Duminică,
28.11.2021
Cer Senin
Acum
6°C

VIDEO Prima zi de verificare a certificatelor verzi în magazine. Paznic: „foarte mulți m-au înjurat”

VIDEO Prima zi de verificare a certificatelor verzi în magazine. Paznic: „foarte mulți m-au înjurat”

Astăzi a fost prima zi în care paznicii din magazinele cu produse neesențiale, precum și cei din supermarketurile aparținând centrelor comerciale au fost nevoiți să verifice, la fiecare client, certificatul verde care atestă vaccinarea anti-COVID. Cei mai mulți dintre cei cu care am stat de vorbă au spus că au avut de-a face cu persoane recalcitrante, care nu aveau certificat și au încercat totuși să intre în aceste magazine. 

„Ne înjură lumea de numa-numa”, spune paznicul unui complex de magazine din Sibiu, primul la care am fost astăzi să verificăm dacă sunt cerute certificatele verzi, o condiție obligatorie pentru cei care vor, în această perioadă, să intre în mall-uri sau în supermarketuri aflate în incinta unor centre comerciale. Resemnat cu noul său rol, acesta ne-a povestit că pe cei care au reacții deplasate îi poftește afară, dacă nu prezintă certificatul. 

Marți după-masa, în jurul orei 15, am plecat de la redacție și am luat la rând câteva locații în care este interzis accesul persoanelor nevaccinate - Promenada Sibiu, Dedeman și Carrefour-ul din Shopping City Sibiu. La fiecare ni s-a cerut să arătăm codul QR aferent dovezii vaccinării.

În timpul petrecut în cele trei locuri am observat câteva cozi, mai ales la intrări principale, dar și faptul că absolut fiecare intrare are un paznic pregătit să ceară certificatul verde. „Vorbiți serios? Chiar trebuie?”, a fost reacția unui client care, după ce i s-a explicat cu calm că este o regulă și nu poate intra altfel, a scos telefonul, a căutat codul QR și l-a prezentat paznicului de la intrarea în Promenada Sibiu. 

În mare parte, clienții au părut calmi, ba chiar pregătiți cu dovada, fiind la curent cu noile reguli. Un tânăr care a intrat în mall prin parcarea subterană l-a întrebat pe paznic „trebuie să vă arăt codul, așa e?”, timp în care își scotea deja telefonul din buzunar.

La Dedeman s-au format mici coloane de oameni care așteptau, răbdători, să arate certificatul, în timp ce prin magazin se plimbau doi jandarmi, asigurându-se că toate regulile din timpul pandemiei erau respectate. 

Ajunși la Shopping City Sibiu, am ales să intrăm printr-o intrare laterală, pentru a verifica, din nou, dacă toate căile de acces sunt acoperite. Desigur, și aici ne-am întâlnit cu un paznic pregătit cu telefonul pe care avea instalată aplicația specială cu care scanează certificatele verzi. De asemenea, ca și în mall-ul din centrul orașului, la intrarea principală, pe unde noi am ieșit, se aflau mult mai multe persoane, care așteptau la rând să arate dovada vaccinării.

Tiberiu Ivancea, șeful Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu, a menționat astăzi că vor fi efectuate controale zilnice în mall-uri și alte magazine neesențiale, unde este necesară solicitarea certificatului verde. De asemenea, se dorește crearea unei relații cu firmele de pază.

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

16 comentarii

Marioara

Acum 1 lună

Si la magazinul Dumbrava se cere certificat verde de parca si-ar dori multa lume sa intre acolo! Ce sa gasesti?Aceeasi marfa ca in targul porcilor doar ca mai scumpa! Mergeti la Brasov sa vedeti un fost magazin universal, actualmente STAR, cum arata!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 1 lună

no du-te la Brașov. Acolo chinezii sunt mai aproape
Raspunde

Tara lu' Papură-voda

Acum 1 lună

Stie UE cum ati ajuns sa folositi acest pașaport? Cand l-au inventat au zis ca pentru traficul aerian și liberă circulație între state, acum sta sa te verifice de un act medical orice agent de pază? Vi se pare normal ce se intampla? Un vaccin presupune sa nu faci boala, ori aici avem o multime de exemple in care au murit de covid cu tot cu vaccin, este un grav derapaj de la libertățile omului, nu stiu unde va duce, insa este extrem de periculos acest precedent. Vaccinati pot la un moment dat sa nu mai dorească doza după doza nu recomandată, CI OBLIGATORIE si atunci vor vedea cum se bucurau azi ca ei sunt speciali si au un mot in frunte mai mare ca al unui nevaccinat. Atentie mare.
Raspunde

Sibian

Acum 4 săptămâni

Nu serios? Un precedent periculos? Ce este asa periculis ca iti cere un certificat sa intri intr-un magazin? Nu vrei sa te vaccinezi, foarte bine, nu o fa, nu iti incalca nimeni nicio libertate de alegere dar stai acasa nu pune pe altii in pericol, sa le incalci dreptul l-a viata. Si daca tot vorbim de ce este periculos poate toti astia cu fluturi in cap ar trebui sa mai cititi sa vedeti ce s-a intamplat in trecut cand nu existau vaccinuri, care era rata mortalitatii infantile, cati mureau de varsat de vant, de tuberculoza etc si oamenii aceia nu aveau sansa sa aleaga. Noi ne-am saturat cu binele, am devenit toti destepti si medici peste noapte. Oamenii mor de acest virusi, oameni buni si calzi care au avut naivitatea sa creada in niste idioti care cred in teoria conspiratiei in loc sa fie multumiti ca traiesc azi, cand medicina este atat de evoluata si ai o sansa in plus decat acum 100 sau 200 de ani.

Raspunde

Mircea

Acum 4 săptămâni

Cum va incalca nevaccinatii dreptul la viata? Voi sunteti vaccinati ar trebui sa nu va pese. Nevaccinatii sunt cei care ar putea muri nu voi aia vaccinatii! Voi confundati nevaccinatii cu infectatii, asta e in capul vostru!

Raspunde

Elzorab

Acum 4 săptămâni

Tot cu capul in oala ai rămas. Nu intelegi mai besmeticule ca transmisia e egala fie ca vorbim de vaccinati sau nevaccinati. Informeaza-te inainte sa deschizi gura. Si da precedentul e foarte periculos dar nu mai stau să-ți explic ca nu am cui.

Raspunde

Sibian

Acum 3 săptămâni

Sentimentul e reciproc

Raspunde

Stanciu

Acum 1 lună

„Ne înjură lumea de numa-numa”. Vaccinul e bun, certificatul nu. Foarte periculos ce se intampla, nimeni nu trebuie sa aiba puterea asta in societate, sa interzica accesul unor oameni pt deciziile lor (fie ele decizii proaste). Ce ma sperie mai mult e dezgustul a multi dintre cetateni (cel mai des simpatizanti ai progresismului, dar nu numai) pt nevaccinati si satisfactia care o au acestia cand vad oameni obligati sa faca cum vor ei. Eu nu ma simt confortabil daca trebuie sa oblig pe cineva sa se vaccineze, chiar daca consider ca vaccinarea e buna. Dar progresistii zici ca au orgasm, ranjesc ca si cand au de-a face cu jegosi, nu cu semeni. Din pricina asta cred ca in urmatorii 10+ ani, pe baza unor etichete care ne descriu modul de viata sau de gandire, o sa avem sau nu drepturi in societate (angajare la stat/privat, drept de a expune public o opinie la televiziuni, drept de a detine un domeniu sau pagina web, drept de a fi atestat in anumite profesii). Nu e bine ce se intampla. Romani, incercati sa va vaccinati dar sa nu acceptati ideea de certificat verde.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 1 lună

dacă se vaccinează, primesc certificat verde. deci care-i logica?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Deputat de Hunedoara

Acum 1 lună

Da chiar n-am voie, cât îs io de deputată. Apăi voi ...
Raspunde

Stanciu

Acum 4 săptămâni

E bine sa te vaccinezi dar sa nu folosesti certificatul verde. Ne vaccinam pentru sanatate si ar fi bine sa fim vaccinati cat mai multi; nu vrem insa, ca orbii, sa favorizam sisteme de control ce ne influenteaza profund viata privata (unde mergi, unde poti lucra). Si treaba e asta: se vede clar ca restrictiile pe baza certificatelor verzi nu sunt doar temporare, pt 15-30 de zile. Vor fi un mod de viata in Europa de acum inainte. Mi-e frica pt sanatatea familiei, dar s-a ajuns la nebunie deja: daca nu esti vaccinat nu poti sa iesi din casa pe timp de noapte de exemplu. Nimeni in lumea asta nu ar trebui sa aiba puterea asta. Daca e ceva grav, intelegem, pt o perioada scurta. Dar sa faci un sistem de control care ramane de acum incolo e inacceptabil.
Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

Degeaba se cere cert verde daca nu se verifica buletinul. Ca test am intrat undeva cu certificatul sotiei si nu a zis nimeni nimic...asa ca e apa de ploaie
Raspunde

Rasu plansu

Acum 1 lună

Asta e pentru binele societatii? Asteptam spre binele societatii si: eliminarea coruptiei, spitale echipate, infractori la inchisoare, lipsa spagii in toate institutiile publice, banul public folosit pentru binele societatii, politie sa prinda infractori nu oameni fara certificate verzi, autostrazi, primari cinstiti. S-a sarit cumva peste toate lucrurile astea si s-a ajuns ca noi sa ne conformam cu astfel de hartii pentru "binele societatii"! Tot noi, ei nu!
Raspunde

Titus

Acum 1 lună

Interesant este ca in contextul noilor masuri impuse, in sediile si institutiile aferente Primariei se poate intra, doar cu CERTIFICAT VERDE (adica vaccinati), rezultat negativ al unui test PCR, sau cu dovada trecerii prin boala DAR.......cine este DIN NOU EXCEPTAT SI FAVORIZAT, si asupra caruia "NU SE APLICA" aceste masuri ? ? ? ? ? ? ? - cei ce merg la "Ghiseele Directiei de Asistenta Sociala"......! ! ! ! ! ! ! Acestia oricum nu "se aliniaza" nici unei reguli sociale, iar STATUL ai incurajeaza in aceasta atitudine prin toate resursele banesti si legislative de care dispune, acesta din urma fiind un nou exemplu. Oare acestia stiu de regulile sanitare de protectie recomandate in actuala situatie pandemica? Acestia, nu au nici o constrangere sa se vaccineze ( nu trebuie sa se angajeze, nu trebuie a mearga sa plateasca taxe si impozite, ), continua sa fie excepati de la regulile impuse cetateanului platitor de taxe, dar mai ingrijorator este ca fiind exceptati in felul acesta, o sa fie cei mai vulnerabili.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Veronela Szăgălău

Acum 1 lună

Sa fim mandri ca apartinem neamului romanesc si sa ducem mai departe traditiile strabunilor nostri si ale domnitorilor nostri sfinti, care au cucerit Europa prin curajul lor! Ce e romanesc nu piere!
Raspunde

Popa

Acum 1 săptămână

Nu numai ca te-a injurat, dar cred ca ti-a umplut si frigiderul!

Raspunde