Miercuri,
19.06.2024
Cer Senin
Acum
16°C

Alegeri Consiliul Județean Sibiu: Daniela Cîmpean este urmată de Trif și Echert. PNL pierde majoritatea absolută din CJ Sibiu

Alegeri Consiliul Județean Sibiu: Daniela Cîmpean este urmată de Trif și Echert. PNL pierde majoritatea absolută din CJ Sibiu

După numărarea voturilor exprimate în 301 din cele 381 de secții din județul Sibiu, Daniela Cîmpean (PNL) are peste o treime din voturile exprimate pentru președinția Consiliului Județean Sibiu, urmată de Bogdan Trif (PSD) și Adrian Echert (ADU), rezultă din numărătoarea paralelă a USR.

Pe locul patru la scrutinul pentru președinția CJ Sibiu este candidatul FDGR, Paul Kuttesch. 

Daniela Cîmpean - 34,86% (44.600 de voturi)

Bogdan Trif (PSD) - 21,70% (27.758 de voturi)

Adrian Echert (ADU) – 12.05% (15.420 de voturi)

Paul Kuttesch (FDGR) - 11,36% (14.532 de voturi)

 

Augustin Sava (AUR) are 10,60% (13.567) din voturi, 

Liviu Trancă (PP) – 4,24% (5.421 de voturi)

Ioan Gligor (PER) – 3,71% ( 4.744 de voturi)

Dragoș Patriche – 1,48% (1.895 de voturi)

În ceea ce privește situația pentru mandatele de consilieri județeni, liberalii pierd majoritatea absolută cu care au fost creditați în mandatul încă în derulare. Vor fi reprezentate în deliberativul județean formațiunile PNL, PSD, FDGR, ADU și AUR.

PNL – 27,66%

PSD – 20,76%

FDGR – 14,40%

ADU – 12,33%

AUR – 12,29%

 

PP – 3,71%

PER – 3,30%

SOS – 2,43%

UDMR – 1,38%

PAD – 0,80%

PUSL – 0,95%

Candidatul ADU pentru președinția CJ Sibiu, Adrian Echert, arată că rezultatele sunt mai bune decât la alegerile precedente. „A fost o noapte foarte lungă, dar efortul a meritat. Avem centralizate majoritatea secțiilor de vot din județ și rezultatele parțiale ne arată rezultate mai bune ca acum trei ani și jumătate. Aliannța Dreapta Unită are patru primării în județ: la Orlat, Mihăileni, Turnu Roșu și Cisnădie. Toate rezultatele au fost muncite, iar colegii noștri sunt încă în secții pentru a finaliza toate procesele legate de numărare. Le mulțumim tuturor cetățenilor pentru încrederea acordată și vom reveni când avem centralizate datele pentru toate cele 381 de secții de vot”, transmite Echert.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

19 comentarii

John doe

Acum 1 săptămână

44 de mii de sibieni au votat cu "doamna" campean? :))))))))))) Fodor inca 4 ani? :)))))))))))))))))) Ba, ne meritam soarta. Succes , si traiasca firmele de casa!
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 săptămână

Nu conteaza ca e Campean pe primul loc, PNL are jumatate din procentele din 2020 din judet. Gata cu majoritatea de capul lor, nici cu FDGR nu au peste 50%.
Raspunde

Unul

Acum 1 săptămână

Ei, nu fii nici tu chiar așa, John. Nu ne merităm soarta, mai mult ca alții, dar gândește-te că sibienii neimplicați politic direct au grijile traiului zilnic într-un orășel nejustificat de scump cum e Sibiul. În plus campania a fost așa de ticălos-agresivă cu prezentarea jafurilor binecunoscute publicului ca mari realizări și înțelegerile așa de ticăloase (vezi-l pe Găvozdea, iepurele lui Fodor, care a tăcut în ultima parte a campaniei, să nu-i ia fața stăpânei) încât oamenii au fost ca cetățeanul turmentat, care nu știa cu cine să voteze că erau toți la fel de răi, aproape. Adaugă la asta că sunt toți probabil controlați de clepto-securici care au avut grijă să nu ajungă contracandidați prea credibili și că haita lu' Câmpean a avut și are zeci de mii de angajați prin administrația publică locală și județeană, care nu vroiau să aibă de a se adapta la noi șefi sau să fie schimbați și ăsta e rezultatul...din nou tanti la CJ, o femeie neserioasă sau o fufă, conform DEX.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

HBomb

Acum 1 săptămână

Așa e, vă meritați soarta, sibienii nu sunt la înălțimea idealurilor voastre. Dar ștrergeți-vă lacrimile, lăsați victimizarea și mutați-vă în alt oraș, să vă bucurați de libertate și bunăstare ... Mergeți la Timișoara, Câmpulung sau la Brașov, acolo toate merg bine.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Unul

Acum 1 săptămână

Încă 4 ani de conducere clepto-securistică la CJ Sibiu, exercitată printr-o femeie neserioasă, adică o fufă, conform DEX. Bine că au pierdut măcar majoritatea din consiliu, că așa jaf liniștit ca la Sibiu mai rar. Așteptăm să vedem opoziție, măcar atunci când fac aeroporturi de 64 de milioane de euro pentru mercenarii români care au luat locul mercenarilor ruși Wagner în Congo, dar în Sibiu închid liceul de arte, copiii învață în schimburi ca la fabrică și nu există nici măcar discuții pentru a lega municipiul Mediaș de municipiul Sibiu printr-un drum expres care să nu mai treacă prin sate. Oricum, simulare mai jalnică a democrației decât alegerile ăștea nu prea am avut în ultimii 30 de ani. Dar nu ne lăsăm! Și într-o zi, nu prea îndepărtată, cetățenii români nu o să mai fie jefuiți și trădați de clepto-securici prin cei care ar trebui să le apere interesele legitime.
Raspunde

Alzara 1918

Acum 1 săptămână

Greșești : nu a fost un mesaj politic mai puțin polulis decât al lui Nicușor Dan ! Nu a fost un candidat mai diabolizat de toate partidele , candidații ( vezi S Burduja Jr 7% ) decât Nicușor Dan ! A câștigat Bucureștiul cu un scor dublu decât al Firei rele ! Pe alocuri oamenii care înțeleg fac masă critică !
Raspunde

Unul

Acum 1 săptămână

Alzara, io nu pricep ce vrei să spui. Am impresia că ai greșit comentariul la care ai dat replica. Ce treabă are Nicușor Dan cu ce am scris io despre alegerile din Sibiu? Da, sunt de acord că la București oamenii au avut o alternativă clară, cinstită, de votat. Dar la Sibiu nu au avut... Oricum, cred că ai greșit comentariul la care ai dat răspuns. Dacă nu ai greșit, te rog să reformulezi mai clar, că ideile tale nu sunt inteligibile de unul care nu-ți cunoaște gândurile.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Denisa unghii cu gel

Acum 1 săptămână

USR este realul castigator al alegerilor!
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 săptămână

Daca au castigat la Cisnadie, e un castig pt toata lumea, in afara de o anunita clientelă
Raspunde

John doe

Acum 1 săptămână

Am observat un "trend" interesant, de la primele ore au aparut postacii de partid cu down vote-ul. Niciodata in istoria ziarului astuia nu au fost atatea down votes in asa un interval de scurt, alo?! Ziarul asta " independent" ?! Eu zic sa lasati comentariile pertinente si sa nu mai cenzurati aiurea. Sper ca aia cu down vote-ul sa primeasca aia 10 lei. Penibila rasa. Sa stii ca ai votat cu o femeie care primeste masini cumparate pe firma, sa stai in chirie si sa definesti conflictul de interes. PS : "Doamna" Campean are un fetish cu " fratii " celora cu care face afaceri,sperand intr-un mod pueril ca asta mascheaza spaga. Eu-s convins, orasul asta isi merita soarta. Hai cu down vote-ul , e foame mare:))
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

HBomb

Acum 1 săptămână

Tu atragi zeci de downvote numai când apari ... :)))
Raspunde

Sparrow

Acum 1 săptămână

(Acest mesaj a fost moderat ca urmare a faptului că face referiri la viața personală)

Raspunde

Unul

Acum 1 săptămână

Io nu înțeleg care e problema că face referire la viața personală, când au intrat în așa circ politic? Ce, faptul că fură 64 de milioane de euro din banii publici cu aeroportul falimentar, când copiii din Sibiu nu au școli destule să nu învețe în schimburi, nu afectează mult mai grav viața personală a miilor de copii și părinți? Viața personală a copiilor și părinților poate să fie maltratată de clepto-securici dar unul ca sparrow nu poate face nici referire la viața personală a clepto-securicilor?
Raspunde

Unul

Acum 1 săptămână

În plus, mesajul nu a fost moderat, a fost șters.
Raspunde

Sibian

Acum 1 săptămână

Hi! Hi! Pana la urma votul nostru conteaza! Nu conteaza ca Prea minunata este In continuare Presedintele Consiliului si asta nu pentru ca e prea iubita, ci ďoar pentru ca asa s-au inteles intre ei, fiecare ce bucata de ciolan sa primeasca dar fara majoritate in Consiliul Judeatean s-a zis cu nesimtirea si tupeul. Oricum, declaratiile ce mare realizare este rezultatul votului este un mare ,, bullshit!. De fapt PNL a incasat-o intr-un mare stil si ,prea operatele" pot spune orice, realitatea este alta si noi toti o stim.
Raspunde

Sibian 100

Acum 1 săptămână

au votat-o slugile. sa le vad pe respectivele slugi cand se imbolnavesc cum se trateaza la maretul spital virtual care e gata gata de vreo 20 de ani. ba, prosti mai sunt unii.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

HBomb

Acum 1 săptămână

@Sibian100: Bravo, ai pus punctul pe i. Bănuiesc că tu ai să mergi să te tratezi la spitalul făcut de USR. Sau de Haur.
Raspunde

John doe

Acum 1 săptămână

Tu la cum postezi, iti iei bonurile de masa de la stat, este? Full disclamer? :)) Hai sictir.
Raspunde

PeNeLoPa Secureanu

Acum 1 săptămână

"Votul vostru oricum nu conteaza" -> Karma te-a ajuns, doamna Cimpean. Vestea buna e ca nu mai au majoritate absoluta la CJ nici printr-un blat cu PSD sau cu FDGR. Ciolanul se va saraci pt securici, ceea ce e bine pt cetateni. Oricum in 4 ani PNL va scadea si mai mult. Ne facem bine!
Raspunde