Joi,
25.07.2024
Parțial Noros
Acum
22°C

Nicu Ștefănuță a câștigat alegerile europarlamentare în secțiile din Olanda: 33%

Nicu Ștefănuță a câștigat alegerile europarlamentare în secțiile din Olanda: 33%

Europarlamentarul sibian Nicu Ștefănuță a obținut cel mai bun procent în județul Sibiu, pe plan național, și în Țările de Jos, în diaspora, conform datelor prezentate de BEC până astăzi.

Procentul obținut de sibian în Diaspora a fost de 5,90%, însă au fost țări, unde pe lângă Olanda, acolo unde și-a depășit toți competitorii, a avut rezultate foarte bune.

În Marea Britanie, Nicu Ștefănuță a obținut 7,74% din voturi, fiind devansat de SOS (19,25%), AUR (16,73%), ADU (13,9%), Diaspora Unită (11%) și REPER (11%)

În Austria, din totalul de 6.450 de voturi, Nicu Ștefănuță a obținut 7,55%, fiind depășit doar de AUR (28,5%), SOS (17%), ADU (12,8%) și REPER (10,9%).

Totalul voturilor exprimate în Austria: 6450

Ștefănuță are, conform datelor Autorității Electorale Permanente 3,05%, adică peste 256.000 de voturi.

În municipiul Sibiu, Ștefănuță a depășit la numărul de voturi AUR, REPER, SOS și restul partidelor participante la alegerile pentru Parlamentul European, fiind depășit doar de Alianța PSD – PNL (27,4%) și de ADU (17,08%).

La nivel județean, Ștefănuță a obținut 6,85% din voturi, fiind depășit de Alianța PSD - PNL (27,4%), ADU (17,08%) și AUR (13,01%).

”Le mulțumesc sibienilor pentru votul pe care mi l-au acordat duminică. Din ce am înțeles, am fost clasat pe locul 3 în Sibiu, se pare că am avut peste 13 procente în municipiul Sibiu. Eu sunt europarlamentar sibian, așa voi rămâne, și voi continua să lupt pentru ce am făcut și până acum: politicile de sănătate, de mediu, cele educaționale sau de luptă pentru statul de drept vor române în atenția mea. Sunt mândru de orașul meu și de sibieni” – Nicu Ștefănuță.

Totalul voturilor exprimate în Diaspora: 210410

PSD+PNL 21.35%

ADU 16.34%

AUR 14.65%

S.O.S. 13.52%

REPER 9.70%

Diaspora Unită 7.046%

Nicu Ștefănuță 5.90%

Vlad Gheorghe 5.12%

UDMR 1.04%

PUSL 0.88%

Lista primelor 15 state ca număr de voturi valabil exprimate:

 1.⁠ ⁠R. Moldova (56 038): 55% PSD-PNL, 23% ADU, 5% REPER

 2.⁠ ⁠UK (30 348): 19% SOS, 17% AUR, 14% ADU

 3.⁠ ⁠Germania (24 413): 24% SOS, 20% AUR, 11% ADU

 4.⁠ ⁠Italia (23 515): 22% SOS, 21% AUR, 13% PSD-PNL

 5.⁠ ⁠Spania (19 811): 21% AUR, 19% SOS, 14% ADU

 6.⁠ ⁠Belgia (9302): 19% AUR, 17% REPER, 15% SOS

 7.⁠ ⁠Franța (9208): 17% AUR, 15% ADU, 13% SOS

 8.⁠ ⁠Olanda (6478): 33% STEFĂNUȚĂ, 20% REPER, 15% ADU

 9.⁠ ⁠Austria (6450): 29% AUR, 17% SOS, 13% ADU

10.⁠ ⁠Danemarca (2856): 19% REPER, 14% SOS, 13% ADU

11.⁠ ⁠Elveția (2844): 27% REPER, 23% ADU, 10% AUR

12.⁠ ⁠Irlanda (2720): 18% AUR, 16% SOS, 15% ADU

13.⁠ ⁠SUA (2667): 27% AUR, 21% ADU, 14% REPER

14.⁠ ⁠Canada (1461): 30% AUR, 24% ADU, 13% SOS

15.⁠ ⁠Norvegia (1164): 19% REPER, 18% ADU, 15% AUR

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

15 comentarii

Emil

Acum 1 lună

De departe Sosoaca si Stefanita sunt eroii fraudelor electorale finalizate de Toni Grebla.
Raspunde

Trotineta

Acum 1 lună

De unde rezultă că l-au votat poponarii și drogații. E și ăsta un target când ești disperat după o sinecură.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zzz

Acum 1 lună

de unde rezulta ca asa iti va ramane numele
Raspunde

AndreiM

Acum 1 lună

De observat ca trucul securistilor a functionat. Sosoaca este infiltrata de securici sa rupa voturile AUR. Daca ar fi fost impreuna, AUR ar fi castigat detasat in Diaspora, cu peste 28%. Pe langa asta, USR-ul marxist, de extrema stanga, si-a schimbat denumirea spunandu-si "Dreapta Unita" reusind sa pacaleasca destui romani neinformati si fara o cultura politica. Mai mult, ciumele rosii si galbene au furat voturi cu sacii. Pe Stafanuta si pe Sosoaca i-au bagat securistii in PE.
Raspunde

Un român

Acum 1 lună

Ce securici, pui de securist, îi și prăpăditul ăsta! Ăștia deja sunt trădători specializați de două generații în împilarea poporului român. https://youtu.be/eJlN9jdQFSc?si=L8HQpyQjxc41m9Tr
Raspunde

Unul

Acum 1 lună

E interesant cum după alegeri europarlamentarul sibian Bogdănel Nicolae Ștefănuță se strâmbă la noi. Înaintea alegerilor nu se strâmba în nici o poză.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dani

Acum 1 lună

Iti dai seama ca poza nu e recenta. A fost aleasa de cei de la TS.

Raspunde

Unul

Acum 1 lună

Și ce-i cu asta, Dani? De ce nu au pus poza asta cu el în campanie? El se strâmbă numai în poza de acum, de după ce a fost reales... la al treilea congres.
Raspunde

Alzara 1918

Acum 1 lună

O ciudățenie ( aparentă !) : a câștigat un independent a cărui voce a fost rar și slab auzită cinci ani ; pe niciun post public , practic doar sibiienii știau de el ( Rășinari , DSV etc .) , în timp ce Vlad Gheorghe cu prezențe frecvente pe TV , cu atitudini corecte și constructive a eșuat ! O fi vreun canal “ subteran “ ? O fi asta sursa “ fricii “ poporului de forțele ascunse care tind să-l conducă ? Efectul manipulator este evident atunci când e exercitat : manifestarile publice apar/ încetează brusc , același tip de public care ieri huiduia spontan , a doua zi aplauda la fel de spontan după ce a fost “ prelucrat “ pe Digi , de Striblea și alții ; confirmarea a fost instantanee .
Raspunde

????

Acum 1 lună

Cum sa nu câștige daca a promovat LGBT-ul, dreptul la avort prin luna a șasea că în Olanda ..
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gazetarul amator

Acum 1 lună

Ciudat individ dar "vox populi, vox dei"!

Raspunde

Un român

Acum 1 lună

Vox secu nu este vox Dei.
Raspunde

Xxx

Acum 1 lună

Reprezentativa poza! Asta ca sa stiti pe cine ati votat

Raspunde

AndreiM

Acum 1 lună

Faptul ca alegerile au fost aranjate este indiscutabil. Ciumele PSD-PNL si-au pastrat puterea si continua distrugerea Romaniei. Securitatea a avut grija si i-a bagat pe Stefanuta si pe Sosoaca in PE. Dar cine oare a bagat UDMR-ul in PE??? Scorul foarte bun obținut de UDMR la alegerile europarlamentare din 9 iunie 2024 a scos în evidență și o situație surprinzătoare și totodată inedită dintr-un oraș unde nu există niciun locuitor maghiar. La alegerile europarlamentare din 9 iunie 2024, UDMR-ul condus de Hunor Kelemen a obținut 6,53%, adică 577.833 de voturi. Însă, surprinzător, au fost localități unde nu există populație maghiară, dar cu toate acestea UDMR a obținut o mulțime de voturi. Un exemplu elocvent în acest sens este cazul municipiului prahovean Câmpina, unde UDMR, atenție, a obținut 488 de voturi, adică 3,78%. Dar, potrivit ultimelor date oficiale, în Câmpina trăiesc la ora actuală doar 19 maghiari. Se pune întrebarea firească: Cine a votat ca UDMR să obțină la Câmpina 488 de voturi? Răspunsul se cam știe, dar, din păcate, cei care știu, adică băieții cu ochii albastri, nu-l fac public!
Raspunde