Un tânăr în vârstă de 21 de ani din Avrig este principalul suspect în urma valului recent de furturi de biciclete din Sibiu.
În data de 20 februarie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Sibiu l-au reținut, fiind cercetat penal pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat în formă continuată.
”Tânărul este bănuit că, în perioada 11 – 14 februarie, ar fi sustras 2 biciclete electrice și 1 trotinetă electrică de pe raza municipiului Sibiu. La momentul săvârșirii faptelor, bicicletele erau asigurate în rasteluri special amenajate pe spațiul public, iar trotineta era lăsată de către proprietar neasigurată în fața unui magazin”, explică IPJ Sibiu.
O bicicletă a fost furată din rastelul special amenajat la intrarea în Promenada Mall, alta de pe strada Malului, în zona pistei de biciclete, iar trotineta de pe Șoseaua Alba Iulia.
Prejudiciul creat prin activitatea infracțională este de 18.500 de lei, recuperat în totalitate, bicicletele și trotineta fiind găsite de către polițiști și returnate proprietarilor de drept.
În baza probatoriului administrat în cauză, polițiștii au luat măsura reținerii presupusului autor pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat unității de parchet competente în vederea aplicării unei măsuri preventive.
Cercetările în acest caz sunt continuate la nivelul Poliției Municipiului Sibiu, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: furt , Sibiu , biciclete , politia , electrice
Vizualizari: 1707
Ultimele comentarii
Acum 17 ore
Ciprian
Acum 17 ore
Costi
Acum 18 ore
Nelson
Acum 18 ore
H
Acum 18 ore
Remus