Hotelul Cetate din Alba Iulia, deținut de Aurelius Împăratul Romanilor, este scos din nou la vânzare, dar de data aceasta, la un preț mai mic, relatează Economica. În urmă cu un an, hotelul a fost scos la vânzare la prețul de 6,5 milioane de euro.
Acționarii Aurelius Împăratul Romanilor a decis la finele lunii ianuarie vânzarea Hotelului Cetate din Alba Iulia pentru 4,7 milioane de euro, la care se adaugă TVA, potrivit documentului publicat în Monitorul Oficial și consultat de Economica.net.
Hotelul a fost scos la vânzare în urmă cu un an la un preț aproape dublu, de șapte milioane de euro, iar presa locală relata că Universitatea 1 Decembrie din Alba Iulia este interesată de achiziția clădirii.
Sursa foto: Alba24.ro
Citește și:
Contactat de Economica.net, rectorul Universității, prof. univ. dr. Daniel Breaz a spus că tranzacția nu s-a concretizat iar discuțiile au fost oprite.
Hotelul, clasificat la două stele, se află chiar lângă parcul Cetate și în apropiere de Cetatea Alba Carolina.
Proprietarul hotelului este fostul fotbalist din Sibiu, Aurel Munteanu. Omul de afaceri mai deține și hotelurile Împăratul Romanilor din Sibiu și Aurelius Împăratul Romanilor din Poiana Brașov.
Hotel Cetate are 10 etaje, cu 5 apartamente, 100 camere duble și 8 camere single. „Dispune de unități de cazare mobilate cu gust, dotate cu toate facilitățile”, conform primului anunț de vânzare.
”Restaurantul are o capacitate de 216 locuri, salonul de mic dejun 56 de locuri iar grădina de vară 56 de locuri. Suprafaţa totală de teren este de 3.181,51 mp,suprafaţa construită – amprenta la sol este de 2.442,15 mp. Suprafaţa utilă totală este: 7.125,07 mp, împărţită după modul de utilizare astfel: restaurant – 348 mp,salon mic dejun – 160 mp,receptie – 554,49 mp. Suprafața totală destinată camerelor este de 4650,10 mp aferentă celor 10 etaje ale hotelului iar anexele au o suprafață de 1.412,48 mp. O propietate excelentă, care datorită regimului de înălțime de P+10 etaje oferă turiștilor și o panoramă deosebită asupra orașului”, se mai precizează în anunț.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 8143
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
A
Acum 1 oră
Sparrow
Acum 1 oră
Rik
Acum 1 oră
Sparrow
Acum 2 ore
Sparrow