Joi,
23.05.2024
Parțial Noros
Acum
14°C

Suporterii Petrolului au mâzgălit aseară mai multe clădiri din centrul Sibiului, inclusiv pasajul proaspăt renovat. Poliția Locală îi va identifica după imagini

Suporterii Petrolului au mâzgălit aseară mai multe clădiri din centrul Sibiului, inclusiv pasajul proaspăt renovat. Poliția Locală îi va identifica după imagini

Mai mulți suporteri ai echipei de fotbal Petrolul Ploiești, probabil dezamăgiți în urma înfrângerii în fața FC Hermannstadt, au vandalizat aseară o serie de clădiri din centrul istoric al Sibiului. Printre obiectivele mâzgălite cu însemne legate de galeria de fotbal se numără și pasajul pietonal care leagă Piața Mică de strada Avram Iancu, pasaj care tocmai fusese renovat și redeschis traficului.

Cei care au murdărit centrul Sibiului și-au scris inclusiv numele galeriei în graffiti și alte elemente distincitive. Redăm mai jos câteva fotografii realizate în această dimineață:

Contactați de reporterul Turnul Sfatului reprezentanții Primăriei Sibiu au precizat că autorii mâzgălelilor au fost filmați și vor fi amendați. Ei vor fi obligați să achite și costurile de refacere a pasajului pietonal.

”După meciul dintre FC Hermannstadt și Petrolul Ploiești desfășurat joi, 25 aprilie, pe Stadionul Municipal Sibiu, în jurul orei 22.00, 5 persoane din galeria echipei Petrolul Ploiești au venit în Piața Mică. Aceștia au murdărit cu graffiti pereții pasajului dintre Piața Mică și str. Avram Iancu și mai multe clădiri pe străzile Av. Iancu, Gh. Lazăr și General Magheru, apărând pe camerele de supraveghere în timp de comiteau această faptă antisocială.

Poliția Locală va continua cercetările și va identifica persoanele în cauză cu ajutorul camerelor de supraveghere de la Stadionul Municipal și prin verificarea biletelor emise pentru meci.

Amenda pe care vor trebui să o achite este de 6.000 de lei/persoană, la care se vor adăuga cheltuielile de refacere a zugrăvelilor pe clădirile pe care le-au murdărit. Precizăm că Primăria Sibiu a refăcut zugrăveala în pasajul Piața Mică - str. Avram Iancu săptămâna trecută”, au informat oficialii Primăriei Sibiu.

Context

Suporterii Petrolului Ploiești ies în evidență la deplasările echipei prin gesturile antisociale și faptele lipsite de bun simț. La începutul acestei săptămâni au fost implicați într-o bătaie la Arad, echipa lor jucând cu UTA. Meciul a fost chiar întrerupt pentru ca Jandarmeria să poată interveni în tribune.

În plus, la finalul săptămânii trecute tot suporteri ai Petrolului Ploiești au luat parte la fapte de violență în Italia, ei mergând duminică la partida dintre Salernitana și Fiorentina. 15 ofițeri au fost răniți, dintre care 12 de la unitatea mobilă din Napoli și 3 de la sediul poliției din Salerno în urma ciocnirilor cu fanii. Un ofițer de poliție a suferit mai multe arsuri din cauza unei fumigene care a explodat la câțiva centimetri distanță de acesta, informează presa locală.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

21 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Galeria papusile Muppets-Dacii liberi

Acum 3 săptămâni

Evident, acte de ghiolbani, dar sa nu uitam ”operele de arta” ale penibililor locali, de genul... doar Vointa, toti pentru Sibiu, Dacii liberi, etc. Auzi, doar Vointa! Ahahahahahahaha, ce prapaditi! Suntem cu Hermannștaru de mici copii, chit ca echipa e din 2015, parca.
Raspunde

Laurențiu

Acum 3 săptămâni

Dar totusi daca au fost filmati, inutilii de la politia locala ce faceau? Dormeau si cand s-au trezit au vizionat filmarile . Politia locala = bani publici cheltuiti in zadar. Primaria ar tr sa ia masuri si impotriva lor.
Raspunde

Barosanu

Acum 3 săptămâni

Ce drăguț, @Laurențiu, tu chiar crezi că există niște oameni de la Poliție care se uită non-stop pe toate camerele TV din oraș și intervin în timp real când văd că se întâmplă ceva? Probabil crezi că în cuptorul cu microunde stă un spiriduș care suflă ca să-ți încălzească mâncarea, nu?
Raspunde

Laurențiu

Acum 3 săptămâni

Barosane, provabil esti unul din burtoși de inutila locala
Raspunde

Barosanu

Acum 3 săptămâni

Da, m-ai prins, ard gazul pe Turnul Sfatului în loc să filmez infracțiuni în direct cu camerele de supraveghere.
Raspunde

Gheorghe Ion

Acum 3 săptămâni

Ari vrut circ. No nah circ

Raspunde

Legion

Acum 3 săptămâni

(Acest mesaj a fost moderat din cauza limbajului care incită la ură)

Raspunde

T.

Acum 3 săptămâni

mare fasss. primaria ar trebui sa aiba un angajat holoangar sau pe cineva din asistatii sociali sa-i puna o galeata cu var in mana si o bidinea. Pana la ora asta era deja rezolvata problema - in 2 straturi.

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Marius

Acum 3 săptămâni

supravegherea video nu se face in timp real ? daca ar fi un caz in care interventia smurd ar fi salvatoare aflam a doua zi la vizionare ? Parca avem in dotare tot felul de vehicule pe doua roti unele electrice pentru interventie rapida in zonele pietonale.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Barosanu

Acum 3 săptămâni

Aoleu, încă unul...
Raspunde

Kukuruku

Acum 3 săptămâni

Da, sigur, sta unu tot timpul cu ochii pe toate camerele din Sibiu :) nicaieri nu exista asa ceva, nici in Xinjiang :))

Raspunde

Nobinema

Acum 3 săptămâni

greșești. in Londra camerele sunt supravegheate real time iar acela este cel mai supravegheat (video) oras din Europa. ar fi bine sa fie cineva acolo cu ochii pe camere, daca în acel pasaj un cetățean ar fi avut un infarct sau un AVC la o ora in care nu e circulatie sa fie descoperit de alte persoane, unde fiecare minut conteaza..
Raspunde

Kukuruku

Acum 3 săptămâni

In Ploiesti nici n-ai ce sa vandalizezi, de aia fac ei asa cand ies din orasul lor post-apocaliptic.
Raspunde

Xxx

Acum 3 săptămâni

Pai si daca i identifica...ce au rezolvat???? Ca nu pot fi sanctionati! De ce??? Pt ca " agentul n a constatat cu propriile simturi " incalcarea legii. Asa ca...

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Damiana Neiculescu-Perplex

Acum 3 săptămâni

Ar trebui ca echipele care nu sunt romanesti sa fie desfiintate si averile confiscate! Neam unit!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Alex

Acum 3 săptămâni

Au trecut valahii
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Băi Alex!

Acum 3 săptămâni

Românii din neamul cel românesc sunt valahi indiferent ca s-au nascut la Cluj, Sibiu sau Medgidia, neinteligentule! Daca nu cumva te cheama Hans von Floken, si tu esti român, deci aceeași grețoșenie ca cei din Ploiești ca cei care ti-au scrijelit peretii satului tau de cioban muncitor pe 1500 lei la Conti.
Raspunde

Pastor marginas

Acum 3 săptămâni

Te-ai atacat rau, valahule. Hai nu o mai arde pe dupa corcodus, nu vor fi ardelenii toti poleiti cu aur, dar luati la gramada, "dacatistii" din sud se pot observa de la o posta. Si NU, nu suntem acelasi material ca si nespalatii aia ce put a bere si a transpiratie si care se cred mari artisti. Hai, unge cainele inapoi la vale
Raspunde

Varul din Jina

Acum 3 săptămâni

Niciodata nu am plecat de aici,stai linistit...
Raspunde

Cristian

Acum 3 săptămâni

A plesnit cultura în ei și s-a împrăștiat pe pereti. Niște haimanale care nu suporta curățenia și frumosul. Dar la ce sa te aștepți de la cel mai perfid oraș din tara cu cei mai multi hoți și fraudulosi, doar nu puteam sa ne așteptăm ca vor ajuta sa treacă strada un bătrân.......au făcut exact ce știu ei mai bine sa-si marcheze teritoriul ca niște ființe deosebit de inteligente.
Raspunde

Ioan

Acum 3 săptămâni

Asrea sunt cei care vor LIBERTATE PT SUPORTERI vai steaua lor ,adevarate valori aduși si puși să refacă plus interziși în stadion . Dar cine??
Raspunde