Sâmbătă,
13.04.2024
Parțial Noros
Acum
15°C

Avocata care a reprezentat România în Dosarul Roșia Montană a absolvit trei universități, inclusiv Dreptul la ULBS

Avocata care a reprezentat România în Dosarul Roșia Montană a absolvit trei universități, inclusiv Dreptul la ULBS

Avocata care a reprezentat România în Dosarul Roșia Montană este Crenguța Leaua. Vineri, 8 martie, la Washington, procesul în dosarul Roșia Montană s-a încheiat cu succes pentru țara noastră, astfel că statul român nu va plăti nicio despăgubire, dimpotrivă - România urmează să recupereze de la Gabriel Resources peste 1,4 milioane dolari cheltuieli de judecată. Avocata care a obținut victoria pentru statul român are o carieră impresionantă, în CV-ul acesteia fiind menționat că a absolvit trei universități, inclusiv cea din Sibiu.

România a fost reprezentată în acest proces de Casa de avocatură românească Leaua Damcali Deaconu Păunescu - LDDP și de firma elvețiană LALIVE SA.

Crenguţa Leaua a absolvit Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi (1996), Universitatea Ecologică Bucureşti (1994) şi Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu (1997). La Sibiu și Iași, Leaua a obținut licențele în Drept.  Totodată, a urmat un curs post-universitar la Universitatea „Petru Maior” din Târgu Mureș (2008) în psihologie educațională, tot în 2008 devenind doctor în Drept la Universitatea din București.

Adevarul.ro scrie că avocata are o amplă activitate ca arbitru, în peste 130 de dosare, din care mare parte la Curtea Internațională de Arbitraj ICC Paris și Curtea de Arbitraj Comercial Internațional de pe lângă Camera de Comerț și Industrie a României, dar și arbitraje ad-hoc sub regulile UNCITRAL. Este membră a listelor de arbitri a numeroase centre de arbitraj, cum sunt cele de pe lângă camerele de comerț și industrie din România, Bulgaria, Slovenia, Polonia, Moldova, Centrul de Arbitraj și Mediere din cadrul Organizației Mondiale a Proprietății Intelectuale (WIPO), Centrului de Arbitraj Internațional din cadrul Camerei Federale pentru Economie din Austria (VIAC), centrele de arbitraj din Beijing (CIETAC), Shanghai și Kuala Lumpur.

Crenguța Leaua fost vicepreședinte al Curții Internaționale de Arbitraj - ICC Paris (2015- 2018), membră a Curții (2012-2015) și este în continuare membră a Comisiei de Arbitraj a ICC. A fost vicepreședinte al Curții de Arbitraj Comercial Internațional de pe lângă Camera de Comerț și Industrie a României (2008-2012).

Din CV-ul avocatei mai aflăm că Crenguța Leaua este absolventă a programului Emerging Leaders, executive education din cadrul Harvard University, John F. Kennedy School of Government. Din 2008, este profesor universitar la Facultatea de Drept din cadrul Academiei de Studii Economice din București. A fost visiting scholar la Columbia Law School (New York) și invitată să susțină prelegeri la universități din Paris, Washington, New York, Kansas.

Crenguţa Leaua a mai fost implicată în arbitraje internaţionale, inclusiv în procese importante pentru România, amintește sursa citată. Este vorba despre dosarul Rompetrol de la ICSID - cu un litigiu de 139 milioane dolari; dosarul Awdi de la ICSID (litigiu de 447 milioane euro); dosarul Micula 2, (litigiu de 2 miliarde de euro); dosarul acţiunii în anulare Micula 2 de la ICSID și dosarul Fin.CO.Ge.Ro. de la Curtea de Arbitraj de la Londra, cu un litigiu de 362 milioane de dolari.

În prezent, avocata este director la Institutul Elvețian de Gândire Alternativă (The Swiss Institute for Alternative Thinking), precum și membră în consiliul director al Silicon Valley Arbitration & Mediation Center.

„Lucrez foarte bine în tandem. Aşa am construit tot ce am făcut, mereu. Îmi face plăcere să lucrez alături de un partener, în tot ceea ce fac, de la nivelul unei lucrări profesionale şi până la nivel managerial (...) Sunt foarte deschisă şi directă cu cei cu care lucrez. Cer tuturor o implicare reală, decizii raţionale, corecte şi rapide. Recunosc faptul că de multe ori cer mult de la cei din jurul meu, dar nu mai mult decât cer de la mine”, spunea pentru Ziarul Financiar acum 10 ani pentru ediția în care a fost inclusă în top 200 Cele mai Puternice Femei din Business.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Vizualizari: 47269

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

32 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Pai vedeti. Gunoiul Ciolacu are peste o mie de minciuni nefortate comise!
Raspunde

Sarbu adrian

Acum 1 lună

De asemenea oameni avem nevoie la conducere.Nu de ordinarii din PSDPNLAUR!
Raspunde

Simona

Acum 1 lună

USR ați uitat
Raspunde

Ghici

Acum 1 lună

PSDPNL'istiilor va pute-ti face cate conturi false vreti pentru a da like/dislike la comentariile carora nu va convine ceva...Un lucru este clar: Sibiul nu o sa mai voteze veci ***

*** Acest comentariu a fost moderat, deoarece incită la ură pe criterii geografice

Raspunde

Aci Duțu

Acum 1 lună

@Simona, nu, la ăia făcea reclamă, chit că n-au nici un merit
Raspunde

@Ghici

Acum 1 lună

Sibiul nici n-a votat vreodată cu roșii și hauriii, doar n-o să înceapă acum
Raspunde

Un ROMÂN

Acum 1 lună

BRAVO!….de trei ori BRAVO!…avem și oameni de excepție!…ASTFEL DE OAMENI AR TREBUII SĂ NE CONDUCĂ… SĂ NE REPREZINTE ÎN FAȚA LUMII!
Raspunde

Cetatean

Acum 1 lună

Felicitări!
Raspunde

Papa di Gio

Acum 1 lună

Felicitări d nei avocat,tuturor celor implicați, dar stați puțin că ceilalți pot face recurs nu ...?și pe la tv.ziceau că statul are de recuperat vreo 10 mil.dolari ,nu 1,4!?
Raspunde

Mihai

Acum 1 lună

Este o bucurie, o placere sa citesti articole care pun in lumina personalitati care fac cinste poporului roman si pe care televiziunile le ignora. Din pacate avem si "personalitati" de proasta factura care se perinda prin posturi tv ca sa-si arate caracterul murdar.
Raspunde

Zzz

Acum 1 lună

tot biroul/firma ei a reprezentat Hidroelectrica in multe arbitraje, la Viena, si Washington, impotriva baietilor destepti in 2012-2015
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Au dreptate si infractorii cand spun ca doar eroarea judecatorilor poate duce la castigul statului aparat de avocatele mafiei politice precum escroaca Alina Gorghiu. https://www.cotidianul.ro/alina-gorghiu-a-fost-implicata-in-afacerea-dintre-baaklini-said-si-mafia-basista/
Raspunde

Ron

Acum 1 lună

Sa speram ca nu o sa intre in politica! S ar compromite si e pacat!
Raspunde

Bucur Ion

Acum 1 lună

Este surprinzător, cum o fata asa tânără, a putut absolvi trei facultăți, cum poate face parte din atatea organisme si organizatii nationale si internationale si cum mai are timp pentru pregatirea unor dosare arbitrare de grad ridicat ! Excepțional. . . .
Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

Nu-i chiar așa de tânără! Dacă a absolvit prima facultate în 1996,înseamnă că are vreo 50 de ani!Oricum,ea este omul momentului!EXCEPTIONAL!!!
Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

Bravo!S-a dovedit încă o dată,dacă mai era necesar,că meritele prim-ministrului și al ministrului de finanțe sunt ZERO!!!Ei au fost cei mai vocali în scenariile prăpăstiioase cu care ne imbrobodeau,arătând că ei sunt salvatorii neamului!Cred că lumea s-a edificat la cât e ceasul!Dacă după alegeri vor continua aceeași,vina va fi doar a noastră!
Raspunde

Solomon

Acum 1 lună

Deci justiția are și oameni dragi și frumoși,nu numai ipochimene ca și T.Toader Ciorbea sau Savonea!
Raspunde

Ciocu

Acum 1 lună

Ati uitat sa o specificati pe inegalabila Gorghiu,de la PNL!
Raspunde

Oamenii

Acum 1 lună

astia merita pensii speciale, nu Presoiu si ai lui, de la guvern! Doamna, sunteti romanca la suflet!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Nu va grabiti sa culegeti laurii, in Romania, intodeanua mafia PNL-PSD intervine si comanda verdictele la instantaele definitive. https://spotmedia.ro/stiri/eveniment/predoiu-a-anuntat-ca-sotul-fostei-sefe-diicot-giorgiana-hosu-a-fost-achitat-apoi-si-a-cerut-scuze-a-fost-o-eroare
Raspunde

Simona

Acum 1 lună

Felicitări
Raspunde

Un Român

Acum 1 lună

Slavă lui DUMNEZEU, că mai lasă pe lume si OAMENI DREPTI
Raspunde

Constantin

Acum 1 lună

Multumim doamna ,multa sanatate si putere sa mergeti pe calea dreapta mereu.
Raspunde

Dd

Acum 1 lună

O mandrie!
Raspunde

Ciurtin

Acum 1 lună

Alo! SRI sau SECU? Pute tare….
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Nu am cuvinte. Meritați toată lauda. Cu scuzele de rigoare vă întreb stimată doamnă avocat : Nu a avut cîștig de cauză nici un fost primar referitor la acordarea indemnizației speciale, potrivit art. 210 din Codul Administrativ. Multă sănătate și putere de muncă.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Nu am cuvinte. Felicitări stimată doamnă avocat. Cu scuzele de rigoare vă rog : A avut cîștig de cauză vre un fost primar referitor la acordarea indemnizației speciale la împlinirea vârstei de pensionare potrivit art. 210 din Codul Administrativ.
Raspunde

România

Acum 1 lună

A absolvit 3 universități sau 3 facultăți? Va faceți de râs. Nici nu știți, aparent, care e diferenta intre ele. O fi terminat stimata doamna toate profilele pe acolo, mai știi. Ioane tu câte facultăți ai terminat?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibianul

Acum 1 lună

Nu are nici un merit doamna. Meritele sunt ale celor ce conduc romania(Cia). Va mai aduceți aminte de insula șerpilor? Ce îl mai lauda lumea pe Aurescu.... Ce ii mai plăcea sa fumeze trabuc în birou la Orban în timp ce romanii erau ținuți cu forța în casa. Tot de șefii lui(CIA)e condus și el la fel ca și doamna asta. O sa vedeți cum apare și ea în vreo funcție prin guvern
Raspunde

Dorel

Acum 1 lună

In plus,pe lingă toate astea,e și frumoasă!!!!☺️

Raspunde