Sâmbătă,
24.02.2024
Cer Senin
Acum
11°C

Un cuplu din Gran Canaria și fiica lor de 21 de ani sunt persoanele care au murit în accidentul de la Hula Bradului, de duminică. Părinții au venit să-și viziteze fiica, aflată în Sibiu cu o bursă Erasmus

Un cuplu din Gran Canaria și fiica lor de 21 de ani sunt persoanele care au murit în accidentul de la Hula Bradului, de duminică. Părinții au venit să-și viziteze fiica, aflată în Sibiu cu o bursă Erasmus

Un cuplu de spanioli din Gran Canaria și fiica lor de 21 de ani au murit într-un accident rutier pe Hula Bradului, duminică seara, relatează cotidianul spaniol La Provincia, care prezintă cazul tragic al acestei familii.

Jurnaliștii spanioli scriu că a decedat și fiica lor mai mică, Cristina, de 15 ani, care se afla și ea în autoturism în momentul accidentului, însă informația nu a fost confirmată de Spitalul Județean.

”Pacienta se află internată în secție ATI, în stare critică”, a declarat putătorul de cuvânt al Spitalului Clinic Județean Sibiu, Decebal Toderiță.

José și María del Carmen au ajuns în Sibiu pentru a o vizita pe fiica lor Alicia, în vârstă de 21 de ani, care se afla la un curs Erasmus. Alături de ei a călătorit și Cristina, fiica de 15 ani a cuplului de spanioli, ea fiind singura care a supraviețuit impactului cu un autoturism BMW.

Studenta de 21 de ani se afla la volan

Alicia del Carmen era studentă în anul IV la Universitatea din Las Palmas de Gran Canaria (ULPGC) și se afla la Universitatea din Sibiu, în cadrul programului Erasmus.

Accidentul a avut loc pe drumul național DN1, iar în zona împădurită de pe Hula Bradului, dintre Sibiu și Avrig, un autoturism a intrat pe contrasens pentru a depăși o altă mașină, în ciuda faptului că exista linie dublă continuă.

Dacia Logan, închiriată de familia de spanioli, era condusă de Alicia, care însă nu a putut evita impactul frontal și ciocnirea, apoi, de zidul de beton de la marginea șoselei. Un alt autoturism care circula în spatele lor a intrat în mașina în care se afla familia spaniolă.

Serviciile medicale au confirmat la fața locului decesul lui José și María del Carmen. Personalul medical a reușit să o evacueze pe studentă în viață la spital, unde, în cele din urmă, a fost confirmat decesul acesteia din cauza gravității rănilor suferite.

Micuța Cristina, elevă la școala San Juan Bosco din Las Palmas de Gran Canaria, a fost internată în comă, însă șansele sale de supraviețuire sunt minime.

Șoferul BMW-ului va fi externat

Prorectorul universității din Gran Canaria, unde învăța tânăra de 21 de ani, Jin Taira, a călătorit împreună cu alte două rude ale familiei, pentru a fi alături de Cristina, dar și pentru a grăbi procedurile birocratice de repatriere a trupurilor, care vor dura câteva zile.

Poliția Română a deschis o anchetă pentru a încerca să determine cauza accidentului.

Bărbatul în vârstă de 63 de ani, care conducea autoturismul BMW X3 ce ar fi intrat pe banda din sens opus, într-o zonă marcată cu o linie dublă continuă, se află și el internat în spital, însă va putea fi externat zilele următoare.

Bărbatul va fi cercetat pentru ucidere din culpă și omor din culpă.

În accident a fost implicat și un al treilea autoturism condus de o femeie de 20 de ani, care nu a fost rănită.

Imagine postată de școala din Gran Canaria unde au studiat cele două surori

Școala unde învăța Cristina invită la rugăciune

San Juan Bosco din Las Palmas a invitat cadrele didactice și elevii să se roage pentru Alicia, tânăra de 21 de ani care a fost și ea elevă a acestei școli, dar și pentru Cristina, cea care urma acum cursurile instituției de învățământ.

„Școala noastră și comunitatea noastră educațională sunt în doliu. Îi însoțim pe membrii familiei Rodríguez în sentimentele pe care le au în urma pierderii Aliciei, fosta noastră elevă, precum și a părinților ei, MariCarmen și Pepe. Ne rugăm cu toții împreună pentru eleva noastră Cristina.

Oricine dorește să se alăture cu inima acestei rugăciuni va fi binevenit. Școala noastră oferă mângâiere și sprijin familiei și celor dragi în aceste momente dificile. Odihnește-te în pace!”, e mesajul postat pe pagina de Facebook a școlii.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

19 comentarii

Trotineta

Acum 1 an

Gunoiul ăla nenorocit trebuie să putrezească în în pușcărie, iar dacă asta nu se va întâmpla îi doresc să nu mai aibă liniște tot restul zilelor și să-și piardă toți membrii familiei în același fel în care el a omorât acei nevinovați. La fel să se întâmple tuturor jegurilor de șoferi care se identifică în specia bizonilor de asfalt.
Raspunde

Justi

Acum 1 an

Din ce am observat în jurisprudența noastră, are șanse mari să primească închisoare cu executare, pentru că in mod normal limitele pentru ucidere din culpă sunt 1-5 ani pentru primul alineat iar pentru al doilea 2-7 ani. Limitele se vor majora la jumătatea, adică 3-10.5 ani dacă sunt doua sau mai multe victime (alin 3, valabil pentru alineatul doi limita de pedeapsă) Rămâne de văzut dacă își dă acordul pentru munca în folosul comunității și dacă merge pe procedura simplificată
Raspunde

Vicentiu Delboschet

Acum 1 an

Alo, turnulfaszului, ati scris gresit "au fost omorate"! Ca daca nu intra olteanul ala in ei, erau bine mersi si acum...
Raspunde

Brent Valmar

Acum 1 an

Militienii lu Tarnu si Ivancea (ocupati cu impartirea spagii si protectia mafiotilor) nu sunt capabili sa pazeasca 100m de sosea pe care mor zeci de oameni anual. Mai rau de atat - cand depasesti pe linie dubla continua nu e "omor din culpa" - "e crima cu premeditare" ... dar cu militienii din Romania nu ai ce sa te astepti la o imbunatatire a disciplinei in trafic si responsabilizarea soferilor. In Romania soferii nu merg in asa fel incat sa se deplasese in siguranta. Conceptul nu e cunoscut. Soferii merg doar in asa fel ca sa nu plateasca amenzi / ca sa nu fie prinsi de politie.
Raspunde

Claus

Acum 1 an

Cand treci peste linia dubla continua,pe un asfalt destul de inselator din cauza conditiilor meteo,probabil avand o viteza cu mult peste limita legala,nu mai este culpa,este omor premeditat,iar ghijoiul incapabil de a conduce pe soselele patriei,sper sa nu iasa din puscarie,decat in sat de plastic,cum au iesit cele 4 victime ale nesabuintei lui.
Raspunde

Stat Criminal!

Acum 1 an

Poate va amintiti peste cativa ani de cazul asta si vedeti ce se alege de dosarul jigodiei cu bmw...
Raspunde

Precup V.

Acum 1 an

Ucigaș jegos!
Raspunde

Dan

Acum 1 an

Am ajuns atat de inapti mental incat nu mai observam ca suntem batuti in cap, ca si natie, si ma uit la comentarii si la soferii majoritari, si la politia si statul de drept din aceasta tara. Da, suntem ceva mai bine ca acum 30 de ani ca nivel politic, dar ca nivel de inteligenta al populatiei, ne ducem ca sania pe partie.
Raspunde

Sibian

Acum 1 an

Ne-am mai facut inca o data de minune in Spania si Europa, daca mai era nevoie. Avem cei mai periculosi si agresivi soferi, individul nu o sa pateasca nimic, asta e dreptatea care se face in Romania, exista deja atatea cazuri.
Raspunde

Alex

Acum 1 an

Doamne ce tragedie. Și guvernanții și CNAIR încă mai tergiversează construcția autostrăzii Sibiu Făgăraș.
Raspunde

Alex

Acum 1 an

Descanse en paz.
Raspunde

Marioara

Acum 1 an

Ce destin! Au venit ca sa se intalneasca cu moartea pe o sosea undeva, in Transilvania.... Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!
Raspunde

Alex

Acum 1 an

Ar fi interesant și să se dea indentitatea criminalului.
Raspunde

Rostogan

Acum 1 an

Cred ca mai important ca nume&prenume ar fi un profil al criminalului de Gj, de ex. studii, ocupatie, antecedente penale/contraventionale.
Raspunde

Amn114

Acum 1 an

Interesant cum singurii morți sunt cei din Dacia. Habitaclul BMW-ului, dealtfel o mașină nu foarte sigură (a se vedea numărul mare de morți în accidente) nu s-a deformat. La fel ca în accidentul lui Huidu (Logan vs SUV Mercedes) alegerea unui autoturism cu 5 stele la testele de siguranță poate să-ți salveze viața
Raspunde

Radu

Acum 1 an

Loganul a zburat, la propriu, si si-a schimbat directia de mers. Soferul bmw-ului a itnrat frontal-lateral in dacie la viteza foarte mare, dacia era in curba, i-a aruncat in parapet si i-a mai lovit si o masina marca BMW X3 din spate, nu a avut sanse loganul. Si daca ertai intr-un suv, aici erai facut praf, poate mai scapau anumite persoane cu viata, dar slabe sanse. Noi rulam cu undeva la 100km la ora cand a depasit BMW-ul, chair cand se incepea curba
Raspunde

Radu

Acum 1 an

Gresit, am fost martor la tot ce s-a intamplat, domnisoara de 21 de ani nu a fost soferul, a fost barbatul soferul, iar tanara a fost pasagerul din dreapta, mama a fost proiectata prin parbriz de pe bancheta din spate, nu vreau sa descriu tot ceea ce am observat, dar soferul cu BMW de gorj s-a crezut zeu in trafic, chiar a oprit o masina de pe contrasens la o depasire petrecuta cu cateva momente inainte de accident. Soferul a declarat la sosirea politiei ca a adormit la volan, ceea ce nu este adevarat, el dorind sa scape de ceea ce a facut.
Raspunde

Papa di Gio

Acum 1 an

Doamne ferește și Dumnezeu să-i ierte,aceștia sunt șoferii fără frică de la noi,chiar dacă omoară 10 oameni nevinovați ei știu că nu li se poate întâmpla mare lucru,poliție ioc,lege și justiție ioc,vai de noi...
Raspunde

McD

Acum 1 an

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace. Cand v-am spus ca noi nu avem drumuri nationale sigure pentru viteze de peste 80 km/h nu m-ati crezut. este adevarat ca in multe situatii degeaba rulezi prudent pe sosea daca astfel de exemplare (ca nu pot fi numiti oameni) conduc dupa alte reguli pe sosea. Disciplina rutiera lipseste cu desavarsire intr-o tara care parca se duce de rapa tot mai tare...pacat si trist ca suntem astfel in topul european...
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus