Miercuri,
21.05.2025
Partial Noros
Acum
21°C

Două tronsoane ale drumului dintre Miercurea Sibiului și Ludoș, scoase la licitație. Contract de peste 57 de milioane de lei pentru șoseaua din Țara Secașelor

Două tronsoane ale drumului dintre Miercurea Sibiului și Ludoș, scoase la licitație. Contract de peste 57 de milioane de lei pentru șoseaua din Țara Secașelor

Două tronsoane ale drumului județean care leagă Miercurea Sibiului de Ludoș sunt primele pentru care CJ Sibiu a anunțat licitația pentru execuția lucrărilor. 

CJ Sibiu a lansat licitația pentru execuția lucrărilor de modernizare a drumului județean DJ 106G. Proiectul vizează tronsoanele 2 și 3 și are o valoare estimată de peste 57 de milioane de lei fără TVA.

Potrivit anunțului de pe platforma de licitații publice, lucrările vor fi executate pe baza unui proiect tehnic deja aprobat și autorizat, iar contractul de execuție va avea o durată de 18 luni, cu termen limită de finalizare 31 decembrie 2026. Ordinul de începere a lucrărilor va fi emis imediat după desemnarea câștigătorului licitației. Constructorul desemnat va avea responsabilitatea de a asigura terenul necesar organizării de șantier și de a respecta toate cerințele tehnice impuse de autoritatea contractantă.

Sectorul care urmează să fie reabilitat se întinde de la kilometrul 12+511 până la kilometrul 31+604, traversând localitățile Miercurea Sibiului, Apoldu de Jos (DC72), Ludoș și Gusu.

În anunț se precizează că modernizarea drumului DJ 106G, care traversează localitățile Miercurea Sibiului, Apoldu de Jos, Ludoș și Gusu, include refacerea structurii rutiere, îmbunătățirea siguranței circulației și relocarea utilităților. Scopul proiectului este de a asigura un trafic mai fluent și mai sigur pe acest segment de drum, care face legătura între DN1 și alte drumuri județene importante.

Atribuirea contractului se va face pe baza criteriului „cel mai bun raport calitate-preț”, iar perioada de garanție oferită lucrărilor trebuie să fie cuprinsă între 36 și 72 de luni.

Licitația va avea loc pe data de 23 aprilie 2025.

Proiectul este finanțat prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, în baza unui contract încheiat între Consiliul Județean Sibiu și Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, precum și din bugetul local.

Pentru acest drum, documentația a fost realizată încă în anul 2021, iar anul trecut proiectul a fost depus la Agenția pentru Protecția Mediului.

Menționăm că drumul traversează microregiunea Țara Secașelor, una dintre regiunile mai puțin vizitate din punct de vedere turistic, pe care autoritățile județene și-au propus s-o promoveze mai mult.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Vizualizari: 1793

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus