Vineri,
12.09.2025
Innorat
Acum
17°C

Reamenajarea cu 8 mil. de euro a parcului Sub Arini este supusă iar consultării publice: dispar pistele doar pentru biciclete, apare un amfiteatru, un iaz și un totem uriaș

Reamenajarea cu 8 mil. de euro a parcului Sub Arini este supusă iar consultării publice: dispar pistele doar pentru biciclete, apare un amfiteatru, un iaz și un totem uriaș

Agenția de Protecție a Mediului Sibiu a lansat în consultare publică proiectul inițiat de Primăria Sibiu pentru reamenajarea celui mai mare parc al orașului. Proiectul depus de Primărie la Mediu a fost modificat față de varianta supusă consultării publice de administrația locală în urmă cu mai bine de un an. Variantă care a stârnit ample discuții.

Din dorința de a îmbunătăți aspectul și ambianța generală, de a-i crește atractivitatea în ritm cu timpurile moderne și de a crea noi spații pentru recreere fizică și mentală este nevoie de reamenajarea parcului Sub Arini, se arată în memoriul de prezentare a proiectului depus de Primăria Sibiu la Agenția de Protecție a Mediului.

42 de milioane de lei, cu tot cu TVA, (aprox. 8,4 milioane de euro) este valoarea estimată a lucrărilor de reamenajare a parcului, lucrări care au mai multe direcții considerate principale: de la restaurarea elementelor considerate valoroase, la regenerarea vegetației care suferă din diferite motive, revitalizarea anumitor spații sau inserarea unor elemente de peisagistică „englezească”.

„Parcul Sub Arini are un mare potenţial din punct de vedere recreativ, însă acesta nu este în totalitate pus în valoare. Astfel sunt necesare intervenţii pentru modificarea aleilor pietonale, reabilitarea fântânilor arteziene, pavilionului de muzică, precum şi crearea de facilităţi noi pentru petrecerea timpului liber”, memoriul de prezentare a proiectului

Primăria intenționează să dea parcului Sub Arini o „identitate vizuală distinctă, modernă”. „Remodelarea peisagistică și revitalizarea tuturor spațiilor se va face ținând cont de vegetația existentă în teren, păstrând toate exemplarele care pot contribui la recrearea sau îmbogățirea compozițiilor peisagere, într-o manieră sustenabilă atât din punct de vedere ecologic, cât și din punct vedere economic, cultural și social”, se mai arată, printre altele, în ceea ce privește intențiile generale.

Adio, piste exclusiv pentru biciclete!

În parcul Sub Arini au fost amenajate de fostul primar Klaus Iohannis primele piste de biciclete din oraș: în fapt, aceste piste au fost vopsite peste un vechi trotuar, fapt care a dus în primă fază la numeroase conflicte între pietoni și bicicliști.

În prima formă a proiectului, Primăria intenționa să amenajeze noi piste, în partea dinspre pârâul Trinkbach, care de asemenea să fie destinate exclusiv bicicliștilor, vechiul trotuar vopsi roșu urmând a fi redat pietonilor. Doar că discuțiile din primăvara anului trecut (atunci când Primăria a supus consultării publice pentru prima dată proiectul) au determinat o nouă abordare: „renunțarea la pistele de biciclete existente și crearea de alei tip «shared space» ce vor putea fi folosite de toți utilizatorii”, este primul din cele 15 obiective ale proiectului de reamenajare a parcului Sub Arini.

Al doilea obiectiv clar prevede „păstrarea traseelor pietonale din pământ, (realizate de oameni și intens utilizare), nivelarea lor unde este cazul și transformarea lor în poteci tematice”.

Aceste poteci ar urma să fie cinci la număr și vor fi diferențiate în special prin panourile informative care se dorește a fi implementate. Astfel, Potecile Arborilor vor avea rolul de a pune în valoare speciile care există în parc și a importanței și rolului zonelor verzi. Pentru Poteca Păsărilor „se vor monta panouri interpretative cu speciile de păsări din Parcul Sub Arini, din Sibiu, și curiozități”, dar și ”hrănitoare pentru păsări și căsuțe/cuiburi pentru acestea”. Printre potecile propuse sunt cele ale apei, ale insectelor, dar și una istorică, despre evoluția parcului.

Proiectul propune și înlocuirea fântânilor din zona statuii lui Mihai Eminescu cu o fântână pietonală, la nivelul pavajului, care să numere 42 de jeturi de apă. „Piațeta cu bustul lui Mihai Eminescu va fi reamenajată prin refacerea cu beton armat a zidurilor de sprijin și a treptelor. Se va placa soclului statuii. În locul celor trei bazine vor fi amplasate jeturi de apă la nivelul pardoselii”.

Nou: amfiteatru, iaz, spațiu de relaxare

În zona monumentului „Szweteney Weg” (aflat în colțul de la intersecția bulevardului Victoriei cu strada Martin Hochmeister) proiectul propune un spațiu de relaxare prin „realizarea unei piațete din lespezi de piatră, plantări, amplasarea de bănci și instalarea unui panou informativ cu date referitoare la acest monument și istoria lui”.

Astfel de lespezi de piatră sunt propuse și către un viitor amfiteatru, în partea de jos a parcului, în zona străzii Avrig. „Acesta ține cont de panta naturală a terenului și este format din gradene din piatră naturală, cu spații de circulație din gazon. Scena este din lemn si spatele gradenelor este din piatra și lemn. Acesta poată fi folosit de școli/facultăți pentru «Școala în natură», o clasă în aer liber fără impact major în parc”, propun reprezentanții Primăriei Sibiu.

Între acest viitor amfiteatru și strada Avrig ar urma amenajat și un iaz cu o adâncime maximă de 1,5 metri, a cărui formă neregulată ar urma să aibă dimensiuni maxime de 35 x 22 metri (este estimat un volum de apă de 506 mc). „Se va realiza un iaz artificial, cu aspect natural, cu rol în ecologizarea apei, folosind tehnici de fitoremediere, biofiltrare, consolidare a albiei și stabilizare a taluzurilor malurilor în zona amenajării acestuia. Se va amplasa un mic ponton din lemn pentru a admira iazul. Accesul către acesta se va face pe o alee din lespezi de piatră”, este descrierea acestui nou iaz.

Un totem uriaș

În ritm cu moda potrivit căreia „nu exiști dacă nu ai un loc «instagramabil»” (adică potrivit realizării de fotografii care să fie mai apoi postate pe rețelele de socializare), proiectul de reamenajare a Sub Ariniului propune amplasarea în zona din fața restaurantului Bolta Rece a unui „totem volumetric tip sculptură cu denumirea parcului ce va servi ca loc de ședere și reper”. „Totemul se va realiza din metal și lemn și va permite șederea în litere”, se arată în documentația potrivit căreia parcarea din fața restaurantului în discuție urmează să fie desființată cu acest prilej, locul acesteia urmând a fi luat de o piațetă care va avea rolul de loc de întâlnire și punct de reper.

Tot în zonă este propusă reamenajarea pavilionului de muzică, prin reabilitarea învelitorii și iluminarea acestuia. „În interiorul pavilionului se propun elemente de ședere, ce vor fi mutate atunci când pavilionul va fi folosit pentru expoziții”.

„Zona fântânii și a rosariului va fi completată cu o serie de pergole de lemn, pe stâlpi din beton placați cu piatră naturală. Aceste pergole sunt amplasate pe aleea existentă și vor fi suportul de creștere pentru glicină (Wisteria sinensis). Fântâna decorativă va fi reabilitată și integrată în amenajarea parcului”, se mai arată în proiect.

Locurile de joacă – dispare toboganul-elefant

Pentru locul de joacă amenajat în zona stadionului, proiectul propune adăugarea unui „loc de joacă verde”, format din trei valonamente (movile – n.r.) străbătute de culoare de trecere. Locul de joacă central (cel în care se mai află unul din ultimele tobogane-elefant) va avea toate elementele înlocuite, iar suprafața de călcare va acoperită cu scoarță de copac. „Se vor instala, de asemenea, două tobogane (într-o zonă cu pantă mai mare, către locul de joacă central și care să urmărească profilul de relief preexistent. Acestea vor putea fi folosite de toate categoriile de vârste”.

Activități în aer liber

Dincolo de strada Avrig (în partea dinspre Valea Aurie a parcului) este propusă amenajarea unei toalete publice cu autospălare, adaptată și pentru persoanele cu dizabilități.

În această zonă a parcului este propusă și o zonă pentru jocuri în aer liber. „Respectiv o zonă de tras la țintă (cu arc, praștie etc) cu diverse ținte (ținte rotunde, ținte din materiale naturale poziționate la diverse distanțe/înălțimi), astfel încât copii să fie tentați să se joace în aer liber fără să vandalizeze mobilierul urban aflat în parc, deoarece în prezent aproape toate prezintă semne de astfel de lovituri”.

”Colțul de sud” al parcului este denumirea dată zonei aflată la intersecția dintre Aleea Călăreților și digul care delimitează una din marginile parcului Sub Arini (este zona de unde pornește și poteca recent inaugurată de Direcția Silvică). „Aici se va crea un spațiu de tip «scuar verde», cât mai natural, plantat cu conifere, arbori foioși, plante aromatice, acoperitori de sol, arbuști decorativi și ierburi ornamentale. Suprafața de călcare va fi formată din lespezi de piatră naturală. Mobilierul urban va fi din lemn, iar stâlpii de iluminat din metal, în concordanță cu mobilierul urban propus la nivelul parcului”.

25 de arbori vor fi tăiați. „Nu vor fi afectate rădăcinile”

Intervențiile propuse sunt și la alte niveluri, precum cele de remanejare sau revitalizare a malului pârâului Trinkbach, reutilizarea și amenajarea canalului Seviș, cornișele laterale ale parcului, luminișurile și așa mai departe.

Iar în cadrul acestui proiect se consideră că este nevoie de tăierea a 25 de arbori. „Deoarece sunt uscați. Cei 25 de arbori au circumferinţa trunchilui cuprinsă între 14 şi 228 cm, arborii cei mai mari fiind din specia Prunus avium, Tilia cordata, Aesculus hipocastanum şi Robinia pseudoacacia”, arată reprezentanții administrației locale.

Care propun și realizarea unui amplu sistem de irigare, pe lângă introducerea unor noi specii de plante adaptate la mediul urban și la tendințele actuale de schimbare climatică, dar și completarea speciilor care au dispărut în timp ori numărul le-a scăzut dramatic. „Datorită lipsei precipitaţiilor din ultimii ani şi a drenajului rapid al apei din zona de cornişa ce înconjoară 3 laturi din parc, se observă incapacitatea de adaptare a speciilor de arbori la lipsa de apă. Lipsa apei împreună cu insulele de căldura ce se formează perimetral parcului de-a lungul artelor de circulație rutieră pe timpul verii scurtează viaţa arborilor din aliniamentele perimetrale parcului, dar şi a oricărei forme de vegetaţie. Se recomandă irigarea plantaţiilor de aliniament şi a grupurilor arbustive prin picurare, iar a peluzelor prin aspersie cu necesarul de apă recomandat în funcţie de anotimp”, se arată în proiectul supus consultării publice.

Aproximativ 3,2 ha de spații verzi din parc urmează să fie irigate de un sistem automat. „La calcularea timpilor de udare şi a cantităţilor de apă, s-a considerat o normă de 5 mm/zi (5 l/mp) pentru toate suprafeţele”, se arată în documentație. Sistemul de pompare va trebui să asigure un debit minim de 16,3 mc în fiecare oră, sursa de apă propusă fiind rețeaua de apă potabilă a orașului.

Sibienilor le este promis că nu se va mai repeta experiența din Piața Cluj, unde „modernizarea” parcului a fost făcută prin afectarea rădăcinilor unor copaci care, la scurt timp, s-au uscat, acum fiind tăiați. „Pe parcursul lucrărilor de instalare a sistemelor de irigat nu se vor vătăma în niciun fel rădăcinile arborilor existenţi, iar utilajele nu vor circula pe solul de sub coroana proiectată a arborelui, pentru a se evita tasarea rădăcinilor şi a solului”.

Supraveghere video cu recunoaștere facială

După ce sistemul de iluminat public din Sub Arini a fost schimbat cu totul în 2017, în urma unor investiții de peste jumătate de milion de euro, rețeaua urmează a fi extinsă. „Se iluminează doar aleile/traseele noi, amfiteatrul, pavilionul de muzică, statuile şi fantânile arteziene, în rest se păstrează stâlpii de iluminat existenţi”.

Punctele de interes din parc urmează să fie monitorizare video, cu camere de o eficiență ridicată. „Subsistemul va trebui să asigure recunoașterea persoanelor și stocarea imaginilor pe o perioada de cel puțin 20 zile”.

În zonele considerate „cheie” ale parcului (precum principalele intrări) vor fi amplasate panouri informative. Care, pe lângă informații administrative, ar putea include și mesaje care să încurajeze spiritul civic. „Oferă suportul pentru montarea unor postere anuale care să evidențieze eforturile Primăriei în păstrarea spațiilor verzi și câți bani publici se cheltuiesc cu confecționarea băncilor, a lămpilor, cositul, plantatul de flori pentru ca tinerii să conștientizeze că vandalizează într-o formă sau alta banii părinților lor”.

Sibienii care au sugestii sau propuneri referitor la componenta de mediu a acestui proiect sunt invitați să le transmită Agenției de Protecție a Mediului Sibiu.

Consultă aici, în format integral, Memoriul de prezentare a proiectului

Descarcă de aici, în format .pdf, planul de încadrare propus pentru reamenajarea parcului

Citește și Reabilitarea parcului Sub Arini, desființată aproape total. Astrid Fodor: ”Acum, ce decizie să luăm?”

Sursa imaginilor din acest articol: memoriul de prezentare

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

48 comentarii

Canaris

Acum 2 ani

Va rog sa lăsați parcul în pace.... Natural..... Cât mai puțină intervenție...... Ați reușit să distrugeți parcul din Piața Cluj...
Raspunde

Auditorul

Acum 2 ani

In Viena,primarul a anuntat ca a reusit finalizarea primului inel de parcuri verzi si reimpaduriri pt contracararea poluarii de orice fel.S-a apucat de al doilea..Asta ca tot adoram tot ce rezulta din foste stirpe de baroni,imparati,etc.Hai sa facem ce e bun nu totemuri si tinichele!
Raspunde

Kukuruku

Acum 2 ani

Ba, v-ati drogat? Nu va mai votam daca faceti tampeniile astea, nu va e clar?! Instagramabil?! Subtetu cu capul?! Dati bani pe altceva, parcul are zero nevoie de remodelare! Nu avem nevoie de buldozere care sa remodeleze si nici de piatete de lespezi de piatra. Reduceti locurile cu iarba pt asa ceva? Reveniti-va!
Raspunde

Culae

Acum 2 ani

O groaza de tâmpenii! Oamenii astia trebuie opriți, distrug tot parcul!
Raspunde

Kukuruku

Acum 2 ani

Daca ar avea curaj (desi cine ne-ar face ceva, politia locala? :))), lumea s-ar aduna si ar impiedica accesul utilajelor, cand va fi cazul. Cum se intampla in multe alte tari. In fond e parcul nostru, al poporului.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sparrow

Acum 2 ani

Sā fac infarct nu alta când am citit titlul! Nevastā-mea a trebuit sā imi aducā un pahar cu sifon, am deschis geamul la balcon.... DISPAR PISTELE PENTRU BICICLETE ??????? ATI ÎNEBUNIT ?????? Planeta intreagā ridicā biserici si catedrale pentru biciclete, in sibiu am auzit cā s-a nāscut o nouā religie care se închinā bicicletei, SALVATOAREA OMENIRII iar voi AMPUTATI PISTELE PENTRU BICICLETE?????? Doamne-apara-si-pazeste!!!!
Raspunde

Kukuruku

Acum 2 ani

Ala-i singuru lucru bun
Raspunde

Ionica

Acum 2 ani

Pentru ce este nevoie recunoaște faciala la sistemul video? Suntem cumva pe granița și nu se știe ce infractori vor trece prin parc....
Raspunde

Sandokan

Acum 2 ani

Lasand la o parte faptul ca pistele alea nu au fost niciodata "exclusiv" pt. biciclete, parerea mea e ca parcul are nevoie doar de curatare si intretinere (mai ales paraul). Daca se vor amenaja spatiile, isi va pierde din farmec. Da, o toaleta in partea dinspre Valea Aurie ar fi f. utila. Dar cam atat. Daca tot trebuie cheltuite 8 mil euro pe amenajarea de parcuri, atunci poate e mai indicat sa se bage intr-un parc nou, nu in Sub Arini.
Raspunde

Fgdfsg

Acum 2 ani

daca vor face pista de bicilete comuna cu pietonii oficial o sa fie o mare tiganie pe langa discutiile care oricum sunt si acum, o sa fie si accidente nenumarate. trebuie facute separate piste de biciclete de cele pietonale si cu acces restrictionat pe fiecare dintre ele pentru cei carora ii este destinata... in rest este clar ca e necesara o modernizare a acestui parc si punerea lui mai bine in valoare cu mai multe alei pentru pietoni si zone tematice dar neaparat pista de biciclete separata de pietoni...
Raspunde

Kukuruku

Acum 2 ani

Oricum in practica sunt amestecate, pietonii merg pe pista (si e normal, e parc! Adica pt oameni, nu vehicule), iar bicicletele merg pe toate celelalte alei si poteci, ba mai si te claxoneaza ca sa mearga ei pe mijlocul aleii.
Raspunde

Moromete

Acum 2 ani

Important este supravegherea video cu recunoastere faciala restul e praf in ochi pe banii oilor..in acest parc se va intra pe baza de pasaport biometric, controlol.total merge inainte. Treziti-va!
Raspunde

Sibian SB

Acum 2 ani

NUUU! Faceti in alt spatiu amfiteatru, loc de joaca si alte tampenii! Avem nevoie de un loc linistit, nu de grobieni si mamikii cu copii care fac "cacutza" moale sau tare... Chiar vreti sa distrugeti tot, frau Astrid?!
Raspunde

Vasile Roaita

Acum 2 ani

Jos labele de pe parc Astrid !!!
Raspunde

AlisonBurgers

Acum 2 ani

Propun taierea a 50% din copaci si largirea trotuarelor ca sa putem intra si noi cu BMW-urile direct in parc.
Raspunde

Claudiu

Acum 2 ani

Uneori mai binele este dușmanul binelui dacă, în principal distracția costa 8 milioane de euro (ca de obicei, primăria sibiană nu MAI știe calcula în moneda națională, aia în care toată lumea își primește salariul sau își plătește dările către stat) Nici vorbă să mă opun modernizării când aceasta face sens sau este imperios necesară. Însă, în perioada complicată prin care trece lumea, Europa, mi se pare puțin forțat în favoarea cuiva sau altcuiva o noua investite de peste 8 milioane de euro (în faza de proiect, doar) în acest moment. Lacul lui Binder, parcul de la fostul poligon de pe Calea Poplacii, Gușterlandul și acum Sub Arini-ul. Chiar nu mai e altceva urgent de făcut sau pus la punct în Sibiu în afara de acestea ? Punem la cale tot felul de "minuni" și în piața mare nu suntem în stare să modernizam puțin jeturile alea care ies din asfalt ca să nu mai funcționeze pe piricipiul "face boul pipiloi". O ținem într-o parangelie și o distracție nesfârșită de zici că Sibiul a descoperit Shangri-La ul datorită unui serviciu de specialitate din primărie. Și intre timp, traficul rămâne olog și deseori paralizat, parcări nu pare să mai merite să apară, creșele, școlile și grădinițele sunt după soare și mai mereu goale de multe cate există.... Închei cu o întrebare Cu ce mă ajută să mă recreez fizic și mental camerele video cu recunoaștere facială ? Întreb pentru că dacă este să aleg intre cum e parcul acum și un parc în care big brother mă spionează prin camere cu recunoastre facială care mai și stochează date despre care habar nu am cum sunt folosite, răspunsul e simplu că buna ziua
Raspunde

Sibian

Acum 2 ani

Aveți perfectă dreptate!După comentariul Dvs.nu prea ai prea multe de spus!Cum să arunci atâta amar de bani ca să mutilezi un parc?Pentru că,in mod sigur,asta se va întâmpla!Din păcate,municipiul si județul nostru,suferă enorm din cauza prostiei, lipsei de profesionalism, obrazniciei si tupeului celor care ne conduc!Nu vreau să mai adaug un exemplu la numarul de eșecuri întâmplate aici numai din vina voastră!Ajutați sibienii lăsând parcul in pace!Înțelegeți treaba asta?
Raspunde

Moi

Acum 2 ani

Fix de elefantul ala se impiedica. Stiu o gramada de copii care fix pentru acel elefant merg acolo. E ULTIMUL ramas. Sunt curios cui i-a venit ideea... Am crescut cu acel elefant, imi doresc ca si copiii mei sa creasca cu el. Dati-l jos, apoi foisorul, apoi imprastiati rumegus, ca sa cadem pe moale daca ne impiedicam de vreun fir de iarba ramas din greseala... Sigur se poate gasi o solutie pentru toboganele "pentru toate varstele" fara a afecta amaratul de elefant. Numa' zic, intr-un oras ca Sibiul, unde cei cu minte-ngusta sunt minoritari, s-o gasi cineva citav sa militeze pentru pastrarea lui...
Raspunde

Claudiu

Acum 2 ani

Aia "prosti", de pe vremurile când nu se făceau proiecte pe roabe de euroi au reușit să puna la cale un parc pe care nu l-au lăsat moștenire, parc care rezistă așa de la 1856. Trebuie doar îngrijit. N-are nevoie de nici o reinventare a roții decât dacă ținem cu orice preț să iasă una pătrată. De atunci și până acum a dus-o bine și cu sănătatea și cu rezistența fara a avea nevoie de irigat cu nu știu câți litri pe oră. Și nu are nevoie de "inteligența" voastră (geniile din primărie)la metru pătrat Nu ne mai luați de proști și nu va mai bateți joc de noi și de oraș pentru a ii mulțumi pe cei care va dau bani pe sub masa pentru afișele de campanie după care va cer înapoi dublu.
Raspunde

Sibian

Acum 2 ani

Cu 8 milioane de euro faceti 2 bazine de inot pentru public in oraș.
Raspunde

Moromete

Acum 2 ani

Miroase a spalare de banii...
Raspunde

Munteanu

Acum 2 ani

Mai bine ar construi o scoala ca sa nu se mai invete de dupa-amiaza. Blocuri s-au tot construit ca sa se imbogateasca clientela politica, dar o scoala sau o gradinita, nu! Halal de asa administratie!
Raspunde

Babalacul

Acum 2 ani

Artrebui sa dispară pistele exclusive pentru biciclete , bicicliștii nu sunt altceva decat niște pietoni care au un metal între picioare , asta facandu-i sa se simtă mult superiori , ei neplatind nimic în plus și crezându-se niște regi în tara orbilor. Nu am nimic cu ei dar unii nu știu ca au și frână asta însemnând ca ar trebui sa o mai și folosească atunci când e cazul nepunand în felul acesta în pericol siguranță celorlați sau apostrofandu-i cu diverse replici doar pentru ca ei sunt mai tineri și mai sănătoși . Time is ticking away. În rest trebuie avut grija la defrișări si la inseratul de tot felul de kitchozitati
Raspunde

Dragos

Acum 2 ani

Dacă bicicliștii sunt pietoni cu metal intre picioare, automobiliștii sunt pietoni închiși intr-o cușca de metal? Și asta/i face sa sa simtă și mai superiori, nu? Și dacă pe cușca lor scrie și BMW, atunci…wow, sunt Dumnezei coborâți pe pământ, așa-i…?
Raspunde

Florin

Acum 2 ani

Elefantul este un simbol !! Toate generatiile il indragesc, mai putin primaria …. Huuuuooo In rest parcul e perfect, doar putina ingrijire. Daca vrem sa cheltuim, sa cheltuim cu folos ! Patinoar , ca doar copiii din Sibiu sant campioni la mai multe grupe de varsta desi nu avem patinoar. Bazin!! Sala Sportulii, etc
Raspunde

Florin

Acum 2 ani

Pentru ce sa cumpar pomi, care desigur nu se prind dar costa mult , cand e plin de puieti rezistenti , crescuti spontan . Stejari, castani, frasini ,arini,etc gratis , rasar in fiecare an, dar hoarda praduitoare doreste sa cumpere copaci cu 2-3.000 lei bucata sau poate chiar de € organizand in locul unei paduri umbriase un parc tematic uscat
Raspunde

@@@

Acum 2 ani

Cum pentru ce sa cumpere pomi?! Ca sa castige prietenii alora de se ocupa de proiect! Vedeti-va de altele, frati din administratie! Ingrijiti parcul, maturati aleile, taiati copacii uscati si in rest pace buna! Nu ne trebuie amfiteatru! Faceti amfiteatru in Parcul Tineretului unde era pe vremuri si unde vizionam filme, spectacole, concerte! V-a casunat pe parc, vreti sa distrugeti tot ce atingeti! Sunteti mai rai decat comunistii care au stricat parcul din Piata Mare!
Raspunde

Claudiu

Acum 2 ani

Cum de ati uitat sa bagati in proiect "sezlonguri cu lemn tropical tratat" la fel ca in parcul de pe Cetatii ? Ca si pe acolo sunteti pregatiti sa aruncati o roaba de bani cand nu il asfaltati pe stil "hei, rup !" ca sa ii tresalte pitpalacul Chiriacului.
Raspunde

Cichicean

Acum 2 ani

Amfiteatru se construieste dar cate cuiburi de ciori se vor construi ?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Umbra

Acum 2 ani

Te lasa pe tine sa le numeri, daca asta te preocupa. Si pana le numeti stai si le observa, poate iti schimbi parerea despre o specie care traieste mai mult ca tine si cu infinit mai putine resurse. Analizeaza asta... Tu ce faci ptr Planeta?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@comentatori

Acum 2 ani

Câinii latră ursul trece, voi cu frustrările alții cu cașcavalul
Raspunde

???

Acum 2 ani

Asta-i numai parerea ta!
Raspunde

Ceac Noris

Acum 2 ani

Majoritatea proictelor din oras sauj udet se fac pentru a da de lucru gastii locale de constructori pentru a sifona cit mai multi bani din bugetul statului, la preturi super umflate de unde sa poata baga mana adinc! Parcul are nevoie doar de putina intretinere nu de o betonare radicala! Este in interesul celor care au statii de betoane si ciment sa se faca tot felul de proiecte in oras sa poata sa isi umfle conturile ,apoi sa dea atentii unor alesi locali , ba chiar sa sponsorizeze partide ca doar au de unde. Este un cerc vicios! Cetatenii obisnuiti nu au nimic de castigat!
Raspunde

Geamite galigan

Acum 2 ani

Igienizare da, toalete da, dar nu mai taiati arbori. Sunt tot mai putine spatii cu umbra si aer curat…
Raspunde

Bobo

Acum 2 ani

Refaceti in zona parcului din Valea Aurie lacurile....asa cum au fost odata !!!! Adaugati banci si jos in parc, nu sunt suficiente, faceti ca la Muzeul Satului, din bustenii taiati faceti banci !!!! 8 mill de Eur pe prostii
Raspunde

Leonard

Acum 2 ani

Parcul Sub Arini trebuie să rămână așa cum este el . Fără intervenții de genul .
Raspunde

Elisabeta

Acum 2 ani

Unele din actiuni propuse nu sunt atat de rele, doar ca v-ati tras atata "hate" pe buna dreptate de modul in care o ganditi. Pare lucrari de nici 8 milioane de lei si voi vreti sa dati 8 milioane de euro. Chiar nu va ganditi ca la un moment dat va bate si DAN-ul pe la voi. Preturile nu ca sunt umflate,,,,,,, sunt de noaptea mintii. Apropo ati vazut ce parcuri frumoase si locuri de joaca sunt in alte orase, cine este atat de vizionar pe la voi pe acolo de scoateti astfel de ineptii. Cu 8 miliaone de euro faceti un parc cap coada..., dar na trebuie dat si la ala, si la aia si asa sa ajunga la toti. Atatia bugetari cu mertzane, bmw-uri si vile n-ai sa gasesti tu in toata Europa. Dar na, parerea cetateanului conteaza mai putin, importanta e pofta acestor functionari pusi pe japca.
Raspunde

Cristi

Acum 2 ani

Între V Aurue și Sub Arini se dorește împădurire naturala ca Sibiul e deficitar la spatii verzi asa ca va lasa sa se facă jungla , dar necontrolat va ieși o mlaștină plina de țânțari.
Raspunde

Românii Daci de Sibiu

Acum 2 ani

Dacă voi ce scrieți mesaje nu faceți petiție on-line la primăria Sibiu și email către guvernul României, nu va ține nimeni cont de dorințele voastre. Cam un email la săptămână. Dacă nu sunt serioși cu răspunsul, cam un email pe zi timp de un an de zile și să vedeți apoi ce vor asculta primarii de cetățeni. Cu emailuri la primărie și la guvern. 8 milioane de euro să amenajezi un parc în Romania, într-o țară cu salarii de 1200 lei și cu bătrâni care fac foamea într-o garsonieră, chiar este un act împotriva umanității. La amenajarea de parcuri se poate fura cel mai mult de o primărie. Le este foarte ușor să facă înțelegere cu firmele de la care cumpără tot felul de ciudățenii pentru parcuri prin SUPRAevaluarea prețului topoganelor și a altor lucruri comandate pe AliExpress din China la 2 lei și ajung să le cumpere primăria de 100 ori prețul în acte. Asta înseamnă să fii mafiot. Asta înseamnă să furi "cu acte în regulă" . Dar tot proștii de cetățeni sunt cei care își merită soarta. Vai, cum să dau eu mail scris la primar!? Ce.vor zice vecinii!? Ce vor zice rudele!? Fricoșii își merită să fie scuipați și călcați în picioare de primari și alții.
Raspunde

Un sibian

Acum 2 ani

Ar trebui sa ia o pauza de la conducere "specialiștii" de la primărie. Orașul are nevoie urgent de metode pt fluidizare a traficului, mai multa umbra (a se citi copaci serioși nu porcarii de 30cm) și multe altele. O zona de agrement se poate face și fără a distruge zonele verzi. Parcul Sub Arini e cam ultima cu copaci înalți din oraș. Și 8 mil de euro? Voi sunteți normali??
Raspunde

Profu

Acum 2 ani

Cum sa desființați pistele de biciclete?????? TREBUIE create separat de aleile pt pietoni. Sper din suflet sa nu faceți astfel de prostii!!!!
Raspunde

Iosif

Acum 2 ani

Proiectul este neprofesionist ! La banii ăștia Sibiul merita altceva… Nu există scheme corecte de urbanism / circulație / secțiuni de la bd. Victoriei la str. O. Goga/ perspective, etc… Cum arată profilul unei alei pt pietoni&velo de-a valma ? Este un eșec programat ! Primăria dă prea puțin pe o concepere completă - proiectare tehnică- proiectare peisageră… Din greșeală în greșealâ spre eroarea finală !
Raspunde

No Name

Acum 2 ani

Si asta e doar inceputul!
Raspunde

Constantin

Acum 2 ani

Sistemul de recunoastere faciala este parte din mediu????? Pentru sugestii cei de la Agentie nu sunt capabili sa citeasca aceste comentarii, dar memoreaza fetele oamenilor 20 de zile? Acum, mediu se ocupa cu modernizari nu cu mentinerea elementului natural? La cat beton este in stadion, cred ca si PARCUL CHIAR ARE NEVOIE DE BETON - putem numi aceste initiative chiar antiMEDIU si controlul populatiei.
Raspunde

Gurdiș

Acum 2 ani

Lăsați Parcul în pace mai bine ați face alte spații verzi în zone precum Șelimbăr str. Doamna Stanca sau Liviu Ciulei (în general zona aia Calea Cisnădiei). LĂSAȚI PARCUL ÎN PACE CU COPACII LUI SECULARI!!!!!
Raspunde

Mircea

Acum 2 ani

Faceti ce vreti dar lasati copacii...macar natura sa fie, ca ne sufocam cu gaze toxice. Plantati copaci!
Raspunde

Alina

Acum 2 ani

curatati parcul de ciori , plantati copaci cati vreti si lasati parcul in pace !
Raspunde

Un sibian

Acum 2 ani

"minunata" primarie Sibiu nu este in stare sa matrue si sa curete parcul...sa inlature sutele de bucati (mari!) de beton imprastiate in tot parcul, sa curete copacii uscati, etc etc...NU ne mai aburiti cu TAMPENII!!!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus