Duminică,
23.06.2024
Cer Senin
Acum
21°C

Protest în fața Consulatului Austriei din Sibiu: ne-au luat lemnul și nu ne-au primit în Schengen. Cine nu e vaccinat primește un steag

Protest în fața Consulatului Austriei din Sibiu: ne-au luat lemnul și nu ne-au primit în Schengen. Cine nu e vaccinat primește un steag

În jur de 15 persoane protestează vineri după amiaza în fața Consulatului Austriei de la Sibiu, nemulțumiti de opoziția Austriei față de intrarea României în Schengen.

„Austria este condusă de mincinoși,” Arborii trec ilegal spre Austria, nu imigranți” sunt câteva dintre lozincile celor care au venit în fața Consulatului, cei mai mulți  simpatizanți AUR. Potestatari care întreabă lumea care vine spre ei și dacă e vaccinată sau nu. Cine nu este vaccinat, primește un steag.

Cei prezenți susțin că au venit în fața Consulatului pentru a le fi auzite mai bine nemulțumirile.

La fața locului era prezente și două mașini ale Jandarmeriei și o Brigadă Antitero.

„La nivelul Inspectoratului de Jandarmi Județean Sibiu a fost dispusă intensificarea activității de asigurare a ordinii și siguranței publice în zona centrală a municipiului, în special în zona Târgului de Crăciun. Întrucât în fața sediului Consulatului Onorific al Republicii Austria la Sibiu este un protest în desfășurare, jandarmii sibieni asigură măsurile de ordine și siguranța tuturor participanților la această acțiune”, transmit reprezentanții Jandarmeriei Sibiu, la solicitarea Turnul Sfatului.

Și la București AUR a organizat, vineri, un protest în faţa Ambasadei Austriei la Bucureşti, la care a participat liderul AUR, George Simion, parlamentari, membri şi simpatizanţi ai partidului.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

19 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 an

Cersetorie agresiva specifica natiei de hoti.
Raspunde

AntiCristu' AURistu'

Acum 1 an

"Cine nu este vaccinat, primește un steag"? Ati dus in derizoriu cu asta un protest aparent corect...
Raspunde

Elzorab

Acum 1 an

Nu ne-au luat lemnul. L-am dat noi de bunavoie....ca suntem slugi. Mai bine protestau pe Balea, erau mai aproape de vinovat.
Raspunde

Aci Duțu

Acum 1 an

da te-ai bucurat când ai vândut mărul din grădina lu bunică-tu la ăia în spielhosen, ai? ai avut și tu o zi de o păcănea și-un schnappps
Raspunde

ValKer

Acum 1 an

Pai bai romani naivi..... astia va trageau stramosii pe roata, fiindca nu munceau pana cadea carnea de de pe ei, de la atata mamaliga.... si voi vreti bunavointa sau.. egalitate, cu asupritorii astia ? ia mai cititi ceva istorie si aflati putin despre acesti austrieci. Ca au furat lemnele... dar de OMV, ce ziceti ? care a fost vanduta de hotii de la Bucuresti, pe 3 parale, acestor stapani de sclavi ? Desteapta-te romane.... aha. Aparent, niciodata. Inca mai credem gogorite cu UE care este buna si totul rau... noi mici urati si nespalati etc etc. Vor sa fure efectiv tot ce a mai ramas. Cum sa te lase in Schengen cand inca mai e o bruma de independenta !?
Raspunde

@@@

Acum 1 an

Si BCR-ul!
Raspunde

Yvo

Acum 1 an

Un comentariu fara noima, ati luat toti retorica nationalista de la AUR. Petrom era o mare gaura neagra in buget cum sunt toate companiile de stat. Daca va place asa mult cum statul roman administreaza o companie, atunci uitati-va la Posta Romana… daca va place nu mai e nimic se zis. Pur si simplu aruncam asa pareri fara sa avem habar de ce vorbim.
Raspunde

Aci Duțu

Acum 1 an

mare știre, că s-au adunat 15 hauri
Raspunde

@Aci Dutu

Acum 1 an

Iar ai aparut, smechere? Numai prostii spui!
Raspunde

Aci Duțu

Acum 1 an

da emilă, îți deranjez cumva putlerii?
Raspunde

Rammstein

Acum 1 an

Dar pe strada unde stă șeful nu faceți o manifestație?...
Raspunde

Aci Duțu

Acum 1 an

nem, că-și iau spitze de la jandarmi
Raspunde

Razvan

Acum 1 an

Cine va luat lemnul? Eventual Austria la cumpărat ,ai nostrii ,hoți l-au luat ,furat ,vandut.Asta este pura dezinformare ,ca oile ies sa protesteze dar nu au habar dece ...Nu am zis nimic de spațiu Schengen ,asta este un alt subiect mai lung ,eșec politic care tot populația are de suferit ca Ciorlacu merge cu avionu ca nu i place sa stea la coada .
Raspunde

Alzara 1818

Acum 1 an

Doar nevaccinatii sunt patrioți . Dixit niște aiuriti .
Raspunde

Oameni asumati

Acum 1 an

Doar nevaccinatii nu pun botul asa usor la marketing si manipulare
Raspunde

Emil

Acum 1 an

Uitarea face case bune" doar coruptiei si crimei organizate inscaunate in varful statului de escrocul Iohannis, nu spatiului Schengen. https://amp.dw.com/ro/corup%C5%A3ia-%C5%9Fi-crima-organizat%C4%83-%C3%AEmpiedic%C4%83-primirea-rom%C3%A2niei-%C5%9Fi-bulgariei-%C3%AEn-spa%C5%A3iul-schengen/a-15143404 https://www.libertatea.ro/stiri/kovesi-klaus-iohannis-mi-a-cerut-demisia-de-la-sefia-dna-am-refuzat-4318970/amp
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 1 an

Atata discriminare sa simta si vaccinatii, fata de gardurile de acum un an....
Raspunde

Pușcașu Marin

Acum 1 an

Dacă te duci prin pădurile patriei, vezi numa de-ăia în pantaloni scurți de piele, care taie copci între 2 jodlere
Raspunde

Rigovasi

Acum 1 an

Sunt din Bistrița, și vreau să fac o propunere sibienilor. Propun că alături de statuia baronului Brukenthal din fața primăriei, sa mai fie realizată și amplasata o alta, la aceiasi scara, a concitadinului dvd navetist la București. Practic sa fie realizat un grup statuar! Iar printr-o larga consultare a cetățenilor(poate chiar națională) sa i se găsească o denumire. Cam spre ce nume credeți că s-ar îndrepta preferințele românilor?
Raspunde