Luni,
20.05.2024
Partial Noros
Acum
24°C

LIVETEXT - Corvinul Hunedoara scrie istorie și câștigă Cupa României

LIVETEXT - Corvinul Hunedoara scrie istorie și câștigă Cupa României

Corvinul Hunedoara și Otețul Galați joacă miercuri seară pe Stadionul Municipal din Sibiu finala Cupei României la fotbal, eveniment care a adus în orașul nostru mii de suporteri din toată țara. La meci asistă 11.703 spectatori.

Câteva concluzii

Finala Cupei a arătat de ce fotbalul este atât de iubit, fenomenul adună laolaltă oameni din toate zonele sociale. Un oraș din afara Bucureștiului a găzduit o finală organizată impecabil, în care două echipe din provincie s-au luptat, de la egal la egal, 120 de minute.

Mii de suporteri din toată țara au venit la Sibiu să-și susțină echipa favorită. Unii cu trenul, alții cu mașina. În Piața Mare s-au dat în spectacol, și-au strigat pasiunea și au fost alături de fotbaliștii iubiți.

Pe stadion au stat ”umăr la umăr” fani din Galați și Hunedoara, au aplaudat și oftat în sens invers la fiecare fază, dar s-au respectat reciproc. N-au existat până la finalul partidei gesturi violente, poate doar vreo câteva înjurături ”ca pe stadion”. Dar și acelea extrem de rare.

În teren jucătorii au arătat un fotbal curat, orientat către propriul stil de joc și nu pe adversar. Exceptând tragerile de timp, unele justificate, meciul a fost plăcut ochiului și apreciat inclusiv de suporterul neutru. Au fost goluri din acțiune, din fază fixă, din penalty...

Apropo de suporterul neutru, pe stadion au fost 11.703 spectatori și destul de puțini sibieni. Ei ar fi putut vedea, spre exemplu, cum se exprimă pe stadionul construit cu banii lor niște suporteri pasionați la un meci de fotbal, așa cum au fost ai Oțelului.

Actualizare 10:

Corvinul Hunedoara scrie istorie în fotbalul românesc și câștigă Cupa României, la finalul unui meci deosebit pe stadionul din Sibiu.

Actualizare 9:

Nici după cele două reprize de prelungiri nu s-a putut face o diferență între Oțelul galați și Corvinul Hunedoara, astfel partida ajunge la penaty-uri.

Actualizare 8:

Finala merge în prelungiri. La finalul celor 90 de minute scorul a fost 2 la 2, goluri marcate de Maciel, Coman, Rusevic și Manolache.

Minutele de prelungire au aparținut hunedorenilor, care puteau înscrie la ultimele faze.

Actualizare 7:

Începând cu minutul 80 al meciului, jucătorii Corvinului au stat mai mult pe jos, plângându-se de diverite probleme medicale pentru a întrerupe meciul. Pe măsură ce ne apropiem de final cei de la Corvinul au început să ne arate că vin din Liga 2 și nivelul de profesionalism este mai scăzut.

Meciul a fost prelungit cu cel puțin 9 minute.

Actualizare 6:

Din nou egalitate în finala Cupei. Corvinul egalează prin Manolache, în minutul 75, și ce meci avem la Sibiu!

Actualizare 5:

Otelul preia conducerea la capătul unui perioade de dominare și conduce cu 2 la 1 în finală. Golul a fost marcat din penalty de Rusevic.

Actualizare 4:

Pauză pe stadionul din Sibiu, unde spectatorii pot admira un spectacol de lasere.

Actualizare 3:

Corvinul Hunedoara a egalat în finala cupei și avem spectacol pe stadionul din Sibiu. Gol înscris de Marius Coman în minutul 39.

Actualizare 2:

Gălățenii au deschis scorul în minutul 27 prin Maciel. Tot gălățenii sunt și cei care dau tonul pe stadionul din Sibiu, dșei sunt mai puțin numeroși decât hunedorenii.

Toată lumea vrea să vadă meciul.

Actualizare 1:

Înaintea fluierului de start al finalei, pe stadionul din Sibiu a fost intonat imnul de stat al României, ”Deșteaptă-te române” auzindu-se din piepturile a mii de suporteri.

Antrenorul Galațiului, Dorinel Munteanu, a fost întâmpinat cu aplauze pe stadionul din Sibiu. Prezent la meci este și fostul președinte al FC Hermannstadt, Dani Coman.

Știre inițială:

Cu aproape o oră înainte de începutul finalei cupei României atmosfera pe Stadionul Municipal din Sibiu este una electrizantă. Mii de suporteri, majoritatea sosiți din țară, își susțin echipa în cel mai zgomotos mod posibil.

Și în jurul stadionului se simte că urmează un meci mare, coloane de suporteri îndreptându-se către stadion din toate direcțiile. La intrări cozile au zeci de metri.

De asemenea, desfășurarea forțelor de ordine este una impresionantă, sute de polițiști și jandarmi încercuind stadionul și întreaga zonă.

Din punct de vedere organizatoric, stadionul din Sibiu se prezintă foarte bine, fiind o bună carte de vizită pentru imaginea orașului nostru.

Suporterii cu care reporterul Turnul Sfatului a vorbit înainte de meci, fie că sunt veniți de la Galați, fie de Hunedoara, s-au arătat încântați de Sibiu.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

12 comentarii

Marius

Acum 4 zile

Atmosfera extraordinara a facut ca jocul sa fie pe placul suporterilor ! Sa ne imaginam cum ar fi fost daca acest stadion modern ar fi amplasat undeva in zona Hornbach !!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Felceru

Acum 4 zile

În lipsa unei echipe proprii mari Sibiu are nevoie să aducă evenimente cu echipe ne sibiene. Mare nevoie are Sibiu de mărirea spitalului nu de tichia asta de mărgăritar.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Unul

Acum 4 zile

Copiii din Sibiu nu au școli destule, de învață în schimburi ca la fabrică, iar prăpădiții din administrația publică locală (Fodor, de la FDGR care sunt succesorii organizației naziste din timpul WW2 numită Grupul Etnic German), județeană (Câmpean, în special, o fufă ascultătoare și incompetentă) și centrală (la pupila lu' Stolojan, Raluca Turcan cu studii la Moscova după '90 mă refer și la Klaus, în special), or făcut cu banii sibienilor stadioane unde să vină cei din Hunedoara și Galați la un meci de fotbal, nu unde să-și poată crește sibienii copiii! Niște prăpădiți jegoși, probabil secu!
Raspunde

Sibiiian

Acum 4 zile

nene, faptul ca ai un pic de dreptate in ce zici nu te scuteste de luat pastilele zilnic. Ai grija de sanatatea ta ca spital judetean sau transport in comun decent nu o sa vezi prea curand in sibiu si la cate masini sunt pe strada cancerul de toate felurile o sa fie tot mai des intalnit. In concluzie: Politicienii fac ce stiu mai bine, dau paine si circ in loc sa investeasca in sanatatea si bunastarea cetatenilor.
Raspunde

HBomb

Acum 4 zile

Domnu' Unul: Vezi că și România de azi este urmașa statului fascist România care s-a aliat cu Germania nazistă în timpul WW2.
Raspunde

Unul

Acum 4 zile

Sibiiian, dulăule, ce promt ai reacționat! :-) Ai dreptate și că-mi dai dreptate la începutul comentariului și la sfârșitul lui. La o adică e evident că antiromânii din administrația publică își bat joc de sibieni, jefuind bugetele publice, dacă fac stadion și nu fac școli, când copiii învață în schimburi. Ai dreptate și la mijloc, când spui că nu o să fie prea curând transport public în Sibiu și spital județean decent, cu așa fufe secu-kgb iste plantate la "conducere". Ai dreptate chiar și când spui că urmare a administrației publice antiromânești, pusă pe jefuit bugetele publice, mor oamenii de cancer în Sibiu de la poluare. Sau vroiai să sune a amenințare, dat fiind că faci referire și la nu știu ce pastile, la un moment dat? Ești tu confuz sau e o amenințare voalată? Dacă era amenințare, "îți dau cuvântul că de frică mi s-a zbârlit un fir de păr". :-)))
Raspunde

@Unul

Acum 4 zile

Hopa! S-a trezit si copilul degenerat al lui ȘoșoSOS, var cu SimionGeluGladMenumorutdeAUR. A pierdut pastilele!
Raspunde

Unul

Acum 3 zile

@Hbomb. Hidrogrnie Bombatule, nu, România de acum nu este succesoarea României din ww2 controlată de naziști*, cum este FDGR-ul de azi succesorul Grupului Etnic German care era organizația naziștilor germani din România. Îți spun și de ce România nu este iar FDGR-ul este. Pentru că Statul Român condus de Regele Mihai I, iar ulterior în toate formele de organizare statală a României inclusiv cea de acum, România a denunțat toate acordurile pe care cei care au acaparat puterea înainte de 23 august 1944 le-au făcut cu Germania nazistă. În plus, Statul Român nu are nici un fel de pretenții de la nimeni ca urmare a acelor acorduri. FDGR-ul în schimb a cerut și a obținut drepturi de proprietate asupra unor imobile care au aparținut Grupului Etnic German (luate cu japca de naziști de pe la comunitățile și parohiile etnicilor germani din Transilvania). De ce le-au obținut? Pentru că au spus public că ei sunt succesorii legali ai organizației naziștilor-germani din România din timpul WW2 numită Grupul Etnic German. No, ai priceput, Hidrogenie, sau vrei și un desen? :-))) * Că România eternă, adică poporul român, nu a fost niciodată nazistă.
Raspunde

Unul

Acum 3 zile

@"@Unul" Ești tare! Ce nume ți-ai pus, boss! :-)) Dar punând așa nume dai impresia că îți este puțin frică să-ți răspund. Zice că ăștia care comentează mult cu pastile iau ei, că altfel nu le-ar trece prin cap. Oricum, pentru liniștea ta, că te văd tare agitat și incoerent, îți spun că poți să stai liniștit. Faptul de notorietate publică că fufele puse de securici la jefuit banii sibienilor făcând stadioane, când copiii din Sibiu nu au destule școli, nu e o instigare la votat extremiștii periculoși la care tu le-ai făcut campanie, scriindu-le numele său făcând aluzii mai mult sau mai puțin coerente la ei. Și-n plus, cine știe, poate mai își dau seama și câțiva sibieni de bună credință de la ce fel de partid, succesorul unei organizații naziste din timpul WW2, organizație numită Grupul Etnic German, e acum primarul Sibiului. În 10-15-25 de ani o să fie greu de imaginat cum oamenii votau pe succesorii naziștilor, cum e acum greu de imaginat că oamenii îl votau pe Iliescu în loc de Rațiu, spre exemplu.
Raspunde

Sibieni cu mentalitate de iobagi eterni

Acum 4 zile

Băi loazelor, ia luați aminte: 1. A fost un eveniment care a adus mii de oameni in satul vostru plin de oameni extrem de tristi. Ar fi trebuit sa va bucurati. Amplasarea stadionului pe locul vechiului Municipal este foarte buna, zona arata minunat. 2. Spitalul judetean tine de CJ, nu de primarie. Spitalele care tin de primarie sunt bine mersi. 3. Scolile din Sibiu sunt suficiente, iar acolo unde sunt probleme, se vor construi unele noi. A se vedea reabilitarea scolilor existente si cat de bine arata. Problema nu este asta, ci faptul ca 90% din cei care comenteaza Gica contra locuiesc in Selimbar si favela Arhitecti, dar isi aduc plozii in Sibiu, pentru ca s-au inteles cu neamuri care sa le faca flotant. Daca in Sibiu ar invata doar copii sibieni, scolile ar fi suficiente. Băi, Doamne ferește să se intample ceva in satul vostru, altceva decat transhumanta oilor si a voastra pe Valea Oltului, in sus si niciodata in jos!
Raspunde

Unul

Acum 3 zile

:-))) Ești foarte reprezentativ pentru ce fel de oameni sunt iubiți de administrație la Sibiu, făcându-le stadion! Limbajul tău de ultraș e cât se poate de semianalfabetizat. :-))) Folosești cu stângăcie chiar și imprecația, ca figură de stil, evident! :-))) Tu chiar ai impresia că ăia care vin cu copiii la școală în Sibiu fac ca în toate școlile să învețe copiii în schimburi? În fine, cu tine logica n-are rost și aici nu putem vedea care urlă mai tare, ca la meci. :-))) Dar să-ți dea Dumnezeu sănătate, că m-ai făcut să râd cu comentariul tău! :-))) P.S.* Ai urlat tare la meci, ai? * P.S. e o abreviere, adică o prescurtare, de la Post Scriptum. Mai departe dă și tu pe Google.
Raspunde

Sibian

Acum 4 zile

@Apropo de suporterul neutru, pe stadion au fost 11.703 spectatori și destul de puțini sibieni. Ei ar fi putut vedea, spre exemplu, cum se exprimă pe stadionul construit cu banii lor niște suporteri pasionați la un meci de fotbal, așa cum au fost ai Oțelului. - Cand echipa va fi din Sibiu si a Sibiului, o sa fie si stadionul plin de suporteri!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus