Joi,
24.04.2025
Cer Senin
Acum
8°C

Șofer de 19 ani prins cu 182 de km/h, pe A1. Recordul zilei, 225 de km/h. Razie de amploare a polițiștilor: peste 100 de autovehicule verificate, 72 de amenzi

Șofer de 19 ani prins cu 182 de km/h, pe A1. Recordul zilei, 225 de km/h. Razie de amploare a polițiștilor: peste 100 de autovehicule verificate, 72 de amenzi

Un tânăr în vârstă de 19 ani a rămas fără permis pentru 120 de zile și a fost amendat cu 2.175 lei după ce a fost prins de polițiști circulând cu o viteză de 182 de km/h pe autostrada A1, în județul Sibiu. Recordul a fost stabilit de un șofer din Harghita care a fost înregistrat de aparatul radar cu 225 de km/h.

Polițiștii Biroului de Poliție Autostrada A1 Râmnicu Vâlcea – Deva au desfășurat vineri o amplă acțiune în scopul creșterii gradului de siguranță rutieră pe A1. Aceștia au folosit trei aparate Trucam în scopul descurajării și sancționării șoferilor care depășesc regimul legal de viteză, transmit luni reprezentanții IPJ Sibiu printr-un comunicat de presă remis Turnul Sfatului. 

Astfel, au fost verificate 110 autovehicule, au fost aplicate 72 de sancțiuni contravenționale și reținute 12 permise de conducere. Cele mai multe sancțiuni au fost date pentru nerespectarea regimului legal de viteză, respectiv 42, în 11 situații fiind aplicată și sancțiunea complementară de suspendare a dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru o perioadă de 90 de zile.

Altor doi șoferi li s-au reținut permisele de conducere după ce polițiștii rutieri au constatat că au circulat pe banda de urgență, respectiv au folosit telefonul mobil, concomitent cu o altă abatere.

Exemple semnificative

În jurul orei 18:30, la km. 401 (zona localităților Dobra – Holdea, județul Hunedoara), un tânăr în vârstă de 25 de ani, din jud. Harghita, a fost depistat și înregistrat de aparatul radar circulând cu viteza de 225 de km/h. Conducătorul auto a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 1.305 lei, iar dreptul său de a conduce autovehicule pe drumurile publice a fost suspendat pentru o perioadă de 120 de zile.

În jurul orei 09:30, la km. 270 (județul Sibiu), pe direcția Sebeș - Sibiu, un bărbat în vârstă de 19 de ani, din județul Vaslui, a fost depistat și înregistrat de aparatul radar circulând cu viteza de 182 de km/h. Tânărul deținea permis de conducere de mai puțin 1 an de zile. Și acest șofer a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 2.175 lei, iar dreptul său de a conduce autovehicule pe drumurile publice a fost suspendat pentru o perioadă de 120 de zile.

Pentru creșterea gradului de siguranță în trafic, polițiștii Biroului de Poliție Autostrada A1 Râmnicu Vâlcea – Deva vor continua acțiunile de prevenire și combatere a încălcării normelor rutiere, precizează sursa citată. 

foto IPJ Sibiu

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

5 comentarii

Un sibian

Acum 1 an

POVESTIRI din padurea verde...daca le-ar face cu adevarat ceva n-ar mai fi atati cretini pe drum!!!

Raspunde

Corbul

Acum 1 an

Amuzant cum ăla din Harghita a luat amendă mai mică decât cel din Vaslui, deși mergea cu 43 de km/h mai mult. Probabil din pricina așa zisei "autostrăzi" limitată la 100km/h.
Raspunde

Portocală!

Acum 1 an

Sau probabil unul a primit pe pragul minim al sancțiunii iar celălalt pe maximul legal.. cine știe!

Raspunde

Adrian

Acum 1 an

la aceste viteze,aceasta amenda si suspendare 6 luni,sunt ambele o gluma

Raspunde

Rostogan

Acum 1 an

Amenda eronata!! BMW-urile merg decat cu min 50km/h peste viteza legala!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus