Agra’s, producător de mezeluri din judeţul Alba, parte din grupul Scandia Food de la finalul anului 2021, a finalizat preluarea producătorului de mezeluri Carniprod Tulcea, anunță ZF.ro.
"Această achiziţie ne permite să ducem mai departe strategia de dezvoltare prin achiziţia unor jucători cu notorietate din sectorul alimentar pentru atragerea de noi volume şi de a beneficia de sinergii care derivă din acestea. Totodată, această tranzacţie susţine strategia companiei de migrare din zona de producător de conserve către o companie de produse alimentare, a declarat Andrei Ursulescu, director general şi administrator Scandia Food.
Achiziţia Carniprod Tulcea va contribui la realizarea obiectivelor diviziei de mezeluri precum şi la extinderea capacităţii de producţie şi procesare a cărnii cu până la 40 tone/zi, conform informaţiilor furnizate de Scandia Food.
Compania deţine o fabrică în judeţul Tulcea, 8 magazine fixe, 3 magazine mobile şi 3 magazine de tip fast-food, având, în total, peste 280 de angajaţi. Fabrica produce peste 250 de sortimente de produse din carne prezente în portofoliu. Preluarea Carniprod Tulcea de către Agra’s Alba Iulia s-a realizat ca urmare a sinergiilor existente între cele două companii. Agra’s se va implica în procesul de management al companiei Carniprod alături de membrii echipei actuale şi va susţine dezvoltarea business-ului, prin expertiza de peste 20 de ani pe piaţa internă.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 4699
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Stat de drept
Acum 1 oră
Ciobanul
Acum 1 oră
@Asdfasdf
Acum 1 oră
Luca
Acum 1 oră
Conceptul de calitate a vietii in Sibiu - ce e ala ??