Am cerut mai multor primari din județul Sibiu părerea despre discuțiile lansate atât de lideri PSD, cât și PNL pe subiectul înlăturării premierului Ilie Bolojan. Părerile înclină spre a-l susține pe actualul premier.
Dacă atacurile la adresa lui Ilie Bolojan dinspre lideri PSD au devenit parte a cotidianului, recenta ieșire a europarlamentarului Rareș Bogdan împotriva premierului a fost interpretată drept un semnal că nici în PNL opiniile nu sunt de aceeași parte a baricadei. Cum Rareș Bogdan a invocat nemulțumiri exprimate de primari în socoteala pe care o cere de la premier, am întrebat mai mulți aleși sibieni despre cum văd ei o inițiativă de schimbare a Guvernului.
Emil Dârloșan (PSD) este primarul orașului Dumbrăveni aflat la al treilea mandat. „Eu nu cred că este chiar momentul să fie schimbat (premierul Bolojan – n.r.). Este o situație delicată din toate punctele de vedere, chiar din toate punctele de vedere și nu cred că asta ar fi soluția ideală acum. Să ieșim din primăvară, să avem bugetele aprobate și apoi putem discuta și acest subiect”. Premierul Dumbrăveniului apreciază că actuala guvernare a luat multe decizii „în pripă și care nu sunt în regulă” și dă drept exemple eliminarea unor scutiri fiscale care au afectat de la persoanele cu dizabilități până la femeile care tocmai au născut.
„La fel, impozitele care trebuiau mărite treptat. Iar ca să vorbim deschis, problemele mari nu sunt la orașe sau comune, tunurile financiare sunt acolo sus, la Guvern. Deocamdată măsurile luate au lovit doar în muncitori. Când cei de la ASF, ANCOM, ANRE, de la mari companii de stat, au rămas cu salarii uriașe, noi ne atingem tot de cei amărâți. Problemele mari sunt la nivel central. Dar nu cred că este acum momentul schimbării guvernului, suntem într-o iarnă dificilă, deficitul e mare”, declară primarul orașului Dumbrăveni.

Emil Dârloșan, primarul orașului Dumbrăveni. Sursa foto: turnulsfatului.ro
Emil Dârloșan dă și exemple de măsuri pe care și el le aștepta, cum sunt propunerile de reformă referitoare la recuperarea creanțelor la bugetul local de la rău-platnici sau recuperarea permisului de conducere doar după plata amenzilor (sume care rămân la bugetul local).
„Numele celui care conduce Guvernul chiar nu contează”
Dorel Martincu (PSD) este la primul mandat în funcția de primar al comunei Porumbacu de Jos. „Nu e adevărat că primarii vor înlocuirea premierului sau a coaliției de guvernare, numele celui care conduce Guvernul chiar nu contează. Primarii vor soluții, că e cu USR, fără USR... Primarii vor reforme, iar asta este o problemă, deoarece nu s-a făcut o reformă: doar au crescut taxele. Trebuia să înceapă cu o modificare a Constituției, să nu mai poată decide Curtea Constituțională a României pe pensii speciale, pe urmă să înceapă cu reforma în aparatul central, apoi cu primăriile care au schema de personal mult peste nevoi”, arată Martincu. El spune că printre principalele nemulțumiri ale locuitorilor este legată de „pensiile speciale”. „Eu am tot transmis semnalele primite de la locuitori, deoarece noi, primarii suntem primii care simțim reacția oamenilor: toată lumea a ajuns să urască situația aceasta cu «specialii». Chiar dacă economic nu are un impact mare, oamenii o văd ca o nedreptate foarte mare făcută de politicieni. Iar când omul aproape urăște pe cineva, nu gândește logic”.

Dorel Martincu (foto mijloc). Sursa foto: PSD Sibiu
Legat de reducerea deficitului bugetar, primarul comunei Porumbacu de Jos consideră că nu are acces la datele necesare. „Vă dați seama că nu avem toate datele și informațiile legate de deficit, putem doar să ne dăm cu părerea. Dar la nivel central, au toate aceste date”.
„Este un program mai mare, de descentralizare”
Mircea Orlățan (USR) a preluat conducerea Primăriei Cisnădie în urma alegerilor din 2024. Și el consideră că, deși impozitele pe proprietate erau mici, creșterea acestora nu trebuia să fie atât de bruscă și că „poate era normal să se mărească în trepte”. Dar consideră că reformele pornite de guvernul condus de Ilie Bolojan au o direcție care se va dovedi benefică.

Mircea Orlățan. Sursa foto: turnulsfatului.ro
„Este un set de măsuri inițiale, care – probabil - fac parte dintr-un program mai mare, unul de descentralizare. Eu așa văd toate aceste demersuri. Pentru primării, pe partea de venituri crește ponderea veniturilor proprii directe – taxe și impozite pe proprietăți – și acum se va stabili măsura în care scad cotele defalcate alocate bugetelor localităților. Sigur că vor trebui să vină măsurile de economisire, de tăiere de cheltuieli. Dar eu unul văd aceste reforme ca o descentralizare, de bun augur, chiar dacă dureroasă deocamdată”, declară Mircea Orlățan pentru cititorii Turnul Sfatului.
„Este singurul care ia măsurile corecte”
La cele mai recente alegeri locale, Alin Ciprian Schiau–Gull (PNL) a fost reconfirmat în funcția de primar al orașului Agnita cu peste 78% din voturi. Iar punctul său de vedere referitor la susținerea care trebuie arătată actualului premier este cât se poate de tranșant. „Nu trebuie schimbat. Schimbăm exact persoana care încearcă să repare ceea ce alții au distrus? Eu vin din mediul privat și știu ce înseamnă greutatea unor taxe și impozite crescute. Nici noi nu ne bucurăm de taxe, deja suntem suprataxați, dar să ne amintim că am ajuns la acest moment ca urmare a alegerilor pe care tot oamenii le-au făcut. Când Ciolacu ne împrumuta cu un miliard pe zi, nu era o problemă, dar când vine unul care să facă ordine nu este în regulă”, declară primarul orașului Agnita.

Alin Ciprian Schiau-Gull, primarul orașului Agnita. Sursa foto: turnulsfatului.ro
Alin Ciprian Schiau-Gull consideră că direcția reformelor inițiate de actualul guvern se dovedește a fi bună și prin prisma faptului că deficitul bugetar înregistrat la finele anului trecut s-a dovedit a fi mai mic decât cel estimat. „Este chiar singurul care ia măsurile corecte ca să ne vindecăm. Asta e partea bună a crizei prin care trecem, că se vor îndrepta lucruri care demult trebuiau îndreptate. Schimbarea nu a fost bine niciodată bine primită la noi în țară. Iar Ilie Bolojan este singurul care și-a asumat reformele necesare: mai știți vreun politician care a propovăduit aceleași măsuri, care să aibă și rezultate în administrație și să beneficieze de aceeași notorietate? Eu nu cunoscut altul în România”, adaugă primarul Agnitei pentru cititorii Turnul Sfatului.
„O mare parte a oamenilor a înțeles”
Aflat la al treilea mandat de primar al orașului Avrig, Adrian David (PNL) își susține președintele de partid în fruntea Guvernului. „Părerea mea este că nu trebuie schimbat guvernul. Dar faptul că ținta de scădere a deficitului bugetar a fost depășită se pare că i-a băgat pe mulți în sperieți, pentru că măsurile au dat roade. Drumul acesta trebuie continuat, iar țara – însănătoșită”.

Adrian David, primarul orașului Avrig. Sursa foto: turnulsfatului.ro
Creșterea impozitelor pe proprietate are o logică în opinia a cel puțin o parte din populație, consideră Adrian David. „Lumea este supărată de creșterea aceasta bruscă, dar cred că o mare parte a înțeles necesitatea, Primăriile vor deveni un pic mai independente. Un pic, nu mult, e adevărat. Dar dacă nu era aplicată această lege (de creștere a impozitelor pe proprietate – nr), în câteva luni multe primării ar fi intrat în incapacitate de plată”, mai spune primarul Adrian David.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 812


Ultimele comentarii
Acum 9 minute
Tiberiu V
Acum 10 minute
Auditorul
Acum 18 minute
D.M.
Acum 26 minute
Asdfasdf
Acum 54 minute
///