Marţi,
16.04.2024
Partial Noros
21°C

România pierde cu Columbia 2-3. Opruț de la Hermannstadt, aproape tot meciul în teren

Naționala de fotbal a României a pierdut cu 3-2 un amical cu echipa Columbiei, meci amical disputat la Madrid.

Raul Opruț, fundașul lui FC Hermannstadt, a jucat titular și a fost în teren până în minutul 87, când a fost schimbat cu Sorescu.

Golurile au fost marcate de Cordoba (6), Arias (36) și Asprilla (80) pentru columbieni, respectiv de Ianis Hagi, în minutul 84 și Tănase, în prelungirile partidei.

A fost ce de-al doilea meci de pregătire dinaintea Campionatului European, pe arena Civitas Metropolitano, cu naţionala Columbiei.

În primul meci amical, România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 6. M. Marin, 7. Alibec, 10. Stanciu-cpt., 11. Opruţ, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 21. Moruţan.Selecţioner: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Niţă, 16. Aioani – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 14. Hagi, 19. Drăguş, 20. Man, 22. Racoviţan, 23. Sorescu, 24. Olaru, 25. Fl. Coman, 26. Şut, 27. Fl. Tănase

COLUMBIA: 12. Vargas – 2. Cuesta, 3. Lucumi, 6. Rios, 7. Luis Dias, 9. Cordoba, 10. J. Rodriguez-cpt., 11. J. Arias, 16. Lerma, 17. Mojica, 21. Munoz.Selecţioner: Nestor Lorenzo

Rezerve: 1. Ospina, 22. Montero – 4. S. Arias, 5. Castano, 8. Carrascal, 13. Cabal, 14. Gomez, 15. Mosquera, 18. Cassierra, 19. Borre, 20. Quintero, 23. Asprilla, 24. Fuentes, 25. Portilla, 26. Puerta