23.09.2021
Parțial Noros
8°C

Inca o infrangere pentru CSU

Studenţii sibieni bifează o nouă înfrângere în această ediţie de campionat. Elba Timişoara a învins cu 81 la 78 un CSU aflat în derivă, care deşi conducea la pauză a pierdut lamentabil şi această partidă. Startul echipei de pe Cibin a fost bun, un run de 7-0, cu Brown, Calvin şi Haiduc în prim-plan. Deşi Elba a arătat o formă slabă în primele două sferturi, studenţii nu au profitat de greşelile adversarilor şi au ratat multe libere. Avansul de la pauză nu a fost însă suficient pentru o victorie. Greşelile sibienilor din ultimele două sferturi i-au costat mult. Cu atacuri nefructificate şi cu ratările lui Smith şi Calotă dezastrul a fost inevitabil pentru elevii lui Clavon. Pe rând Brown, Johnson, Calotă, Ban au dus echipa spre o nouă înfrângere prin atacurile nereuşite şi prin coşurile de trei puncte ratate. Cel care a mai reuşit să dezmorţească atmosfera „erorilor” a fost Mike Haiduc dar trezirea a venit cam târziu, când timişorenii conduceau deja cu 76-67. Pe final de meci, CSU a revenit şi s-a apropiat de Elba, însă cele trei secunde rămase de joc la scorul de 81-78 nu au fost suficiente pentru un ultim atac fructos. Aruncarea lui Ban nu şi-a atins ţinta iar Elba a câştigat meciul. Pentru CSU au marcat: Brown 27 p (7x3), Smith 14 p, Haiduc 11 p (2x3), Johnson 9 p , Summers 6 p (2x3), Roland 4 p, Calota 4 p, Ban 3p (1x3). Următoarea partidă a echipei sibiene va fi acasă, cu „U” Craiova , sâmbătă, pe 17 octombrie.