Sâmbătă,
04.02.2023
Ninsori Usoare
Acum
0°C

Depășire pe linie continuă, motivul accidentului grav de aseară de pe Hula Bradului

Depășire pe linie continuă, motivul accidentului grav de aseară de pe Hula Bradului

Un șofer din Gorj care a depășit pe linie continuă a fost cel care a produs accidentul grav petrecut aseară pe Hula Bradului, accident soldat cu decesul a trei persoane și rănirea gravă a altor două persoane. 

Cele trei persoane care au murit se aflau în autoturismul care circula regulamentar: șoferul,în vârstă de 67 de ani, și două femei în vârstă de 21, respectiv 55 de ani, toți cetățeni străini.

Din primele cercetări efectuate de către polițiștii Serviciului Rutier Sibiu a rezultat faptul că, în timp ce conducea un autoturism dinspre Veștem spre Brașov, la km. 293+500m, un bărbat în vârstă de 63 de ani, din județul Gorj, s-ar fi angajat în depășirea unei autoutilitare, încălcând marcajul longitudinal continuu și ar fi pătruns pe contrasens unde a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în coliziune frontală cu un autoturism condus dinspre Brașov, proiectându-l în alt autoturism care circula în spatele acestuia.

Din nefericire, impactul frontal a provocat decesul a trei persoane aflate în autoturismul condus dinspre Brașov. Este vorba despre conducătorul auto, în vârstă de 67 de ani, și două femei în vârstă de 21, respectiv 55 de ani, toți cetățeni străini.

De asemenea, în urma accidentului a rezultat vătămarea corporală gravă a șoferului din județul Gorj, precum și a unei alte pasagere din mașina în care s-au aflat persoanele decedate, o tânără în vârstă de 15 ani, cetățean străin, transmite Elena Welter purtător de cuvânt al IPJ Sibiu. 
La volanul celui de-al treilea autoturism se afla o tânără în vârstă de 20 de ani, din județul Vâlcea.  Nu au rezultat victime din acest autovehicul. 

În cauză, la nivelul Serviciului Rutier Sibiu, s-a deschis un dosar de cercetare penală privind săvârșirea infracțiunilor de ucidere din culpă, respectiv vătămare corporală din culpă, urmând ca, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu, să fie stabilite toate circumstanțele exacte în care s-a produs acest accident rutier.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

17 comentarii

Claus

Acum 2 luni

Cum am zis si in comentariul de la stirea de aseară...probabil depasire,si iaca-ta ca asta e si motivul tragediei. Trebuie pusi inapoi parapetii de beton,si camere in astfel de zone,si am prins deseori depasire acolo,si i am ajuns din urma mergand legal si corect. Putere familiilor indoliate,iar noua lectie din care sa invatam.
Raspunde

Nemer Nick

Acum 2 luni

A nu respecta LEGEA este un obicei. PROST obicei. A ignora linia continua la trecerea de pe o banda pe alta sau la benzile de acceleratie este un obicei prost dar in astfel de cazuri si MORTAL. Astfel de tragedii sunt datorate celor care nu respecta reguli si coduri pentru ca nu da nimeni cu ei de pamant suficient de tare ca sa le vina mintea la cap inainte de a-i ucide pe altii. Intelegerile amiabile permit unor ageamii analfabeti cu motoare puternice sa ramana cu carnetele, pana nu fac cate o nenorocire ca aceasta , atunci cand este deja prea tarziu. De invatat nu invata nimeni nimic iar Politia Circulatie are o mare parte din vina, pentru ca nu vegheaza la respectarea legii si li se datoreaza modul din ce in ce mai haotic in care se circula in Sibiu si in judet, in dispretul regulilor si a bunului simt.

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Fgfgfg

Acum 2 luni

S-au adunat toti sfatosii pe articolul asta sa dea lectii de sofat gratis. Accidentele au cauze complexe , nu-i ca la matematica . Implica omul , starea lui generala , starea masinii, conditiile de trafic, starea drumului , preventia celorlalti soferi. Cate accidente nu ati evitat pentru ca voi ati ati fost vigilenti , nu vinovatul . Din cate am inteles soferul vinovat era strain nu stia ce zona periculoasa este Hula Bradului , mai ales pentru depasiri. I-a mergeti voi in Germania prin orase si vedeti ce usor faceti accident . Nemtii nu au stopuri in zonele rezidentiale , au prioritate de dreapta. Nemtii stiu ca esti strain si nu se baga ca prostul chiar daca prioritate de dreapta.Cauza principala pentru accidente in Romania nu este nerespectarea regulilor ci teribilismul, alcoolul, starea proasta a drumurilor, oboseala , preventia proasta, pietonii neatenti .
Raspunde

Claus

Acum 2 luni

Ai scris mult n ai zis nimic,te ai contrazis singur.3 oameni au murit,din pacate nu si a ucis "teribilistul" de 70 ani familia,ci a ucis alta familie,care mergea regulamentar. Atat teribilismul cat si prostia,desi nu vad diferente,te face sa nu respecti regulile,in cazul de fată sa depasesti pe linie dubla continua,pe un asfalt destul de periculos,fiind la limita inghetului,eu am trecut cu 10 15 minute prin zona,intalnindu-ma cu echipajele de interventie in zona Renault VW Kia,in Selimbar. Mersul regulamentar nu are cum sa produca morti,si familia decedata era in viata acum,daca se respectau regulile,tu te auzi ce vb?Sper ca nu ai permis,ca altfel esti viitor criminal. Trec des prin zona,3 4 ori pe saptamana,fac 80 90 mii pe an,majoritatea pe acest traseu,Sibiu Brasov Bucuresti si retur,si cel putin de la Fagaras pana la Vestem la 2 benzi,vezi abateri peste abateri,la fel ca si prostia facuta de gorjean in rampa aia,cum am zis,asfaltul era destul de periculos,coloana si lipsa rabdarii,faza lunga la greu din cauza ca asfaltul e proaspat si e negru si multi baga faza lungă,depasiri peste linie dubla continua,un sibian cu kta la masina,un audi break mi a sters oglinda depasind cu jumatate de masina pe banda de mers,l am ajuns la Vestem,depasiri si bagat in spatiul de siguranta dintre masini,pt unii e o problema ca lasi spatiu fata de masina din fata si intră,depasit pt 200 metri ca mai apoi sa reduci agresiv ca vrei sa faci stanga,fara semnal...lipsa semnal sau oprit brusc ca vrei sa ei branza de la maghernițele alea...iesit in DN din parcare fara sa te asiguri...depasit coloana oprită la rond jos si tot asa. Zi mi nr de la masină,sa ma feresc,pari un posesor de permis,dobandit dubios...
Raspunde

Nexol

Acum 2 luni

A zis cineva ca i s a rupt roata masinii tembelului de Gorj sau ca a adormit la volan? Accidentele se fac din multe cauze,dar noi vb de cazul asta,daca a depasit o autoutilitara pe linie dubla continua,in conditii meteo nefavorabile,vizibilitate redusa,nu putem vb de infarct,sau ca a adormit la volan,provocand accident,ci ca...cu buna stiintă vazand si marcajul de pe asfalt care ii interzice depasirea,omul a facut cu buna stiinta manevra,terminandu se tragic pt cei care rulau corespunzator. Vorbim de accidentul asta,nu de lovit bara unei masini in parcare la mall,despre ce vb acolo dude? VL la numar,right?
Raspunde

Z

Acum 2 luni

"Din cate am inteles soferul vinovat era strain nu stia ce zona periculoasa este Hula Bradului , mai ales pentru depasiri. I-a mergeti voi in Germania prin orase si vedeti ce usor faceti accident" Pe lângă că ești prost mai și semnalizeze. Degeaba te dai deștept bă dacă nu ești în stare să înțelegi un articol
Raspunde

Nemer Nick

Acum 2 luni

Nu ai înțeles nimic. Mai citește o data!
Raspunde

Ss

Acum 2 luni

Pe lângă prostia crasă de care dai dovadă ai și tu dreptate in sensul că Gorjul este străinătate
Raspunde

Aci Duțu

Acum 2 luni

Dacă respecți regulile, nu faci accident. O regulă elementară e să nu încalci linia continuă. Și nu există prioritate de dreapta în Germania, e gargară ce scrii pe-aici.
Raspunde

Sofer

Acum 2 luni

E prapad pe soselele din Romania. Cu astfel de soferi ne vom mentine mult si bine pe primul loc in Europa la morti in accidente rutiere. Acest sofer indisciplinat care nu va fi pedepsit vreodata a provocat atata suferinta.

Raspunde

Un sibian

Acum 2 luni

in general cel care produce accidentul nu pateste mare lucru...inca o dovada!

Raspunde

Adina

Acum 2 luni

Nu e de ajuns testul psihologic care se da pentru permis, e nevoie de un test mult mai amplu pentru a examina si starea emotionala a omului, starea psihica, gradul de empatie pentru alti oameni, gradul de intelegere a situatiilor riscante etc. E destul de clar ca o mare parte din soferii romani au probleme afective serioase, unii dintre ei chiar de ordin psihic. Sunt oameni care desi trec testul acela "psihologic", din punct de vedere emotional sunt o epava, unii au dereglari de personalitate, ii vad pe ceilalti participanti la trafic ca fiind in concurenta cu ei, vor sa demonstreze ca ei sunt mai buni.... Sau sa se monteze despartitoare pe toate sosele patriei daca altfel nu se poate, sa nu mai existe posibilitatea depasirii. Au murit prea multi oameni deja in accidente in Romania.
Raspunde

Z

Acum 2 luni

Altfel nu se poate (separatoare) , poți să fii sigura se asta
Raspunde

Claus

Acum 2 luni

Am schimbat recent permis pe baza expirarii,si deasemenea batranii mei,la 70 ani...Daca ai sti cum se trece fisa medicală te ai muta in munti. In trafic in masini ii vezi cum manevreaza masina,insa la usa cabinetelor,injuraturi lipsa bunului simt lipsa respect al randului lipsa rabdarii,iar astia urmau a se urca din nou in masini pt cel putin 10 ani,cat odata intrat la control,gen stai intr-un picior inchide ochii si intinde mainile,asta la neurologie,desigur admisi toti,la ochi era un ceatean care ii arata litera 5 si el zicea z,la 8 vedea B,usile erau deschise si vedeam controlul...astia sunt lasati sa sofeze asa,cu astfel de afectiuni,statului nu ii pasa,masini multe taxe multe consum carburant mult,incasari mari la buget,carne de tun restul care merge regulamentar... Criticam Dacia ca e praf,asa e,au murit sarmanii aia,dar nu ca ar fi dat in copac,ci ca au fost spulberati de un babuin de 70 ani.
Raspunde

Escu

Acum 2 luni

Daca nici pe autorul acestui masacru nu il aresteaza judecatorul, atunci nu mai exista speranta pentru justitie in romania. Mult succes si mult curaj procurorului care va primi cazul, sa facă propunerea de arestare
Raspunde

Luca

Acum 2 luni

Chiar nu inteleg !!! Se intampla atatea accidente acolo si Politia romana nu are nicio solutie ??? De atatia ani nu fac nimic acolo , se limiteaza sa monteze radarul din cand in cand . Indiferenta totala din partea Politiei !
Raspunde

Emil

Acum 2 luni

Politistii sunt tot romani.
Raspunde