Emiratele Arabe Unite (EAU) au prezentat vineri, în cadrul Expo 2020 Dubai, „cea mai rapidă şi mai scumpă” ambulanţă din lume, decorată cu 440 de diamante şi cu o viteză care atinge 400 de kilometri pe oră, informează Spot media, care citează EFE.
Corporaţia Serviciilor de Ambulanţă din Dubai (DCAS) a prezentat automobilul "HyperSport Responder" produs pe plan local, dezvoltat de compania libaneză W Motors din Dubai, în valoare de 13 milioane de dinari emiratezi (3.170.223 euro), potrivit unui comunicat al Biroului de Informaţii din Dubai.
Una dintre cele şapte maşini de înaltă performanţă Lykan HyperSport din lume, "HyperSport Responder" accelerează de la 0 la 100 de kilometri pe oră în 2,8 secunde şi atinge o viteză maximă de 400 kilometri pe oră, se arată în comunicat.
Sursa foto: ARN News Centre
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: 400 km/h , rapida , ambulanta , Dubai
Vizualizari: 1365
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Dragan Cristina
Acum 1 oră
Emil
Acum 1 oră
Hermannstädter
Acum 2 ore
Valentino Versace
Acum 2 ore
John