Duminică,
14.09.2025
Cer Senin
Acum
19°C

Știrile zilei: Ploile umplu barajul de la Gura Râului, cât sport fac sibienii, de ce nu sunt zboruri interne din Sibiu și comandant nou la AFT

Știrile zilei: Ploile umplu barajul de la Gura Râului, cât sport fac sibienii, de ce nu sunt zboruri interne din Sibiu și comandant nou la AFT

Cele mai importante știri ale zilei:

09:45

Aeroportul Sibiu se așteaptă în 2025 la 700 de mii de pasageri, în acest an. O creștere cu aproape 20%

Directorul Aeroportului Sibiu, Marius Gîrdea, susține că în acest an, traficul de pasageri de pe Aeroportul Sibiu va crește cu aproape 20%, ajungând la 700 de mii de pasageri.

11:42

Luptă contra cronometru pentru inima Mariei. Fetița de câteva luni are nevoie urgentă de ajutor pentru o operație în Boston

O fetiță de doar câteva luni, cu o malformație cardiacă gravă și un sindrom genetic rar, are nevoie urgentă de o operație salvatoare la Boston

11:51

Colonelul Dumitru Todosiuc este noul comandant al Academiei Forțelor Terestre. El îl înlocuiește în funcție pe generalul Ghiță Bârsan, pensionat

Colonelul Dumitru Todosiuc va prelua oficial vineri comanda Academiei Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu, anunță instituția într-un comunicat de presă.

12:31

Peste 1.300 de locuri libere în județul Sibiu după prima etapă de înscriere în clasa pregătitoare. Cele mai multe sunt în școlile de la sat

Prima etapă a înscrierii în clasa pregătitoare s-a încheiat pe 21 mai, iar datele centralizate de Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) arată că peste 1.300 de locuri rămân disponibile pentru etapa a doua, multe dintre ele fiind în școlile din rural. Majoritatea copiilor au fost înscriși în învățământul tradițional cu predare în limba română. La privat, niciunul din cele 22 de locuri cerute nu a fost ocupat.

13:25

„De la Constanța la Timișoara, către Sibiu, Oradea sau Cluj nu există zboruri!” Reprezentanții celor 17 aeroporturi din România s-au întâlnit la Sibiu cu operatorii din turism și cei din aviație

Principala problemă pe care operatorii din turism din țara noastră au anunțat-o la adunarea generală a Asociației Aeroporturilor din România, care a început la Sibiu, este lipsa zborurilor între aeroporturile locale. Fapt care afectează atât turiștii români, cât mai ales cei străini.

14:52

Analiză Imobiliare.ro: Chiriile în Sibiu sunt sub cele din Iași sau Constanța, dar peste Craiova, Oradea și Galați. 400 de euro un apartament cu 2 camere

O garsonieră sau un apartament mic, de tip studio, se închiriază la jumătatea anului 2025, în Sibiu, cu 300 de euro. Prețul crește cu o sută de euro când vorbim despre un apartament de două camere și ajunge până la 500 de euro în cazul unui apartament de trei camere. Chiar și în aceste condiții, conform unei analize de piață realizată de Imobiliare.ro, chiriile par să fie într-o perioadă de stagnare.

14:55

Andreea, Maia, Elena și Mădălina sunt elevele din Sibiu care au participat la Olimpiada Națională a Lecturii. Două au fost premiate

În primăvara acestui an, lectura s-a dovedit a fi mai mult decât o activitate de timp liber pentru patru eleve ale Colegiului Național „Gheorghe Lazăr” din Sibiu.

15:14

Președinta Cîmpean despre noul spital județean: „Am făcut ce a ținut de noi”. A semnat finanțarea pentru modernizarea clădirii spitalicești ridicată în 1857

Administrația județeană anunță semnarea contractului de finanțare pentru reabilitarea ultimei clădiri rămasă nemodernizată din Spitalul clinic județean de urgență Sibiu. Ocazie cu care, președinta Consiliului Județean Sibiu, Daniela Cîmpean, a amintit de proiectul noului spital județean, lansat în urmă cu mai bine de opt ani.

15:22

Ploile abundente din ultima perioadă aproape au umplut lacul de acumulare de la Gura Râului. Apele Române au început golirea controlată

Debitul râului Cibin a crescut vizibil în cursul zilei de joi și va continua să rămână ridicat inclusiv vineri, după ce Sistemul de Gospodărire a Apelor Sibiu a luat decizia de a scade nivelul apei în lacul de acumulare de la Gura Râului.

16:22

DSP a finalizat controlul la Centrul Speranța, unde unii copii erau abuzați: amenzi de câte 1.000 de lei pentru bucătăreasă și șeful centrului

După trei zile de controale la Centrul Speranța, generate ca urmare a difuzării unor imagini cu rele tratamente aplicate copiilor instituționalizați aici, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică anunță că au aplicat două amenzi.

17:00

CJ a aprobat lista finală a proiectelor de pe agendele județului, cu sumele aferente: buget total de 3,5 milioane de lei

Consiliul Județean Sibiu a aprobat lista proiectelor și sumele nerambursabile pe care le va aloca pentru anul 2025 în cadrul agendelor județului: Agenda pentru cultură și dezvoltarea comunității, Agenda pentru educație, Agenda pentru tineret și Agenda pentru sport. Toate proiectele acceptate urmează să se deruleze prin Serviciul Sala Transilvania.

18:01

Analiză: Cât sport fac sibienii? Număr record de secții sportive și sportivi legitimați. Dar avem puține săli de fitness. ”Sibienii merg la sală iarna”

Sibiul e pe locul 15 la nivel național după cifra de afaceri a sălilor de fitness din județ, însă avem număr record de sportivi legitimați și de cluburi sportive. Cel mai mare număr din ultimii 30 de ani, conform Institutului Național de Statistică (INS).

18:17

Copos îi cere scuze sibianului Viorel Hizo: „L-am dat afară pe Viorel Hizo înaintea finalei Cupei din 1995. Și am pierdut!”

George Copos, patron la Rapid în perioada 1992-2013, susține într-un interviu acordat GSP că cel mai mare regret a său în această perioadă a fost că l-a dat pe sibianul Viorel Hizo afară, înaintea unei finale a Cupei României din 1995.

18:32

VIDEO Directorul CNAIR: Viaductul de pe tronsonul 2 din Sibiu Pitești a ajuns la 41,41%. Lucrările de aici ar urma să se încheie în 2028

Directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR, Cristian Pistol, a publicat, joi, pe pagina sa de Facebook randări video cu viaductul de pe tronsonul 2 al autostrăzii Sibiu – Pitești, acolo unde stadiul fizic al lucrărilor a ajuns la 41,41%.

 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus