Miercuri,
08.02.2023
Innorat
Acum
-7°C

Johannis crede ca are sanse tot mai mici de a deveni premier

Primarul Sibiului, Klaus Iohannis, crede că "este puţin probabil" ca preşedintele să se răzgândească în privinţa premierului, iar România va avea "un Guvern demisionar până după alegerile prezidenţiale", el spunând şi că "era de aşteptat" ca PDL să iasă din sală la votarea declaraţiei din Parlament. Primarul Sibiului, Klaus Iohannis, a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă susţinută după ce declaraţia politică a PSD, PNL, UDMR, PC şi a minorităţilor a fost adoptată de Parlament, că salută această "noutate parlamentară", transmite corespondentul Mediafax. "Mulţumesc pentru aprecierea pozitivă la adresa mea din partea preşedinţilor partidelor politice şi a liderului minorităţilor şi pentru susţinerea mea de către noua majoritate din Parlament, prin vot. Salut această noutate parlamentară şi cred că prin ce s-a întâmplat astăzi (miercuri - n.r.) Parlamentul s-a transformat dintr-un actor reactiv într-un actor pro-activ pe scena politicii româneşti", a spus Iohannis. Întrebat de un jurnalist dacă este de părere că şeful statului se va răzgândi în ceea ce priveşte premierul, Iohannis a spus că "este puţin probabil". "Este puţin probabil ca preşedintele să se răzgândească. Vom avea un Guvern demisionar până după alegerile prezidenţiale", a spus el. Iohannis a menţionat, referitor la gestul parlamentarilor PDL de a părăsi sala, la citirea declaraţiei de susţinere a sa, că "a fost de aşteptat ca PDL să iasă din sală". El a fost întrebat dacă a avut discuţii cu cineva pentru a-i acorda sprijin în turul al doilea al alegerilor. "Nu. Acest lucru merită discutat după primul tur", a spus Iohannis. Referitor la rezultatele unui sondaj care îl indică pe Iohannis mai potrivit pentru funcţia de premier decât Lucian Croitoru, edilul a spus că "acest val de simpatie" îl mulţumeşte foarte mult şi "îi dă speranţa că face un lucru pozitiv pentru ţară". Întrebat cum comentează faptul că apar lucruri negative despre el, Iohannis a spus că "din experienţa ultimelor trei alegeri a ajuns la concluzia că, cu cât sunt mai multe atacruri, cu atât este mai mare teama adversarilor". "Se pare că lucrurile se polarizează spre extreme, astfel încât şansele mele au devenit mai mici", a răspuns Iohannis, întrebat fiind câte şanse crede că are pentru a obţine funcţia de premier, după ce în urmă cu o săptămână declara că are 50 la sută şanse. Iohannis a mai spus că aşteaptă un semnal privind o eventuală vizită a lui Traian Băsescu la Sibiu şi că, dacă se doreşte o astfel de vizită, va face tot posibilul să fie prezent. Declaraţia politică a PSD, PNL, UDMR, PC şi Minorităţi prin care se afirmă existenţa unei majorităţi transparente şi sprijinul pentru Klaus Iohannis la conducerea Guvernului a fost adoptată în plenul Parlamentului cu 252 voturi "pentru" şi două voturi "împotrivă". Declaraţia politică supusă votului şi citită de deputatul aparţinând Grupului minorităţilor Ovidiu Ganz, prevede că se constată existenţa unei majorităţi parlamentare transparente, care îşi afirmă susţinerea pentru Klaus Iohannis pentru funcţia de prim-ministru. Declaraţia politică arată că un guvern de specialişti, condus de un premier independent, este singura soluţie în acest moment şi că majoritatea parlamentară solicită preşedintelui Traian Băsescu retragerea actualei propuneri a şefului statului, care nu are susţinere politică. Parlamentarii PDL au părăsit, miercuri, plenul şedinţei, în momentul în care era discutată declaraţia politică privind susţinerea de către majoritatea parlamentară a lui Klaus Iohannis ca premier, democrat-liberalii motivând că este vorba despre o mascaradă.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

10 comentarii

Radu S.

Acum 13 ani

Bai Klaus, te-am vazut aseara la realitatea. Ai fost jalnic, amice: habar n-ai de FMI, habar n-ai de legi, habar n-ai de nimic. Zero proiect de guvernare, zero idei, zero raspundere. Demisie in alb, asta ai tu de oferit concret. Fa-ti un pustiu de bine si retrage-te daca tot nu ai sanse sa arati cat de incompetent ai fi.
Raspunde

dan

Acum 13 ani

cred ca iohannis procedeaza foarte bine cand nu vrea sa spuna nimic. nu are nici un drept. este un om ca toti ceilalti. atata vreme cat presedintele desemneaza un prim-ministru, indiferent cine ar fi, nu trebuie sa ne spuna noua ce vrea sa faca, ci trebuie sa sustina in parlament ceea ce vrea sa faca. nici croitoru nu a spus nimic inainte de a fi propus, si nici acum nu spune mare lucru. situatia ar fi cu totul alta daca pm ar fi ales prin vot de catre popor. atunci ar trebui inainte de alegeri sa isi sutina programul de guvernare. nu vreau sa se inteleaga ca sunt de partea lui iohannis sau a lui croitoru. oricum dupa parerea mea, ceea ce se intimpla la ora actuala in romania este de rasul curcilor. este inadmisibil ca croitoru sa continue stiind ca nu va trece de parlament. indiferent care sunt motivele pentru care nu trece. la fel cum consider ca este inadmisibil sa declari ca nu il votezi in parlament pe croitoru inainte sa afli ce program si ce ministrii propune...
Raspunde

Radu S.

Acum 13 ani

Auzi, asta ar putea maine sa fie teoretic PM, da? Si in situatia de a face guvernul repejor rau ca ne frige criza pe toti si FMIul sta la usa. Este propus de o majoritate care zice ca ea e singura in drept sa faca guvernul si sa puna un PM. Asa ca sa fim seriosi, avem dreptul toti sa stim ce proiect are pm-ul asta, ce oameni si-a adus in echipa si ce intentioneaza sa faca in cele mai importante chestii din momentul asta. Croitoru are un proiect, l-a expus, a spus cu ce consilieri financiari s-a consultat si a dovedit ca are habar de economia unei tari. Aici vorbim de o situatie de criza si de un guvern de avarie de la care ma astept la solutii rapide si clare, nu la balmajeli gen"legile tre dezbatute in parlament". Mersi. Asta v-o puteam spune si eu si nu cred ca m-as califica pentru post. Klaus ori crede ca guvernarea merge ca la el la cl unde da ordin si sasii ridica labele ca ailalti oricum nu conteaza, ori nu e asa de prost si stie bine ca rolul lui e ala de papusa de vitrina, ca guvernul cu tot cu politica lui va fi facuta de baietii de la Grivco si aia n-o sa-l intrebe pe Klaus ce crede el despre tratate si legi si alte alea. S-a bagat in galeata asta cu zoaie si acu nici macar nu stie sa inoate ca lumea.
Raspunde

dan

Acum 13 ani

pentru radu s. radule, nu trebuie sa te enervezi... asta citesc printre randurile tale. daca stai sa citesti atent ce am scris, ai sa vezi ca de fapt, singurul lucru cu care sunt de acord e ca iohannis nu zice nimic. in rest, totul e o mascarada de ultima speta. incepand de la presedintele tarii, trecand pe la pm-ul demisionat, continuind cu pm-ul desemnat si terminand cu toti parlamentarii. haide sa o judecam la rece: basescu spune ca avem o criza economica foarte mare, si daca nu avem un guvern rapid, nu mai primim bani. bun! pai cum se face un guvern? desemnez un premier. pai daca stiu ca acest premier nu trece de parlament, nu e normal sa ma mai gandesc? ok. il lasam pe presedinte. croitoru: spune ca tara e in rahat, si trebuie sa avem rapid un guvern. si el ce face? asteapta o saptamana pana sa se intalneasca cu partidele sa vada daca intradevar cineva il sustine sau nu. e dupa parerea mea cam tarziu. si orice om care nu este pus sa faca ceva, in momentul in care ar fi vazut ca nu il sustine nimeni, ar fi spus: imi pare rau, ma retrag. terminam si cu croitoru. hai la parlamentul votat acum un an: si o luam de la capat: tara e in criza, trebuie un guvern rapid: dar nu il votam pe asta ce nu ne place freza pm-ului desemnat. pentru ca parlamentarii dupa parerea mea nu au de unde sa stie daca e bun sau nu inainte sa vada cu ce vine. deci ce vroiam sa spun e ca toti, si subliniez toti! sunt interesati de orice altceva inafara de economia tarii. iniferent ca sunt interese politice sau economice (personale), toti alesii au alte interese decat CELE PENTRU CARE AU FOST ALESI.
Raspunde

Radu S.

Acum 13 ani

Dane: nu e normal ca Johannis sa nu spuna nimic concret. Normal ar fi sa expuna clar, argumentat si logic ce proiect de guvernare de 2 luni are, ce intentioneaza sa faca in anumite probleme punctuale si cu cine are de gand sa-si realizeze acest program. Ca daca nu face asa, eu unul raman cu impresia ca omul de fapt habar nu are de nimic si e pe post de figurant intr-o masinatiune scarboasa condusa de altii. Cat despre Croitoru: pai omul s-a intalnit cu partidele atunci cand au acceptat partidele sa-l primeasca (si sa-l trateze cu flit in juma de ora), dupa ce si-a facut un proiect (pe care intr-o saptamana se pare ca l-a terminat, pe cand Johannis bag sama inca n-are nimic). Parlamentarii l-au respins pe Croitoru fiindca de fapt pe ei nu-i intereseaza absolut deloc - si aici ai perfecat dreptate, nu pot decat sa fiu 100% de acord - sa avem un guvern cat de cat competent si capabil macar sa nu lase nava sa se duca la fund cu totul, ci sunt interesati de o marioneta care sa le aranjeze alegerile dupa care o vor trimite frumusel de unde a venit. De asta spun ca Johannis e ori naiv si prostalau, ori e un alunecos invartit care isi urmareste niste interese ce anu au nici in clin nici in maneca cu interesele tarii. Si cum dracului sa nu enervez in tot circul asta???? Zi si tu!
Raspunde

Dane!

Acum 13 ani

In ultimele trei randuri se afla esenta.Batalia politica are o singura miza: portofoliul absolut al puterii. Unii tin cu disperare sa nu-l piarda; altii recurg la machiavelismul venial ca sa-l dobandeasca. Intre unii si ceilalti suntem noi, spectatorii unei farse tragice. (oreste)
Raspunde

dan

Acum 13 ani

oare presedintele tarii are atat de multa putere (constitutional sau neconstitutional) incat pe cei din conducerea tarii (si aici ma refer la presedinte, guvern, parlament), sa nu fie interesati de altceva decat de a o obtine? daca pui la bataie economia unei intregi tari( ca asta spun ei ca se intampla daca nu se alege repede un guvern) oare cat de mari sunt beneficiile personale ale presedintelui? (nu ma refer la o anumita persoana)... e trist! e foarte trist! in legatura cu programul si oamenii din guvernul iohannis: exista deja. spunea cineva de la pnl marti dupa intilnirea croitoru-opozitie, ca daca presedintele l-ar fi dsemnat pe iohannis pm, atunci in decurs de 7 zile, ar fi fost votat in parlament. asta ma face sa cred ca deja exista totul pregatit. si sunt la fel de convins ca nu sunt oamenii si programul lui iohannis la fel cum sunt convins ca nici croitoru nu vine cu oamenii si programul lui
Raspunde

Sibianul

Acum 13 ani

Buna! Din cate se pare multi dintre noi inca mai tanjim dupa un "tatuc" care sa le stie si sa le faca pe toate pt noi: cu bune si rele iar noi sa stam sa aplaudam sau sa huiduim. De accea are atata priza Basescu la public, de aceea a a vut atata priza Iliescu..... In alta ordine de idei: cine il contesta pe Johannis sa-si aminteasca si cum arata Sibiul pana in anul 2000 cand administratia Johannis a preluat primaria orasului. Omul asta e un om serios si un bun administrator si asta se vede in ciuda tuturor carcotasilor!!! Normal ca nu e un inger, un superman sau un "tatuc". Important e insa buna credinta si capacitatea de administrare si astea le are cu prisosinta. E normal ca acum nu divulga nimic din planurile lui pt ca inca nu are nici o calitate oficiala. Cine nu pricepe acest lucru inseamna ori ca e rau intentionat ori ca pur si simplu trebuie sa se mai documenteze.... Inca cave: democratia este despre puterea majoritatii fata de minoritate si nu a minoritatii fata de majoritate ca in comunism. Si aceasta putere a majoritatii trebuie afirmata fie cand convine cuiva sau nu....Basescu trebuie sa joace democratic si nu sa azvarla institutiile si oamenii unii impotriva altora pozand in salvatorul tarii desi nu a facut nimic concret in afara de vorbe....Sa nu uitam ca e omul care a zis ca Romania nu are nevoie de autostrazi.....ca iarna nu e ca vara cand a fost intrebat ca ministru al transportului cum s-a pregatit pt sezonul rece...iar la primaria capitalei nu a lansat nici un proiect major...Deci, incercati dragi oameni sa ganditi mai profund si nu doar la suprafata!!!
Raspunde

Mihail Medrea

Acum 13 ani

ce are de castigat Klaus Iohannis din toata brambureala asta?
Raspunde

aram si ena

Acum 13 ani

medrea draga,medrut,de ce tu care esti vulpe batrana si scribalau tenace nu vrei sa vezui ca talambul asta de sas zero taiat in doua,oportunist gretos,bandit arogant,impostor sinistru,submediocru penibil si hahalera nemeritorie isi bate joc de noi toti pentru ca ii permitem.Tu esi un fin observator si de aceea te intreb: Cati sibieni mai buni decat boul asta cunosti tu? Multi desigur raspund eu in locul tau.Nenorocitul asta a fost si este un cancer pentru sibiu .Ma mir draga meMedrea, ma mir....Scrie o prioza pe chestia asta SUBBBCES draga!
Raspunde