Sâmbătă,
13.09.2025
Parțial Noros
Acum
26°C

Acces rutier cu carduri în zona Stadionului Municipal: vor fi instalați piloni la intrarea pe Aleea Eminescu

Acces rutier cu carduri în zona Stadionului Municipal: vor fi instalați piloni la intrarea pe Aleea Eminescu

Accesul rutier pe Aleea Eminescu, în zona Stadionului Municipal Sibiu, de la intrarea dinspre Hotel Parc și dinspre strada Titu Maiorescu, va fi restricționat prin instalarea de piloni. Operatorul care va furniza sistemul va trebui să elibereze și un număr de 100 de carduri de acces.

În contextul modernizării Stadionului Municipal Sibiu, Serviciul Public de Administrare a Domeniului Public și Privat Sibiu (SPADPPS) anunță organizarea unei licitații publice privind achiziționarea unui sistem de delimitare a accesului pe Aleea Mihai Eminescu.

Conform caietului de sarcini, sistemul de delimitare acces în zona Stadionului Municipal Sibiu, pe Aleea Mihai Eminescu, va avea două zone de intrare/ieșire auto cu acces controlat, situat la intrarea pe Aleea Mihai Eminescu dinspre aleea principală de acces în parc și str. Titu Maiorescu.

Sistemul montat în teren este compus din doi piloni retractabili automat, patru piloni retractabili manual, doi stâlpi prevăzuți cu semafoare și cititoare de carduri. Totodată, sistemul va fi prevăzut cu server fizic sau online pentru gestionarea cardurilor, numerelor de telefon, setării de intervale orare și zile de acces, a perioadei de valabilitate, setării utilizatorilor cu drepturi distincte pentru gestionarea sistemului de control acces, se mai arată în documentația pregătită pentru organizarea licitației.

Caietul de sarcini mai prevede că operatorul care va câștiga licitația va trebui să includă, pe lângă instalarea sistemului de citire carduri, și furnizarea a 100 de carduri.

Valoarea contractului este de aproape 139.000 lei fără TVA. Sistemul urmează să fie pus în funcție la 45 de zilede la semnarea contractului.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Vizualizari: 2831

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

11 comentarii

Un sofer

Acum 2 ani

cu ce drept primaria ia cu japca din domeniul public si-l aloca unora mai speciali ??? Parca s-au amenajat nu stiu cate locuri de parcare odata cu renovarea stadionului. Nu va mai ajunge? Oamenii de rand unde mai parcheaza daca vor sa vina in parc ?? La fel cum ati f**** si locurile de parcare de la cimitir - cele tangente cu cimitirul spre Zoo - si acolo chiar era spatiu berechet.

Raspunde

Dr.agos

Acum 2 ani

Cu riscul de a te supara, sau (si mai rau) de a nu fi inteles: zona respectiva este una, in principal, pietonala. Faptul ca nu poti sa-ti parchezi masina exact in dreptul usii de intrare a teraselor de acolo, ca sa iti bei limonada si sa-ti arati "valoarea"...este o problema, intr-adevar - dar e una individuala. Ce face primaria nu este sa ia "cu japca" din domeniul public, ci mai degraba sa incerce sa protejeze cetatenii de cocalari - adica de cei ca tine. PS. In ceea ce priveste observatia privind locurile de parcare de la cimitr, stai linistit: la un moment-dat o sa ai acolo un loc, numai al tau! Ca noi toti, dealtfel...
Raspunde

Io

Acum 2 ani

te-ai gandit sa faci rapid cocalar omul, doar pentru ca a sesizat o mizerie facuta de primarie. Zona respectiva era pietonala doar in capul tau, sau probabil tu numesti pietonala pista de biciclete, o alta porcarie facuta de primarie in parcul Subarini. Locurile respective erau foarte bune pentru cei care veneau din alte cartiere in parc, mai ales ca zona verde in cartierele din Sibiu tinde spre 0. Mare destept esti tu.
Raspunde

Alex

Acum 2 ani

Da unde vrei tu ma cercopitecule sa parchezi ? Pe iarba ? Lasa-ti caruta la 100m de intrare ca gasesti loc. Si daca nu gasesti loc, stai acasa ca nu ai ce sa cauti in parc.
Raspunde

Un sofer

Acum 2 ani

Dragos draga, te-ai grabit rau de tot in a judeca si eticheta pe cineva cocalar fara sa-l cunosti, fara sa stii ca parchez acolo maxim o data la 2 ani, pentru ca folosesc mai mult bicicleta decat masina. Stiu insa multe mame cu copii mici care parcheaza acolo avand in portbagaj caruciorul. Si ele intra in categoria ta de pitzipoance care stau la cafele ? Ele n-au sa mai poata parca acolo din cauza unor speciali alesi de primarie.
Raspunde

Dragos

Acum 2 ani

Da, asa este, m-am grabit cu etichetarea - imi cer scuze pentru asta! Imi mentin insa parerea vis-a-vis de benefciile instalarii acelor limitatoare de trafic. In afara de ambulante, pompieri si (eventual) masinile apartinand celor cu dizabilitati, orice alte vehicole NU au de ce sa intre in parc, indiferent de motiv. PS. Si eu merg foarte mult cu bicicleta - iar atunci cand se intampla sa fiu cu masina, incerc sa o parchez pe Scoala de Inot. Daca nu sunt locuri acolo, pe M Viteazu. Daca nici acolo nu sunt locuri, nu mai folosesc masina atunci cand vreau sa merg in parc.
Raspunde

John doe

Acum 2 ani

Poate primeste un card si fata fostului sef de la IGSU Sibiu, sa-si poata bea cafeaua sub stadion. Daca nu mai poate intra cu masina in curtea de la Bruk (https://www.turnulsfatului.ro/2022/07/20/cardul-de-acces-pentru-situatii-de-urgenta-folosit-pentru-a-merge-la-cafea-in-centrul-sibiului-194995). Si cardul, bine-nteles, sa-l primeasca fara sa stie taica-so, cum el nu stia nici inainte ca fiica-sa il foloseste ;)

Raspunde

Sibianul turmentat

Acum 2 ani

Si inainte erau locuri de parcare nesimtite in fata la stadion. Cei care veneau cu copiii in parc de departe nu gaseau locuri de parcare si in schimb cele rezervate pentru VIP-uri erau goale.
Raspunde

Un sibian

Acum 2 ani

inca o GOLANIE marca "primaria Sibiu"...dam parcare free pentru fotbalisti...nu de alta dar ei au contribuit cu bani la gaura de 20 mil € de la stadion!!!
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 2 ani

O mare prostie, iar pentru cel care spune ca zona trebuie sa fie pietonala e bine dar sa fie pentru toata lumea nu pentru 100 de privilegiati a primariei. Eu credeam ca primaria care pentru angajatii propri nu au rezervat nici un loc de parcare a luat o decizie corecta dar cand vezi ca le permite celor de la Consiliul Judetean sa aiba rezervate o gramada de locuri de parcare iti dai seama ca inca suntem departe de dreptatea sociala pe care o clameaza pesedei galbeni si rosi. Pacat ca si cei de la Forum care conduc primaria permit mizerile cu carduri preferentiale.
Raspunde

Veronica Stromohențiu

Acum 2 ani

I-aș întreba pe cei care se revoltă, dumneavoastră de ce nu vă duceți progeniturile la locurile de joacă de unde locuiți? Adică în favela Arhitecți și în Șelimbăr? Că noi, sărakii din Sibiu, ne descurcăm pe jos sau cu Tursibul.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus