Președintele Asociației părinților din județul Sibiu solicită primăriei organizarea unei dezbateri cu prezență fizică în cazul proiectului de reglementare a jocurilor de noroc. O sibiancă anunță presei o altă propunere transmisă administrației locale ce prevede interzicerea desfășurării acestor activități în spațiile de la parterul blocurilor de locuințe.
Marius Girigan, președintele Asociației părinților din județul Sibiu (ASPASIB) anunță înregistrarea unei solicitări pentru organizarea unei întâlniri în format hibrid (prezență fizică și online), care să fie transmisă live pe canalele oficiale.
Motivele solicitării:
- Încălcarea ierarhiei actelor normative: Proiectul propune o distanță de doar 100m față de unitățile de învățământ, deși legea nr. 107/2024 impune o distanță minimă de 300 de metri.
- Nelegalitatea art. 6, alin. (2): Proiectul instituie o excepție pentru locațiile deja existente, permițându-le să funcționeze prin încălcarea distanței legale față de Școlile 13 și 18.
- Impactul social și moral: Raportul de specialitate ignoră costurile sociale ale adicției și prioritizează veniturile din taxe (1.000 lei/zi/aparat).
- Solicitarea de interzicere totală: Susținem extinderea restricțiilor către interzicerea totală a sălilor de jocuri pe raza întregului municipiu.
(sursă comunicat ASPASIB)
„Conform legii 52/2003, autoritatea publică este obligată să decidă organizarea unei întâlniri dacă acest lucru a fost solicitat în scris de o asociație legal constituită”, precizează Marius Girigan.
Un formular inițiat de ASPASIB privind eliminarea sălilor de jocuri de noroc din apropierea Școlilor gimnaziale nr. 13 și Nr. 18 a adunat peste 900 de semnături ale locuitorilor din zonă. Citește mai multe în materialul de mai jos:
O altă propunere – interzicerea păcănelelor la parterul blocurilor
Printre reacțiile publice la situația sălilor de jocuri de noroc este și cea a sibiencei Ioana Cristea, care a redactat un proiect de hotărâre transmis reprezentanților Primăriei și Consiliului local Sibiu. Ioana Cristea propune „interzicerea desfășurării acestor activități în spațiile situate la parterul blocurilor de locuințe”. De profesie jurist, Ioana Cristea a început de mai mulți ani o serie de demersuri pe lângă legiuitori legate de sălile de jocuri de noroc. Într-o primă fază, aceste demersuri ai vizat interzicerea accesului minorilor în astfel de săli.
”Am transmis un draft de proiect de hotărâre consilierilor locali, dar și Urbanismului din cadrul Primăriei Sibiu. Atâta timp cât jocurile de noroc nu sunt interzise la nivel național, nu cred că se va reuși la nivel local acest lucru. Nu este fezabil, pot apărea acțiuni în instanță pe care să le câștige, invocând legislația națională. De aceea, cred că interzicerea unor astfel de săli în zonele rezidențiale ar fi o abordare care poate fi implementată mai ușor pentru reducerea impactului”, declară Ioana Cristea. Ea spune că în sprijinul propunerii sale va iniția și o petiție on-line.
Context
Conducerea Primăriei propune autorizarea funcționării sălilor de jocuri de noroc în municipiu în funcții de mai multe criterii. Printre care plata unei taxe de 2.000 de lei/mp/an și interzicerea totală a oricărei forme de reclamă, inclusiv semnalizarea vizuală a unei săli cu jocuri de noroc. Proiectul este în consultare publică.
Pentru autorizarea jocurilor de noroc în municipiul Sibiu, operatorii vor trebui să îndeplinească mai multe condiții. Printre care și aceea de a plăti o autorizație de funcționare.
Detalii, pe larg, în materialul de mai jos:
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Este cineva din Primarie actionar in firme de jocuri de noroc ? Chiar nu inteleg … Nu sunt destule jocuri…
ar trebui cel putin respectata legea privind distanta de 300m fata de institutii publice sensibile si pus un impozit de…
Intrebare de baraj….. 😉 In zona exista o veche mina de uraniu.Nu cumva au ganduri ascunse si vor sa exploateze…
cica „labirint din paie” si mini golf. prost gust cu tona. periferie….
F bine ! Dar miile de capace de canal sub nivelul asfaltului cind le aliniază ????? Dar miile de gropi…













Lasă un răspuns