În „ritm” cu incendiile de vegetație provocate în toată țara de către localnici, și sibienii au început să dea foc vegetației uscate: în după-amiaza zilei de duminică, locuitorii municipiului reședință de județ au putut vedea fumul ridicat de flăcările care ard stuful lacurilor din zona Mândra.
Locuitorii municipiului Sibiu au putut vedea ridicându-se spre cer o coloană mare de fum în după-amiaza zilei de duminică. Este rezultatul incendierii stufului din zona lacurilor de la Mândra. Incendiul din zona lacurilor a fost fotografiat de profesorul universitar Marian Țiplic. „Vin turcii! Ardeți holdele! Nu vă speriați, nu suntem pe la 1470. E doar martie 2025 și s-a dat foc la stuf între Ocna și Mândra. La noapte, spre est o să fie cerul roșu”, a scris profesorul universitar pe pagina sa de Facebook, unde a postat câteva fotografii cu flăcările.
Incendiile din zona lacurilor de la Mândra. Sursa foto: Facebook / Ioan Marian Țiplic
Eleșteele de la Mândra fac parte dintr-o rezervație naturală care acoperă aproximativ 250 de ha. „Mlaştinile de la Mândra au constituit un important centru de colectare a unor specii rare de păsări acvatice încă din secolul al XIX-lea. Din 1990 până în prezent în această zonă au fost identificate în total un număr de 161 de specii de păsări, dintre care 89 de specii clocitoare”, descriu reprezentanții Direcției Silvice Sibiu relevanța stufului incendiat duminica aceasta.
Incendiile din zona lacurilor de la Mândra. Sursa foto: Facebook / Ioan Marian Țiplic
Ce să faci când pedalezi? Te oprești să dai foc
Obiceiul de a incendia vegetația uscată pe timp de primăvară este atât de larg răspândit în țara noastră încât, practic, se manifestă în orice comunitate. Tot duminică după-amiaza, o locuitoare a Dumbrăveniului a publicat pe pagina sa de Facebook o înregistrare surprinsă de o cameră de supraveghere, în care apar doi bicicliști. Cei doi, scrie Maria Barabaș, au dat foc miriștii de la marginea drumului, incendiul care a urmat propagându-se și la tufișurile din zonă.
Incendiu la marginea drumului dintre Ernea și Dumbrăveni. Sursa foto: Facebook / Maria Barabaș
Un bărbat de 78 de ani a murit în Vâlcea
Întreaga țară este afectată de incendiile de vegetație. Printre zonele cele mai încercate este județul Vâlcea, unde în această după-amiază a fost descoperită o persoană care a decedat în urma unui astfel de incendiu. S-a întâmplat în apropiere de localitatea Pietrari. „ În urma incendiului, un bărbat în vârstă de 78 de ani a fost găsit decedat. În acest caz, polițiștii efectuează cercetări sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Horezu, în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, urmând a fi stabilite împrejurările exacte în care s-a produs incidentul”, transmit polițiștii din județul vecin.
Urmele incendiului de la Pietrari. Sursa foto: IPJ Vâlcea
Bărbatul de 78 de ani este a doar o nouă victimă a incendiilor din ultimele ore. Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, a anunțat că la Zătreni (Vâlcea), un bărbat de 54 de ani a fost rănit, la fel ca și un pompier, la Caraș Severin, în timp ce în Maramureș o femeie de 67 de ani a fost găsită carbonizată de pompierii din Târgu Lăpuș.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: lacuri mandra , foto , incendii vegetatie
Vizualizari: 4205
Ultimele comentarii
Acum 2 ore
Aci Duțu
Acum 3 ore
John S
Acum 3 ore
Emil
Acum 5 ore
Nustiu
Acum 5 ore
Leonard