Marţi,
16.04.2024
Partial Noros
Acum
19°C

Un tânăr din Olt și-a păcălit iubita sibiancă, apoi i-a furat 175.000 de lei cu telefonul mobil

Un tânăr din Olt și-a păcălit iubita sibiancă, apoi i-a furat 175.000 de lei cu telefonul mobil

Un bărbat în vârstă de 23 de ani din județul Olt și-a păcălit iubita din Sibiu să-i spună parole și date de acces din telefon, apoi i-a furat 175.000 de lei.

Marți, 2 aprilie, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul I.P.J. Sibiu l-au reținut pe tânărul în vârstă de 23 de ani, din județul Olt. Acesta este cercetat penal pentru săvârșirea infracțiunilor de efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos – trei acte materiale, respectiv acces ilegal la un sistem informatic.

”În fapt, tânărul este bănuit că, în perioada 20 – 23 martie a.c., în timp ce se afla în municipiul Sibiu, ar fi accesat fără drept  telefonul mobil al unei persoane apropiate și ar fi efectuat în mod repetat tranzacții financiare din contul persoanei în cauză către conturi proprii. Prin activitatea infracțională s-a creat un prejudiciu de 175.000 de lei”, a informat IPJ Sibiu, într-un comunicat de presă.

În baza probatoriului administrat în cauză, polițiștii sibieni de investigații criminale au luat măsura reținerii tânărului pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat unității de parchet competente în vederea aplicării unei măsuri preventive.

Cercetările sunt continuate la nivelul Serviciului de Investigații Criminale Sibiu, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

10 comentarii

Pastor marginas

Acum 1 săptămână

Prostia se plateste sau doare....sau ambele :)))))
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Fcggh

Acum 1 săptămână

pai si de unde avea acea tanara (ca doar nu avea mai mult decat el ca varsta) 35000 euro in conturi la varsta aia? ca multi oameni care lucreaza de zeci de ani si nu au atata bani in cont... a cui fica de bastan este?
Raspunde

Claudiu

Acum 1 săptămână

Poate a castigat la 6 din 49 Poate a primit o mostenire Poate a avut o matusa Tamara prin Elvetia Ca sa vezi ce intrebari te framanta...
Raspunde

George

Acum 1 săptămână

Ce te interesează pe tine de unde are bani?
Raspunde

AndreiM

Acum 1 săptămână

Asta este adevarata gandire bolsevica. De unde avea aia banii? De ce avea aia atatia bani? Sa-i moara capra, sa-i fure banii, sa o lovesti cu ce poti pentru ca ea are bani si tu nu. Comunism pe paine. Ea este de vina, ca avea atatia bani, nu hotul care a furat-o. Minte de leguma furajera din ferma imbecililor hraniti cu laturi progresiste. Incredibil ce jeguri de oameni exista pe lumea asta.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Barosanu

Acum 1 săptămână

@AndreiM: Întrebarea e legitimă, 175.000 de lei e o sumă uriașă și reclamă o explicație. Nu înțeleg de ce te aprinzi așa, de ce denaturezi spusele antevorbitorului și de ce arunci cu invective în loc să-ți folosești rațiunea și bunul simț.

Raspunde

AndreiM

Acum 1 săptămână

Barosane, ciuma rosie, comunista, asa sunteti toti facuti, pe acelasi calapod de nemernici. Daca tu esti paduche sa fie toti ca tine. Sa ii tragi in jos pe toti care te depasesc. Sa nu cumva sa aiba altcineva mai mult decat ai tu, iar daca are, e dreptul tau sa il furi, ca asa merita, nu-i asa? Era burghez, era mosier, era bogatas, era exploatator. Cum de a avut mai mult? Asa v-a invatat Marx, cu mentalitate de lighioane nenorocite. Asta inseamna la voi, "bunul simt", sa nu depaseasca nimeni pe nimeni, la nimic. Egalitate intre toti. Daca cineva nu este egal, sigur este vinovat. Asta e justitia bolsevica. In comunism, in dictatura, oricine este suspectat de orice si e considerat VINOVAT implicit, si trebuie sa dovedeasca faptul ca este nevinovat. Intr-o democratie, intr-o tara libera, omul este considerat NEVINOVAT pana cand este dovedita vreo vinovatie. Deci pentru a aduce acuzatii la adresa fetei, ca ar fi obtinut bani ilegal, tu trebuie sa aduci DOVEZI, jeg uman ce esti. Fata nu trebuie sa arate absolut nimic. Nu trebuie sa dovedeasca absolut nimic. Ea este NEVINOVATA, pana cand cineva poate demonstra cu dovezi ca a obtinut ilegal banii. La voi, comunistii, este ilegal sa ai bani? Pun pariu ca esti ori PSD-ist ori USR-ist. Voi sunteti pe invers la toate.
Raspunde

Claudiu

Acum 1 săptămână

"Legitima" pe ce baza sau in ce sens ? Mie imi pare mai mult a semana cu celebra zicere basesciana: "o fi zis si copilul ceva". Ai un hotoman si un pagubit, corect ? De ce se ia in discutie victima altfel decat ca nu ne putem abtine de la metehne vechi ?
Raspunde

Hermannstädter

Acum 1 săptămână

@Barosanu: Nu trebuie sa-ti dea nimeni o explicatie de unde are banii! Tie in nici un caz! Tu ce nu pricepi? Daca ai avea un pic de bun simt, atunci nu ai intreba asa ceva absurd. Problema nu e de unde are bani, ci de ce ia furat olteanul.
Raspunde