Primăria comunei Șelimbăr a postat pe pagina de Facebook un video cu pista de biciclete care face legătura între localitate și pădurea Șopa.
”Pista pentru biciclete care leagă DN 1 de pădurea Șopa poate fi utilizată de cicliști, lucrările fiind finalizate.
Investiția totală este de 2,03 milioane de lei cu TVA inclus, iar pista are o lungime totală de 1,73 de kilometri, suprafața totală fiind de 4.389 de mp.
Lățimea pentru cele două sensuri de circulație este de 2,50 de metri, la care se mai adaugă o zonă verde între pistă și drumul existent de 50 de centimetri”, anunță Primăria Șelimbăr.
În Pădurea Șopa, administrația locală din Șelimbăr a amenajat peste 10 kilometri de piste de bicicletă, zone de picnic.
Zona de agrement este ideală pentru alergat, plimbări pe jos sau cu bicicleta în orice anotimp, anunță administrația.
Aleile promenadei sunt pietruite și amenajate cu bănci și zone de popas. Din aleile promenadei se desprind zone pentru popas.
”Se poate ajunge cu ușurință din Șelimbăr, Sibiu și Cisnădie. Accesul se poate face din DJ 1 spre mânăstire, de pe Calea Cisnădiei sau din capătul Bulevardului Mihai Viteazu Sibiu prin câmpul din spatele Shopping City trecând pârâul Seviș”, anunță Primăria Șelimbăr.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: trasei pista pentru biciclete , cat costa pista pentru bicicle , pădure , Sibiu , sopa , pista pentru biciclete , Pădurea Șopa
Vizualizari: 6347
Ultimele comentarii
Acum 31 minute
HBomb
Acum 41 minute
HBomb
Acum 41 minute
Nicusor Stefanuta curcubeu
Acum 42 minute
@Barosanu
Acum 44 minute
HBomb