Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis atenționări Cod galben de vreme deosebit de caldă, valabile joi și vineri, în prima zi în peste trei sferturi din țară, iar ulterior în aproape jumătate din teritoriu.
Județul Sibiu se află sub cod galben în ambele zile.
”Conform prognozei de specialitate, joi, între orele 12:00 - 21:00, în Maramureș, Crișana, Banat, în cea mai mare parte a Munteniei și a Transilvaniei, în jumătatea nordică a Moldovei, în sudul și vestul Olteniei, precum și în sud-vestul Dobrogei se va menține valul de căldură, astfel că vor fi temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic”, transmit meteorologii.
ITU va atinge pe alocuri pragul critic de 80 de unități și va fi disconfort termic, în timp ce valorile termice maxime vor fi cuprinse între 30 și 36 de grade.
Meteorologii precizează că valul de căldură se va menține și în zilele următoare, cu precădere în sudul și în vestul țării.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Sibiu , cod galben , meteo , vremea
Vizualizari: 464
Ultimele comentarii
Acum 10 ore
PLIlea Franaru
Acum 10 ore
Spayma trotinensis
Acum 10 ore
Nustiu
Acum 11 ore
@Regoizor secund
Acum 11 ore
Meea