Primăria Sibiu va încheia în această săptămână programul de dezinsecție din 2025, cu o nouă acțiune de combatere a căpușelor, desfășurată în zilele de 23 și 24 octombrie. Intervențiile vor fi realizate de firma SC DD CHIM SRL, în intervalul serii și al nopții, în parcuri, spații verzi de pe domeniul public, zone de blocuri, malurile râurilor și pârâurilor, precum și în spațiile verzi exterioare ale unităților de învățământ, Cimitirul Municipal și Grădina Zoologică.
Într-un comunicat de presă, Primăria precizează că substanța folosită, Deltatim Plus, este avizată de Ministerul Sănătății, prin Comisia Națională de Produse Biocide. Deși produsul nu este periculos pentru populație, autoritățile recomandă ca persoanele cu afecțiuni respiratorii sau cardiace, precum și copiii, să evite apropierea de zonele în care se desfășoară pulverizarea.
Aceasta este cea de-a patra campanie de dezinsecție din 2025 și reprezintă rapelul acțiunii desfășurate săptămâna trecută. În cazul unor condiții meteo nefavorabile, lucrările vor fi reprogramate.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: capuse Sibiu , dezinsectie sibiu
Vizualizari: 335
Ultimele comentarii
Acum 3 ore
Ciao
Acum 3 ore
Pastor Marginas
Acum 3 ore
Costinel
Acum 4 ore
TZ
Acum 4 ore
Pastor Marginas