Șoferii români care nu își curață parbrizul, luneta și geamurile laterale ale mașinii riscă amenzi cuprinse între 870 de lei și 1.160 de lei, reamintește Poliția Română printr-o postare pe pagina de facebook. Spre exemplificare, polițiștii publică imaginea unei mașini cu parbrizul plin de zăpadă, curațat doar o bucată, în dreptul șoferului.
Fotografia mașinii a apărut în mass media la sfârșitul anului trecut, când un polițist din Brașov atragea atenția tocmai asupra acestor situații.
Daniel Zontea, un poliţist din Braşov, a publicat pe pagina de Facebook o fotografie virală pe care a primit-o de la mai mulţi cetăţeni în care este întrebat ce pedeapsă riscă şoferul din imagine.
„Știu care-i amenda, dar cred că o modificare a codului rutier, în care să îi fie pusă interdicția de a circula iarna, ar fi cea mai nimerită sancțiune. Și-oricum, BMW-ul dă mai bine vara pe faleză”, a scris polițistul pe pagina sa de Facebook, citat de BizBrașov.ro
"Nu este vorba de comoditate, ci de nepăsare!
Un astfel de obicei a devenit o obișnuință în rândul câtorva conducători auto, așa că schimbarea era inevitabilă... nu în nărav, ci în OUG 195/2002 - privind circulația pe drumurile publice, care „sună” în felul următor: Art 101 (1) pct. 21 - Nerespectarea obligației de a menține permanent curate parbrizul, luneta și geamurile laterale ale autovehiculului, tractorului agricol sau forestier, dacă prin aceasta se restrânge sau se estompează vizibilitatea în timpul mersului.
Amenda o să varieze, din 27 februarie 2022, între 870 de lei și 1.160 de lei.
Schimbarea poate veni și de la tine! Doar să îți cureți geamurile! " - este postarea polițiștilor de pe Facebook.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: mazina , necuratarea parbriz , lei , politist , amenzi , vizibilitate , Poliția Română , zapada
Vizualizari: 1306
Ultimele comentarii
Acum 3 ore
Prof. de Geografie
Acum 3 ore
@Hermannstadt
Acum 3 ore
Pastor Marginas
Acum 4 ore
Pastor Marginas
Acum 5 ore
X