Sâmbătă,
18.05.2024
Parțial Noros
Acum
20°C

Regionalizarea Romaniei: Sibiul in microregiune singur cu Brasovul

Fără vâlvă și fără să observe multă lume, Senatul României a aprobat acum două zile, tacit, o inițiativă UDMR de modificare și completare a legii 315 din 2004 privind dezvoltarea regională a României. Potrivit acestei modificări, cele opt regiuni de dezvoltare a României se reîmpart și devin 16, acestea fiind la rândul lor regrupate în alte cinci macroregiuni. Din cele 16 regiuni de dezvoltare, Sibiul a fost pus singur alături Brașov.
Potrivit noii modificări aprobate de Senat, România va fi împărțită după cum urmează:
. macroregiunea I: Botoşani - Suceava, Bacău - Iaşi - Neamţ - Vaslui, Brăila - Buzău - Galaţi – Vrancea

- macroregiunea II: Constanţa - Tulcea, Bucureşti, Călăraşi - Ialomiţa - Ilfov, Giurgiu - Teleorman, Dolj - Mehedinţi – Olt

- macroregiunea III: Gorj - Vâlcea, Argeş - Dâmboviţa – Prahova

- macroregiunea IV: Arad - Caraş-Severin - Timişoara, Alba - Hunedoara, Sibiu – Braşov

- macroregiunea V: Covasna - Harghita - Mureş, Bistriţa-Năsăud - Cluj - Maramureş şi Bihor - Sălaj - Satu-Mare.

La începutul şedinţei, vicepreşedintele Senatului, Teodor Meleşcanu, a cerut amânarea dezbaterilor deoarece reprezentantul Guvernului nu era prezent. Cum acesta nu a venit până la sfârşitul programului plenului, Meleşcanu a anunţat că proiectul a fost adoptat tacit prin lipsă de cvorum, miercuri fiind ultimul termen.
Senatul este prima Cameră sesizată.

Vicepreşedintele Consiliului Judeţean, Ioan Banciu, priveşte cu rezervă modificarea adoptată, deocamdată numai de Senat. "Regiunea Harhita - Covasna - Mureş este clar rezultatul noii coaliţii aflată la putere. Încă nu am văzut proiectul acesta, dar nu cred că este cea mai fericită soluţie pentru Sibiu. Reprezentanţii puterii portocalii îşi demonstrează încă o dată incapacitatea de a face ceva pentru Sibiu. Aşa cum nu au putut face nimic pentru atragerea de fonduri, pentru împărţirea bugetului, aşa nici acum, cu regionalizarea. Îmi aduc aminte că şi în trecut era regiunea Braşov şi raionul Sibiu. Există posibilitatea ca toate serviciile deconcentrate să îşi aibă sediul la Braşov, iar la Sibiu să nu mai avem decât servicii sau filiale. Parcă altele erau promisiunile actualilor aleşi ai puterii", spune Ioan Banciu.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

21 comentarii

sibnianul

Acum 14 ani

bine ca ati votat PDL-ul, desteptilor. La mintea voastra era normal sa nu va dati seama ce o sa ne facă ăstia. Si stati, ca inca n-ati vazut totul.
Raspunde

sibianul

Acum 14 ani

bine ca ati votat PDL-ul, desteptilor. La mintea voastra era normal sa nu va dati seama ce o sa ne facă ăstia. Si stati, ca inca n-ati vazut totul.
Raspunde

sibianul

Acum 14 ani

bine ca ati votat PDL-ul, desteptilor. La mintea voastra era normal sa nu va dati seama ce o sa ne facă ăstia. Si stati, ca inca n-ati vazut totul.
Raspunde

ha ha ha

Acum 14 ani

si ce te repeti, esti balbait?
Raspunde

JON

Acum 14 ani

Ne meritam soarta noi cu minuta noastra am votat portocali asa ne trebue o sa vedeti ca o sa fie mai rau ca pe vremea cind era REG. STALIN o sa fim aruncati la cosu de gunoi toate investitile vor merge la Brasov imi pare rau de prostia Sibienilor ca ia pacalit chioru acum sta in cusca nu mai zice nimica tace ca porcu .
Raspunde

@JON

Acum 14 ani

mai JON, nu cred ca in Sibiu a votat careva "portocali" sau lamai, sau plopi. sibienii au votat oameni. probabil oameni portocalii. vezi diferenta? sau ai abandonat studiile in grupa mare de la gradinita?
Raspunde

un sibian

Acum 14 ani

daca a-ti avea mai multa minte va-ti da seama ca sa votat raul cel mai mic
Raspunde

mihai

Acum 14 ani

nu ,ati votat raul cel mare ,ce va deveni tot mai mare si....o sa traim tot mai rau. poate ne scapa Dumnezeu de matrozul chior si de ciuma portocalie.Doamne ajuta.
Raspunde

mihai

Acum 14 ani

nu ,ati votat raul cel mare ,ce va deveni tot mai mare si....o sa traim tot mai rau. poate ne scapa Dumnezeu de matrozul chior si de ciuma portocalie.Doamne ajuta.
Raspunde

michael

Acum 14 ani

ba' fratilor , fderalizarea ne mai scapa de ciumele astea si nu altcineva ! asa ca nu va mai vaicariti ca o faceti si o facem degeaba mai bine hai demaram ceva pana nu ne ia gaia pe toti gramada si pe aia care l-au votat pe chior si ponei si pe ceilalti care l-am votat pe prostanac !
Raspunde

cetean

Acum 14 ani

ptr "un sibian": si te rog, cam ce inseamna"raul cel mai mic" ? lumineaza-ne si pe noi
Raspunde

cetean

Acum 14 ani

ptr "un sibian": si te rog, cam ce inseamna"raul cel mai mic" ? lumineaza-ne si pe noi
Raspunde

Aleodor Beligobostes

Acum 14 ani

@michael : Asa ar fi, daca nu ar fi altfel. Statul Roman s-a format ca stat unitar si nu federal din cauza ... romanilor. Mai precis, din cauza procentului foarte mare de etnici romani pe care-i gasim intre granitele Romaniei actuale. Si inca ceva (inainte sa-mi vii cu exemplul Germaniei): limba etnei majoritare este ... unitara. Ardeleneste, olteneste, moldoveneste nu sunt dialecte, ci accente (dupa parerea mea, accente frumoase). Limba germana, are accente sau dialecte? :) Ok, si ce-i de facut? Probabil descentralizare, federalizarea aducand ceva avantaje pentru clasa politica si nu pentru "prostime" (un stat federal ar aduce cateva Parlamente in plus, de exemplu). Te simti in stare sa-ti platesti cativa parlamentari la centru plus cativa "federali" locali? Deleanu are dreptate cand isi doreste parlamentari onesti , care sa-si faca treaba pentru care i-am ales. Grea problema...
Raspunde

federalu

Acum 14 ani

Apai daca raman mai multi bani din dari in regiune,ne-am permite si un parlament regional
Raspunde

michael ptr. 13

Acum 14 ani

bine fra' uite ca nu vin cu exemplul germaniei ci cu al spaniei ! e ok !? spania are cate un guvern ptr. fiecare regiune nu imi mai aduc acum aminte denumirea exacta a guvernului . mie imi surade ideea unui astfel de guven . mai mic = mai usor de controlat el fiind obligaat sa aiba rezultate cu plus in regiune pt. ca altfel a pus-o ! cu un guvern central o regiune poate avea un nivel de trai mai ridicat iar alte 4 mai scazut iar la alegeri se poate intampla ca partidul de guvernamant sa fie reales fara a merita . nu stiu cat de coerent am fost dar oboseala isi spune cuvantul . oricum vad ca gandesti deci , sunt sigur ca daca vrei poti sa-ti dai seama ce voiam sa spun si vei vedea ca am dreptate daca vei trece de acel " patriotism " care ai cam chinuieste pe unii . apropos cati oficiali romani si-ar da averea sa salveze orasul sau tara !? un primar sas , a facut acest lucru prt. orasul lui . cine stie cunoaste ...
Raspunde

unu', in trecere.

Acum 14 ani

salut! pun si eu o intrebare pentru michael: daca este usor de controlat regiuni administrative mai mici, cine imi garanteaza ca n-o sa apara in continuare regi si baroni locali? care , odata aparuti (toti avem deja asa ceva, am si eu la mine acasa, sigur aveti si voi prin Sibiu specimene din acestea) sigur vor controla mai bine "parlamentul local". controlul mai fin, daca nu cumva total va fi al regilor deja aparuti, si nu al votantilor. concluzia, care vad ca a mai tras-o cineva, este ca avem nevoie ca de oxigen de oameni profesionisti la locul in care sunt pusi sa lucreze (mai ales in Parlament, sau cu voia dvs. Parlamente). oameni in primul rand avem nevoie. observatie fara importanta: si spaniola se vorbeste in dialecte; romana este unitara, la fel si rusa (nu stiu de ce ....) toate cele bune va doresc.
Raspunde

michael ptr. trecator

Acum 14 ani

s-ar putea sa ai dreptate in privinta baronilor... dar mizez pe faptul ca s-ar da pe " brazda " in cazul in care lucrurile devin serioase ( ma refer la cei existenti ) dar tot n-am inteles ceva sau nu stiu poate imi scapa mie : care e importanta dialectului intr-o fedralizare !? este asta ceva...determinant ca sa zic asa intr-o federalizare asa ca o regula !? daca este , atunci noi , putem trece cu vederea "regula" ca doar e vorba de romania ! nu !? una peste alta , eu totusi am incredere ca federalizarea ar rezolva multe din problemele actuale si mai ales ne-am vindeca si noi si altii de frustrarile astea ... regionale .
Raspunde

@michael

Acum 14 ani

Decanul Baroului Brasov, Aurel Moldovan, a propus, sambata, in cadrul Consiliului Uniunii Nationale a Barourilor din Romania, ca fiii avocatilor sa fie acceptati in avocatura intrucat "pot deveni buni avocati sub indrumarea propriei familii". Cum trebuie gandit , michael?
Raspunde

E L VA FI

Acum 14 ani

SA vedem cine il va mosteni si pe E L
Raspunde

constanteanu

Acum 14 ani

ce bine ca tulcea a ramas doar cu Constanta,daca toate investitiile in energie,petrol si gaze se vro finaliza in Dobrogea,ce o sa mai ceara ca niste catelusi de papa regiunile din ardeal.:)))))La munca cu puturosii de ardeleni.Doara palinca si slanina au in creier!
Raspunde

burebista

Acum 13 ani

Ce s-a facut dupa 1989? Institutiile de aparare si ordine publica au fost paralizate si compromise. Invatamantul macinat incet, incet si paralizat. Sanatatea terminata. Biserica compromisa. Familia-stalpul de baza al societatii, compromisa. Economia distrusa. La conducerea tarii, in mod progresiv au venit numai parveniti, vanduti celor straini, tradatori de tara.Prin toate mijloacele de informare tineretul a fost \"educat\" sa aiba alte valori ca reper, cum ar fi: locul cel mai bun este acolo unde ai loc de munca, indiferent daca nu este in tara ta, familia inseamna multe griji asa ca este mai bine sa fii independent, cine are bani are si putere, etc. Saracia este la ea acasa, romanii se vand pentru 1kg de zahar. Cine si cu ce mijloace se mai poate opune unei federalizari? Sper ca acest vis urat sa se destrame, daca nu, raul se va implini.
Raspunde