Joi,
21.08.2025
Partial Noros
Acum
28°C

6.500 de sibieni ajutati sa se angajeze de catre AJOFM

Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Sibiu a intermediat angajarea a 6.500 de persoane, în cursul anului 2009, prin programul propriu de ocupare a forţei de muncă. "În această perioadă, cele mai bune rezultate au fost obţinute prin intermediul serviciilor de mediere a muncii, reuşindu-se încadrarea a 4.135 persoane. O altă măsură de succes în anul 2009 a reprezentat-o acordarea serviciilor de informare şi consiliere profesională. Prin această măsură au fost încadraţi 409 şomeri", arată un comunicat al agenţiei. Pe lângă acestea, prin intermediul burselor locurilor de muncă organizate în anul 2009 (generală, pentru persoane de etnie romă, pentru studenţi, pentru persoanele cu dizabilităţi și tineri postinstituţionalizaţi, pentru absolvenţi, pentru persoane peste 45 de ani şi burse la cerere în diverse domenii de activitate) şi-au găsit un loc de muncă 542 persoane, mai arată agenţia.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Vizualizari: 337

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus