„De la o plăcere la o afacere”. Așa descrie Paul Tudosescu începuturile afacerii pe care a deschis-o în Sibiu. Cochetând cu domeniul ospătăriei, Paul a luat contact inevitabil și cu ceea ce înseamnă meseria de barman, iar în scurt timp a decis să înceapă un business pe cont propriu și să investească într-un bar mobil cu care merge la evenimente.
Ideea de bar mobil a venit în urma unor sugestii din partea unui bun prieten, Liviu Baba, pe care Paul l-a cunoscut în urmă cu zece ani.
„Pe atunci, el era șef de sală la restaurantul Select din Sibiu, locație unde eu mergeam ca ospătar la evenimente. Într-una din zile, știind că am cochetat cu partea de bar, lucram în cafenele – acesta fiind jobul meu de zi cu zi în acea perioadă – mi-a sugerat să fiu barman la un eveniment în săptămâna următoare.
Prima dată am fost destul de timid, însă la încurajările lui am acceptat, iar apoi am lucrat tot restul sezonului la evenimentele din acea locație. Oamenilor le plăcea ceea ce făceam și, sincer, și mie îmi plăcea foarte mult acest lucru”, a povestit Paul pentru Turnul Sfatului.
Prima investiție
În scurt timp, invitații de la evenimente l-au recomandat pe Paul pentru a merge ca barman și în alte locații.
„Atunci a fost și declicul care mi-a arătat că pot transforma această plăcere într-o afacere. Astfel, am făcut prima investiție, care a fost de aproximativ 4.000 de euro, pentru primul meu bar. După aceea, au urmat și alte investiții, ajungând astăzi la un număr de 5 baruri. Bineînțeles, le gestionăm cu ajutorul echipei de prieteni care sunt alături de mine. Înainte de colegi de muncă, toți șase îmi sunt prieteni și, mai mult decât atât, cu fiecare dintre ei am o legătură de rudenie”, a mai spus el.
Cea mai cerută băutură
Evenimentele cărora se adresează serviciile oferite de Paul sunt nunți, evenimente corporate, majorate, aniversări, botezuri sau diverse inaugurări.
„Nu pot spune că am observat o băutură care mi-ar fi mai cerută deoarece fiecare eveniment este unic și aduce cu sine preferințe diferite. Totuși, am observat un apetit destul de crescut pentru cocktail-ul Hugo, despre care îmi place să spun că rețeta pe care o folosim este cea mai apreciată de către clienții noștri”, a mai spus el.
„Nu avem permisiunea de a consuma alcool în timpul orelor de lucru”
Tânărul spune că lucrul principal care îl diferențiază de alți barmani este energia pe care o pune în fiecare eveniment la care participă.
„De multe ori, le spun mirilor că venim la eveniment doar dacă ne permit să ne distrăm și noi. Toți facem acest lucru de plăcere. Vreau să cred cu tărie că suntem printre puținii barmani al căror meniu nu include alcool pentru barmani – adică nu avem permisiunea de a consuma alcool în timpul orelor de lucru. Faptul că eu, personal, încerc încă de la primul apel cu potențialii clienți să comunic cu ei ca și cum i-aș ști de ani de zile este un alt aspect care ne diferențiază. De aceea suntem foarte apreciați și asta nu o spun doar eu, ci o spun cele peste 120 de evenimente la care reușim să ajungem anual.
Pe viitor, îmi doresc să merg cu întreaga echipă la mai multe cursuri de specializare și seminarii, pentru a ne perfecționa ca barmani”, a concluzionat el.
Paul poate fi contactat pe pagina de facebook Bar Mobil Sibiu sau la numărul de telefon 0743 329 613.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 35529
Ultimele comentarii
Acum 10 ore
Predator
Acum 10 ore
Mihai Muntean
Acum 10 ore
@john
Acum 10 ore
Sibian
Acum 10 ore
Kukuruku