Raspunde

Mister

Acum 1 lună

Daca trec online sa treaca si parinti. Ori facem restrictii pana se vacineaza toata lumea(cea ce nu cred ca o sa se intample) ori ne asumam riscul adica facem o romaneasca...ne imunizam prin boala si cine scapa scapa ...e cam macabru dar cred ca asta ne astepta. Eu zic sa ridice toate restrictiile..si cine se imbolnaveste sa nu primeasca concediu medical...si in spitale cand sunt pline sa inchida poarta.....
Raspunde

Parinte , nu ma intereseaza ifiotii, doar copiii

Acum 1 lună

Scoala online e o gluma!!!!!! Sa vezi cum iti explica razand cate un prof diriginte cu pretentii de colegiu national cum nu se descurca el!! Ba cu parola si tableta ba cu lectiile. Altele trebuie sa fie solutiiile!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Si in 1919, dupa razboi, s-a considerat prioritar sa nu se piarda anul scolar! Bine ca se gandeau prioritar la educatie acum 100 de ani, dupa Marele Razboi….
Raspunde

Jean

Acum 1 lună

Oricum scoala care se face in prezent in romania, este ZERO ! Nu are nici o valoare, nu e sincrona cu vremurile etc Deci ori ca merg, ori ca stau acasa, e acelasi lucru!
Raspunde

Sibian SB

Acum 1 lună

@elzorab, un titlu de azi, stiu ca tie sau altor antivaccinisti va vine greu sa acceptati realitatea. "Din 388 de sibieni internați în cele opt spitale Covid din județ, 314 sunt nevaccinați (80,92%), anunță Instituția Prefectului într-un comunicat de presă." Pai tu ce zici, ce aleg asa ca număr proporție si risc? 314 sau 74? Asta la internati, ca la morti diferenta e mai grava, cei vaccinați care decedează sunt si mai putini procentual si toti cu comorbiditati si cu varsta inaintata. Asta e in toata tara si pe glob, nu doar la Sibiu... Ma rog, ii dam înainte, suntem la 40% grad de vaccinare in tara si eu zic ca ar fi mare minune daca s-ar ajunge la 50, asta maxim. Dar da, vom ajunge la imunizare naturala, cu siguranță, vedem cand si mai ales vedem cu cati morți, deocamdată noi si bulgarii suntem top pe glob, deci mulți morti inutil. Da, accept sa imi zici ca eu tot repet cu vaccinu ala nenorocit, dar accepta si tu si cealaltă parte, respectiv ca mie imi pasa de romanii care mor (asa am fost educat), ceea ce din pacate antivaccinistilor le pasa cam cat e negru sub unghie.
Raspunde

Eli de la scularie

Acum 1 lună

Aloooo, la ulbs se aude?
Raspunde

Sibian SB

Acum 1 lună

Tot pt Elzorab dar si multi alti antivaccinisti care faceti aici mare tămbălău, desi realitatea va dovedește ca sunteți in eroare grava, voi macar realizați ce înseamă 3-4 sute morti pe zi (asta doar cei care sunt declarați oficial)? 2mii de oameni așteaptă acum, azi, un loc la Ati. Dintre aceștia, 200 sunt intubati. Asta oficial, eu as baga mana in foc ca sunt mult mai multi de 2mii..Ok,poate aveti 25-30-35 ani si sunteți f sănătoși si f siguri pe voi ca nu faceti covid (putin probabil) sau ca faceți forma usoara (f probabil), am înțeles asta, dar ce fel de creștere ati primit ca sa ajungeți sa va intereseze chiar numai propria persoana? Sa nu realizezi ca tu nevaccinat ai alimentat grav pandemia? ai ajutat din plin la dezvoltarea unui val 4 grav, asta cunoscând situația spitalelor României, avand idee despre factorul politic din România (corupt nepăsător si neimplicat)? Mi se pare incredibil. Bai nene, nu ești de acord cu vaccinul (dar ești de acord cu n medicamente, monoclonali si eventuale tratamente daca cumva ajungi in spitalele pline de bacterii periculoase), ok, nu esti de acord insa cu vaccinul, dar atunci nu mai baga si altora in cap asta, ca poate ii omori indirect!! Stai liniștit, nu te inchide nimeni apoi, probabil nici apasari ulterioare nu vei avea, ca asa ai fost crescut, dar totusi, unii mor si altii sufera. Ca sa nu mai discutam de ce "bune" aduce pandemia și prelungirea inutila a ei, restricții etc. Sunt 100% sigur ca nu ai nimic de câștigat ca sa tot strigi tare ca e bine asa cu grad mic de vaccinare, evident nici eu nu am daca lumea se vaccineaza (decat moral, ca poate salvez vieti) , dar realitatea ti-a aratat clar ca toti antivaccinistii sunt in eroare grava. Postez asta in ideea in care poate, repet, poate, unii dintre voi va reconsiderati pozitia publica. Mergeți la vaccin, purtați masca, evitati petreceri concerte si aglomeratii, in felul acesta va fi mai repede bine. Condoleanțe familiilor cu morti.
Raspunde