Sâmbătă,
11.10.2025
Innorat
Acum
13°C

„Putea fi o tragedie, a fost un șoc” - Reacția primarului din Loamneș după ce un urs a atacat doi copii

„Putea fi o tragedie, a fost un șoc” - Reacția primarului din Loamneș după ce un urs a atacat doi copii

O ursoaică cu doi pui și-a găsit bârlog în vecinătatea localității Loamneș și a atacat doi copii. Maria Greavu, primarul comunei, spune că este pentru prima dată când comuna se confruntă cu o astfel de situație.

Cei doi copii atacați de urs sunt frați, unul dintre ei fiind în stare de șoc și fiind lăsat acasă, celălalt având mai multe zgârieturi care însă nu îi pun viața în pericol, spune primarul. Băieții erau la o stână aflată la 300 de metri în afara satului, cu tatăl lor. Animalul a fost speriat de câinii de la stână, însă nu înainte de a-l răni pe copilul cel mic.

„Putea să fie o tragedie. Cei doi copii sunt frați, unul de opt ani care a fost și zgâriat de urs, însă din ce am înțeles nu sunt răni care să îi pună viața în pericol, iar celălalt are 11 ani și a suferit un atac de panică puternic. Nici nu s-a putut vorbi cu el, pentru că s-a speriat foarte tare și plângea. A fost un șoc pentru noi, mai ales că s-a întâmplat ziua în amiaza mare, la vreo 300 de metri de ieșirea din sat”, explică Maria Greavu.

Citește și Starea copilului de opt ani atacat de urs: este conștient și are mușcături „la nivelul scalpului, abdomenului și feselor”

Potrivit acesteia, astfel de situații nu au mai avut loc în localitate. Momentan se iau toate măsurile pentru ca ursoaica și puii să fie relocați. „Nu am mai avut probleme până acum. Este o ursoaică cu doi pui care are bârlogul undeva în zona de pădure de la Ludoș, trebuie să vedem dacă o putem reloca în siguranță. Momentan am discutat cu cei de la fondul de vânătoare și a fost trimis paznicul de vânătoare în zona respectivă pentru a vedea care este situația.”

Citește și Doi copii, de 8 și 11 ani, atacați de urs la marginea unui sat sibian

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

2 comentarii

Kukuruku

Acum 3 ani

Langa Armeni, nu langa Loamnes, cum se intelege din articol. Chiar daca e in comuna Loamnes.
Raspunde

Adina

Acum 3 ani

Cica "putea sa fie o tragedie". Banuiesc ca cele intamplate nu sunt destul de "tragice" pentru primar. Nu stiu cum vine aia ca are "zgarieturi" cand persoana responsabila de la ISU a zis ca a fost muscat de urs cu plagi in zona capului si a soldului. Sa vina acum toti criticii de profesie sa mai spuna ceva. Unde sunteti toti cei inteligenti peste masura care ati stiut sa comentati aiurea cand ziceam ca sunt prea multi ursi si ataca oamenii.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus