Una din cele mai pitorești și utilizate poteci turistice din apropierea Sibiului – traseul din Cisnădie către vârful Măgura și, mai apoi, spre Păltiniș și Cindrel – a devenit drum. Cu acord emis de Mediu când lucrările erau demult începute, poteca re-marcată acum doi ani de Consiliul Județean Sibiu a fost transformată de administratorii pădurii în drum lat de patru metri „pentru accesibilizarea zonei”. Ioan-George Mărginean, sibianul care a solicitat puncte de vedere de la toate instituțiile implicate, concluzionează că, de fapt, nimeni nu răspunde pentru efectele și calitatea unei astfel de intervenții, care urmează a fi prelungită până în vârful muntelui.
Medicul Ioan-George Mărginean, membru al asociației Wilderness Research and Coservation, a descoperit în luna septembrie a anului trecut cum un excavator al Primăriei Cisnădie termina de nivelat poteca de pe traseul care pornește de pe strada Livezii, din oraș. Re-marcată cu cruce și bandă roșie în 2022 de către Consiliul Județean Sibiu în cadrul programului Anii Drumeției, poteca reprezintă începutul traseului de creastă al munților Cindrel, fiind – totodată – unul din traseele cele mai utilizate de către iubitorii de natură pentru a urca pe vârful Măgura.

Foto 2021: Pe jos sau cu bicicleta, traseul marcat cu cruce roșie și bandă roșie spre vârful Măgura este unul din cele mai populare din zona Sibiului
Arborii care străjuiau poteca șerpuită au fost tăiați sau smulși, stâncile au fost concasate și împrăștiate pe noul drum nivelat pentru a permite accesul mașinilor grele.
„Poteca din zona respectivă era una dintre cele mai pitorești porțiuni ale traseului turistic, fiind unul dintre cele mai străbătute din regiune. Au fost tăiați și dezrădăcinați arbori și distrus un versant de stâncă, până la aproximativ 200 m după cunoscutul popas Dengel & Dutu. Am făcut o sesizare către Consiliul Județean, însă, precum era de așteptat, deși sunt clare încălcări ale Codului Silvic, nimeni nu răspunde de nimic în final”, descrie Ioan-George Mărginean rezultatul a numeroase sesizări făcute începând din toamna anului trecut.
Drumul a fost făcut de către pădurari: pentru accesibilizarea zonei
Din aproape în aproape, Ioan-George Mărginean primește un răspuns de la Primăria Cisnădie, care – la rându-i – este informată de către Ocolul Silvic din oraș că lucrările au fost inițiate de către pădurari. În ciuda evidenței și a fotografiilor, reprezentanții ocolului silvic susțin că „nu s-au tăiat și nici nu s-au dezrădăcinat arbori”. „Această cale străbate o pădure de foioase, cu un ecosistem sănătos. Intervenția asupra căii de scos-apropiat s-a făcut în scopul extragerii masei lemnoase afectată în urma unui incendiu de pădure care a avut loc în anul 2019 pe o suprafață de patru hectare, precum și pentru accesibilizarea zonei pentru intervenții în caz de incendiu și pentru intervenția salvamont”, susține Ioan Cimpoca, șeful Ocolului Silvic Valea Sadului RA, într-o adresă emisă la finele lunii noiembrie a anului trecut.

În ciuda evidenței, pădurarii spun că în cursul nivelării potecii nu au fost tăiați ori smulși arbori
Asaltul vehiculelor motorizate la poalele și înspre vârful Măgura este un fenomen care a luat amploare în ultimii ani, scăpând total de sub orice control inclusiv pe potecile turistice. Transformarea potecii către vârf în drum nu va ajuta la creșterea acestei avalanșe, consideră pădurarii, care subliniază că accesul vehiculelor motorizate este „blocat de existența celor două bariere amplasate în aval”. Șeful ocolului, Ioan Cimpoca, arată prin urmare că poteca devenită drum „va putea fi folosită în continuare ca și traseu turistic”.
Cei care protejează mediul: nu este arie protejată
Intervențiile care s-au încheiat în luna octombrie au fost avizate de către Agenția pentru protecția Mediului Sibiu în baza unui amenajament silvic aprobat pentru o perioadă de zece ani în data 23 septembrie 2023. Zi în care lucrările de transformare a potecii în drum erau aproape de final.
Agenția de Protecție a Mediului Sibiu a aprobat intervențiile fără mari verificări, justificând că „planul menționat nu necesită evaluare de mediu, nu necesită evaluare adecvată și se va supune adoptării fără aviz de mediu”.
Iar după ce a primit un punct de vedere de la Ariile Protejate, potrivit căruia zona respectivă nu se află în arii protejate și nu se suprapune nici cu situri Natura2000, nici Garda de Mediu nu a mai considerat că este nevoie să se deplaseze în teren pentru a verifica situația.

Referitor la gunoaiele lăsate în urmă de muncitorii care au nivelat poteca, autoritățile nu s-au mai obosit să răspundă
Proprietarii. Doar proprietarii
Traseul turistic care acum a devenit drum a fost reabilitat în 2022 în cadrul programului Anii Drumeției, finanțat de Consiliul Județean Sibiu. Solicitat să verifice aceste intervenții, CJ a redirecționat întrebarea către serviciul din subordine, Salvamont Sibiu. Ai cărui reprezentanți confirmă, în termeni eufemistici, că poteca a fost distrusă. „Într-adevăr, estetic și noi preferăm ca potecile turistice să rămână poteci și să nu fie transformate în drumuri forestiere. Codul Silvic prevede un standard al drumurilor forestiere, dar Serviciul public județean Salvamont Sibiu nu are atribuții în verificarea acestor prevederi”.

Indicatoarele amplasate în cadrul reabilitării potecii de acum doi ani străjuiesc, acum, un drum pentru mașinile grele
Conducerea aceluiași Salvamont Sibiu arată că, până la urmă, de astfel de trasee turistice pot dispune cum vor proprietarii pădurilor și terenurilor. „Serviciul Public Județean Salvamont Sibiu este administratorul traseelor turistice omologate din județul Sibiu, dar proprietarii terenurilor sunt în unele cazuri ocoale silvice private, ocoale silvice de stat, UAT-uri sau proprietari privați de terenuri, care pot efectua lucrări sau modificări de destinație în limita legii”.
Până în vârf. Traseul turistic ar putea fi închis
Ioan-George Mărginean consideră că lucrările desfășurate n-au avut deloc în vedere respectarea florei și faunei, inclusiv a speciilor protejate. „Prin lucrările respective s-a afectat substanțial solul și habitatul a numeroase specii de amfibieni și reptile (ex. Salamandra salamandra – salamandră, Rana dalmatina – broasca roșie de pădure, Coronella austriaca – șarpe de alun etc.), precum și lilieci, care aveau cuiburi în arborii distruși, dezrădăcinați sau tăiați din locația «Popasul Dengel & Dutu». Aceste specii protejate sunt menționate în Ordonanța de Urgență 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice, distrugerea habitatului lor fiind strict interzisă și constituie infracțiune, prevăzută în Codul Penal”, mai arată Ioan-George Mărginean în sesizările transmise instituțiilor abilitate, sesizări rămase fără nicio urmare.

În locul unei poteci care deschide traseul de creastă al munților Cindrel, turiștii vor descoperi acum un drum nou
Lucrurile nu se vor opri aici: lucrările de transformare a potecii turistice în drum accesibil mașinilor grele vor continua până aproape de vârful Măgura. Iar dacă sibienii se vor arăta deranjați de aceste lucrări, traseul turistic ar putea fi închis, a concluzionat Ioan-George Mărginean, în urma discuției cu șeful Salvamont Cisnădie, care este și consilier local. „Domnul consilier local Lucian Kieltsch a menționat că, dacă mai sunt persoane «deranjate» de activitatea din zonă și lucrările pe care le efectuează dânsul cu lucrătorii de silvicultură, va fi nevoit să interzică accesul pe traseul montan și să oblige turiștii să aleagă altă cale, să amenajeze alt traseu montan, prin care să nu se mai observe ce fel de lucrări se fac în pădure; cu alte cuvinte, pentru a nu mai deranja lucrările viitoare de defrișare, excavare și distrugere a zonei respective, atât de apreciată de populația deloc puțină la număr care străbate în fiecare săptămână traseul montan respectiv”, este concluzia sibianului care a investigat lucrările care au distrus poteca înspre Măgura.
Sursa imaginilor: Ioan-George Mărginean
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: poteca turistica marcata varfu , st , ioan-george marginean , ioan cipoca , drum varful magura , poteca magura distrusa , foto , Primăria Cisnădie , Lucian Kieltsch , Ocolul Silvic Valea Sadului
Vizualizari: 29715


Ultimele comentarii
Acum 17 minute
Statul esuat roman
Acum 23 minute
Soclu neprotejat
Acum 32 minute
Vivi Dragan
Acum 35 minute
Vivi Dragan
Acum 36 minute
CX