Vineri,
27.02.2026
Cer Senin
Acum
1°C

AUR Sibiu o acuză pe Daniela Cîmpean că „premiază managementul prin teroare și eșec juridic la Filarmonica de Stat Sibiu”: „Nota 10 pentru dezastru”

AUR Sibiu o acuză pe Daniela Cîmpean că „premiază managementul prin teroare și eșec juridic la Filarmonica de Stat Sibiu”: „Nota 10 pentru dezastru”
Filarmonica de Stat Sibiu. Foto arhiva turnulsfatului.ro

Reprezentanții AUR Sibiu o acuză pe Daniela Cîmpean că „premiază managementul prin teroare și eșec juridic la Filarmonica de Stat Sibiu” prin acordarea notei 10 pentru managerul instituției de cultură. 

„Avem manageri de nota 10 pentru cultura sibiană”, a anunțat luni conducerea Consiliului Județean Sibiu. Potrivit instituției, managerii Muzeului ASTRA, a Bibliotecii Județene ASTRA, a Școlii Populare de Arte și Meserii „Ilie Micu”, a Junilor Sibiului și a Filarmonicii de Stat Sibiu au primit nota maximă în cadrul ultimelor evaluări.

„Filiala Sibiu a Partidului A.U.R. își exprimă indignarea față de decizia președintei Consiliului Județean Sibiu, Daniela Cîmpean, de a acorda nota maximă directorului Filarmonicii de Stat Sibiu, în urma evaluării anuale. Această „notă de 10” reprezintă o palmă dată oamenilor de cultură sibieni, artiștilor și bunului simț”, transmit miercuri reprezentanții acestuia, prin intermediul unui comunicat de presă. Reacția vine înaintea unei conferințe de presă anunțate de Filarmonica Sibiu, privind activitatea instituției din ultimii patru ani și proiectele viitoare.

„Pentru AUR Sibiu, bilanțul anului 2025 la Filarmonica de Stat Sibiu este unul trist, marcat de decizii care au șubrezit prestigiul uneia dintre cele mai importante instituții culturale din România, față de care s-a exprimat atât domnul deputat Fabian Radu, președintele interimar al filialei Sibiu a Partidului AUR, cât și consilierii județeni ai partidului, în ședințele de Consiliu Județean în care a fost discutată această problemă. Au avut loc restructurări abuzive, sub masca „eficientizării”, managerul preferând să dea afară instrumentiștii incomozi, unii din ei fiind singuri pe post, fapt ce a afectat calitatea actului artistic. Anul 2025 a demonstrat că deciziile conducerii au fost nu doar imorale, ci și ilegale. Filarmonica a pierdut proces după proces cu sindicatul instrumentiștilor, Sumele alocate din bugetul județean, care ar fi trebuit să finanțeze concerte și instrumente noi, sunt înghițite de cheltuieli de judecată și penalități cauzate de un management defectuos”, mai spun reprezentanții AUR Sibiu. 

„Să acorzi nota 10 unui manager care a transformat Filarmonica Sibiu într-un câmp de luptă juridic și care a dat afară instrumentiști profesioniști este un act de cinism politic. Daniela Cîmpean ne arată că în administrația PNL nu contează performanța sau respectul față de lege, ci doar loialitatea față de 'oamenii sistemului'. În timp ce artiștii sunt umiliți, protejații politici sunt premiați,” mai spune conducerea filialei AUR Sibiu, prin intermediul comunicatului amintit. 

AUR Sibiu solicită Consiliului Județean transparență prin  publicarea indicatorilor de performanță în baza cărora a fost acordată nota 10, clarificarea sumelor exacte plătite de Filarmonica Sibiu în 2025 pentru procesele pierdute cu angajații și o evaluare independentă a climatului de muncă și a modului în care restructurările au afectat schema de personal.

Citește și Consiliul Județean a aprobat reorganizarea Filarmonicii din Sibiu: 17 voturi „pentru”, zece „împotrivă” și o abținere. „Am văzut fețe dezamăgite”

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

12 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Adrian Sarbu

Acum 2 zile

PSD Sibiu o acuza..ati vrut sa scrieti.Nu exista HAUR! HAUR= PESEDE. HAUR este doar in mintea celor pe care inainte PESEDE ii momea cu doi mici,o olita rosie si un pix.
Raspunde

Pol-Pot

Acum 2 zile

"Nu ucideti mesagerul!" Trecand peste afinitatile unora fata de AUR si PSD, mesajul e corect - e absurd sa dai 10 unuia care distruge institutia. Si nu e vorba doar de indignare ci consilierii AUR si PSD au fost singurii ce au votat impotriva concedierii artistilor. Concediere mascata sub forma de reorganizare pe criterii absurde.
Raspunde

@ Adrian Sarbu

Acum 2 zile

Esti cam isteric mujicule. Calmeaza-te, ia o gura de aer, respira. Voi astia, securicii, nu ar trebui sa puneti atata patima in sloganele pe cere le promovati, chiar daca nu va crede lumea. Asta va este meseria, trebuie sa promovati minciuni si aberatii. Oamenii normali, va dau cu flit. Asta este. De altfel cine sa mai creada aberatiile astea securisto-useriste? PSD-ul voteaza la foc automat in parlamentul rusinii cot la cot cu USR-PNL. Tot ce a propus AUR in parlament a fost respins de monstruoasa coalitie USR-PSD-PNL-USMR. Sa spui ca AUR este cu PSD in timp ce tu te freci in banca, lugu-lugu, alaturi de ciuma rosie? Rusinica, rusinica!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

HBomb

Acum 2 zile

Nea Pol-Pot, ce tot îi dai cu a distrus instituția, când Filarmonica reușește, după ani buni să țină concerte pentru public și nu greve și proteste imbecile ?
Raspunde

Sibian

Acum 2 zile

Ia intreaba DNA sa vezi ce iti spune?
Raspunde

Virginia

Acum 2 zile

Repet mesajul comentariul meu "Ma alatur si eu celor care considera ca e o aberatie notarea lui Cristian Lupes cu nota 10 pentru conducerea filarmonicii. Probabil ca principalul indicator urmarit de Daniela Cimpean este numarul de like-uri si urmaritori de pe FB, unde o echipa, formata din mama, nevasta si acolitii managerului, e foarte activa. Activitatea reala a filarmonicii e un dezastru - ultimul concert cu Mandeal la pupitru - o mimare a performantei cu o orchestra incropita si un dirijor stangaci. Stangacia lui Mandeal e acoperita de discurs si de renume, dar nu degeaba a fost inlaturat de la Cluj. Apoi, a urmat o alta "performata" cu Cristian Lupes in postura de dirijor de avarie (planificata sau nu) unde iarasi discursul a incercat sa acopere incompetenta. O intrebare perpetua - daca orchestra filarmonicii Sibiu a ajuns pe culmile performantei - cand a interpretat pe o scena prestigioasa din afara tarii sau macar la Ateneu?"
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Petre

Acum 2 zile

a prins glas sediul sticle si borcane de pe somesului
Raspunde

Pol-Pot

Acum 2 zile

Pe langa deciziile dictatoriale luate de LuPes ,cunoscute deja, comunicate (reamintite) acum de AUR, sa nu uitam ca managerul si dirijorul Cristian Lupes este cercetat, de catre DNA, intr-un dosar penal ce priveste infractiuni de abuz in serviciu cu prejudicierea bugetului institutiei. Cetateanul Cristian Lupes are sechestru pe avere si desi a contestat masura, sechestrul este activ. Desigur avocata Daniela Cimpean poate sa spune orice, dar in loc sa-l suspende pe manager pe durata cercetarilor ea il rasplateate cu 10! Pentru ce? Stiu ei! Banii vorbesc!
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 2 zile

Ce avocata e Campean ? E un politruc pe care sibienii o merita ca in ultimi 30 de ani numai oameni de asemenea factura au votat. Dupa atata scandal la filarmonica numai uni beti manga au putut da 10 pentru activitatea managerului. As fi curios sa stim pe cine platim sa faca parte din comisia de evaluare care a hotarat sa ii dea 10 managerului. Ca doar nu sia dat 10 singur. Ca despre avocata ratata si cei doi vicepresedinti nu avem nici o asteptare de la domniile lor. Iar de cei care acum critica nu cumva voi ati votat aceste nulitati ?
Raspunde

Livia

Acum 2 zile

Dacă nu erau membrii PNL, cei mai mulți dintre ei, tot 10 era? De ani de zile acest zece este dăruit acestor manageri din Sibiu indiferent de realitatea din teren. Adică acolo unde performanța și pasiunea sunt reale iar munca lor se reflectă și în numărul de plătitori de bilete al actului cultural oferit . Sau, nu. Să distrugi și puținul existent apoi să fi și premiat, asta da performanță. Dacă nu e un secret, putem ști și noi cine a făcut parte din comisia de evaluare a acestora? Care sunt competențele lor? Minus calitatea de membru de partid, pentru istoria culturală a orașului.
Raspunde

Patitu

Acum 2 zile

Avem "manageri" de nota 3 (TREI !) la SIBIU ... 3 (TREI !)..."TOAMNE " ! Ma bucur ca si-au dat seama (cu greu ) si NU mai candideaza ! Au realizat mult atunci cand n-au ...facut !?.
Raspunde

Cristian

Acum 2 zile

După ce a risipit banului public, acum este răsplătit cu 10. Să nu mai vorbim de faptul că orchestra simfonică sună ca una de amatori, nu mă mir, deoarece a concdiat cei buni artiști. O parte din aceștia sunt acum membri în orchestrele de top din țara cum ar fi Filarmonica "Transilvania" Cluj sau Filarmonica "George Enescu" București, iar in locul instumentistilor concediați sunt aduși de cele mai multe ori muzicieni de o calitate îndoielnică
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus