Duminică,
27.11.2022
Parțial Noros
Acum
4°C

Update 2: Ariton, ministrul Economiei, in loc de cel al Finantelor

După ce în dimineța zilei de joi, presa centrală specula pe seama senatorului sibian Ion Ariton, dându-l ca un posibil înlocuitor al lui Sebastian Vlădescu la Ministerul Finanțelor, în ședința Colegiului director al PD-L s-a decis altceva: senatorul sibian Ion Ariton să îl înlocuiască pe Adriean Videanu, în fruntea Mnisterului Economiei.
Propunerea ca Ion Ariton să devină ministru al Economiei va fi înaintată vineri dimineață președintelui Traian Băsescu, laolaltă cu alte cinci propuneri de schimbare de miniștri, decise de conducerea PD-L: Gheorghe Ialomițianu, (Finanțe), Valeriu Tabără, (Agricultură), Ioan Botiș (Ministerul Muncii), Anca Boagiu (Transporturi) și Valerian Vreme (Comunicații).
Dacă Ion Ariton va deveni ministru, atunci el va fi al doilea politician postdecembrist din Sibiu care a reușit să ajungă pe un astfel de post. Singurul ministru pe care județul Sibiu l-a mai dat din 1990 până acum este Gavril Dejeu, cel care a deținut și funcția de premier interimat timp de câteva săptămâni.
Președinte al PD-L Sibiu, Ion Ariton, va deveni șef acolo unde, în primăvară, a spus că îl va promova pe actualul prefect, Constatin Trihenea, ca secretat de stat.

Presa din București îl prezintă pe Ion Ariton drept un apropiat al lui Vasile Blaga, ministrul Internelor și singurul din triplelta BVB (Blaga - Videanu - Berceanu), care a rezistat remanierii. În fapt, ”apropierea” lui Ariton de Blaga se datorează relației directe pe care cu acesta din urmă Florin Muntean, președinte PD-L Mediaș și actual director al Transgaz. Florin Muntean este, pe lângă un bun și vechi prieten cu Vasile Blaga, și nașul fiicei acestuia.

Ion Ariton este lider al PD-L Sibiu numit de conducerea centrală. Fost prefect şi consilier local, Ion Ariton ete mai cunoscut sibienilor în urma unui scandal care a ţinut prima pagină al ziarelor locale la începutul anului 2002. “Activitatea sa politică şi economică este pătată de un scandal monstru, petrecut în urmă cu trei ani, pe când era director comercial la Petrom, sucursala Sibiu. Ariton a fost cercetat într-un dosar în care, după mai bine de doi ani, s-a dictat neînceperea urmăririi penale. Se crede că scandalul a fost iscat în urma presiunilor politice ale liderilor PSD veniţi la putere în acea perioadă. În gestiunea Petrom Sibiu a fost descoperită o gaură de 10 miliarde de lei, la sfârşitul lunii ianuarie 2002, în urma unui inventar de predare-primire declanşat de moartea subită a gestionarului-şef. Atunci s-au descoperit mai multe nereguli în gestiunea depozitului de carburanţi. Ariton a primit o penalizare de 10 la sută din salariu şi s-a solicitat o anchetă a politiei, care a găsit o gaură iniţială de 10 miliarde de lei, care, ulterior, a fost stabilită de procurorii sibieni doar la 7 miliarde”, scria cotidianul Obiectiv în ianuarie 2002. Scandalul de atunci a fost pus ulterior pe seama guvernării PDSR, care vroia să “lichideze” structurile PD. Dosarul s-a închis între timp, iar Ariton a fost găsit nevinovat. Dar i s-a reţinut o vreme 10% din salariu. În 2003, a plecat de la Petrom, pentru a se adăposti în funcţia de director la SC Intermedia, firma de casă a PD. Din 2005, a ajuns prefect al Sibiului, a pierdut apoi alegerile pentru şefia Consiliului Judeţean în faţa lui Martin Bottesch. Doldora de specializări pe vremea când a fost prefect, CV-ul lui Ion Ariton este numai bun pentru a fi propus ministru. Funcţie pe care dânsul spune că a refuzat-o în 2008 în favoarea lui Adriean Videanu. (Alin Bratu)

Update 1: Senatorul Ion Ariton ar putea fi înlocuitorului lui Sebastian Vlădescu la Ministerul Finanţelor, au declarat pentru Gândul surse din PD-L. Fost prefect al judeţului Sibiu, Ariton este preşedintele Comisie de buget-finanţe şi un apropiat al lui Vasile Blaga. Pe de altă parte, liderii PD-L se aşteaptă ca miniştrii ca unii dintre miniştrii care urmează să fie schimbaţi să demisioneze. În această situaţie s-ar afla titularul de la Agricultură, Mihail Dumitru.

Evenimentul Zilei îl dă ca sigur în locul lui Vlădescu pe deputatul PD-L Gheorghe Ialomiţianu. Acesta s-a născut pe 14 septembrie 1959, în judeţul Braşov. Doctor în contabilitate, Ialomiţeanu este vicepreşedinte al Comisiei de buget-finanţe. Ca deputat PD-L, a avut 112 luări de cuvânt în plen, în cadrul a 52 de şedinţe şi a susţinut 4 declaraţii politice.  De asemenea, a făcut 24 de propuneri legislative şi a adresat 11 întrebări şi interpelări. (Alin Bratu)

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

33 comentarii

lili

Acum 12 ani

Spre dezamagirea unora dar si fericirea altora Sen Ion Ariton a fost ales Ministru dar nu a finantelor ci a economiei. chiar daca unii nu vad cu ochii buni aceasta alegere pt Sibiu e o oportunitate mare...
Raspunde

Smith

Acum 12 ani

Cine ar mai fi crezut ca dupa aproape doi ani de asteptari, sibienii vor avea in sfarsit pe cineva acolo sus, in Guvernul Romaniei. Daca face treaba buna in minister, are toate sansele sa devina primarul Sibiului. Trebuie doar sa demonstreze ce poate sa faca pentru acest judet de acolo unde a ajuns... Succes !
Raspunde

ULOS

Acum 12 ani

Ce succes ... ca avem un ministru/senator care nu a avut nici macar o initiativa legislativa. Ce CV are acest domn? Specializarea il impune ca ministrul al economiei? Sa fim seriosi, a fost pus ca Base a castigat sibiul, dar Ariton e slab de tot. Ce mare economist e acest hilar personaj? Ministrii economomiei in tarile civilizate au doctorate, MBA-uri, au condus mari corporatii, sunt economisti de excelenta. Traim in tara lui NIMENI.
Raspunde

Federalization

Acum 12 ani

Si uite asa s-ar duce era de glorie a lui sasalaul... auf wieder-schnitzel Project-Johannis! :)
Raspunde

Olymp

Acum 12 ani

pentru @ulos: propun sa ne bucuram ca avem un ministru din partea judetului sibiu. Ariton are sansa sa demonstreze ce poate si cum poate ajuta sibiul in calitate de ministru al economiei. Eu am mare incredere in dansul, l-am votat si cred ca va face treaba buna. Cat despre activitate, stiu doar ca in calitate de presedinte al comisiei de buget-finante a lucrat la bugetul romaniei si a facut tot posibilul pentru finalizarea centurii ocolitoare a sibiului. Cat de usor este sa critici si cat de greu este sa construiesti.
Raspunde

hau

Acum 12 ani

Vai de noi.
Raspunde

un sibian

Acum 12 ani

JALE MARE!!! Cum de l-ati gasit pe cel mai imbecil!!! @Olymp - hai sictir PDL-ist nenorocit
Raspunde

abc

Acum 12 ani

Am trimis prin Dejeu un rahat la Buc. Ok, il trimitem si pe al doilea.
Raspunde

ai nostrii

Acum 12 ani

decat blonda din botosani, mai bine el
Raspunde

@criticilor fustrati

Acum 12 ani

scumpilor, mai mult de injuraturi chiar nu puteti? atat va duce capu...hai ca va fac eu o logica simpla...puterea e in guvern...ariton e omul care poate ajuta sibiul...ariton e in guvern acum...deci ariton are puterea de a ajuta sibiul...o logica fff simpla, dar din partea voastra nu ma astept sa o intelegeti...
Raspunde

Mihai

Acum 12 ani

Traiane, ce este titlul asta ? Ce conteaza unde era \"asteptat\" Ariton ? Mai ales ca pui acolo un \"apdeit 2\". Hai, te rog eu, scrie româneste :)
Raspunde

at @criticilor fustrati

Acum 12 ani

\"Ariton e in guvern acum...deci ariton are puterea de a ajuta sibiul\" .... hmm... asta inseamna ca pana acum ariton nu a avut nicio putere, fiind la putere(partid de guvernamant)? \"o logica fff simpla, dar din partea voastra nu ma astept sa o intelegeti\" iata ce am inteles eu : Ariton nu a avut putere deci a fost impotent dar acum nu mai este impotent. Logic nu?
Raspunde

ion

Acum 12 ani

Bravo BEBE.SUCCES! nu-i baga in seaama(desi stiu ca este foarte greu) pe toti mancatorii de rahat! felicitari si vezi ce poti face(ACUM CHIAR POTI)pentru ORASUL Sibiu.Iar voi(asa zisi \"ziaristi\",mai degraba pupincuristi)Deleanu si Bratu ar fi bine sa mai taceti!Sau ,poate sa va cautati alt ziar unde sa va mutati.Sa va fie rusine!
Raspunde

Zanatecul

Acum 12 ani

E bine ca publicati Ip-urile celor care scriu aici. Folositi un site precum Whatsmyip si veti vedea de pilda ca cele care incep cu 94 au de fapt locatia in Bucuresti. Cum mai scriu ei despre sibieni! Interesant, nu? Credeti in zane?
Raspunde

Smith

Acum 12 ani

pentru @zanatecul: lasa gargara ca nu tine. am ip cu 94 si sunt abonat injoy in sibiu. astept teoria ip-urilor pe regiuni si apoi sa revenim la subiectul care ne intereseaza... Avem ministru !!! Felicitari din nou ... poate asa ne mai baga si pe noi cineva in seama de pe la bucuresti... cat am suportat PNL si PSD nici nu visau sibienii sa prinda bani sau locuri in guvern...
Raspunde

@Smith

Acum 12 ani

Sibienii muncesc nu stau in c*r sa viseze la cai verzi pe pereti daca Basescu dictator isi va alege sau nu slugi dintre oltenii nascuti la Sibiu ca ariton asta, fost sef la petrom !
Raspunde

andrei

Acum 12 ani

mda...asta e alegerea care va ajuta sibiul...ariton.....asta a furat cand avea functie in sibiu....deci va fura la bucuresti pentru sibiu????fiti realisti....sau putem visa:in sfarsit unul care nu va fura!!!!ha-ha!
Raspunde

michael

Acum 12 ani

mda...sigur ca unii mai optimisti ( sau pdl-isti ) se vor bucura de alegerea lui ariton in aceasta functie dar mie mi se pare asa...un fel de ...lupul paznic la oi...oare chiar mi se pare numai !?
Raspunde

ULOS

Acum 12 ani

Pt. @Olymp. Cu siguranta Ariton e cel care a contribuit la finalizarea centurii Sibiului, a lucrat zi si noapte la comisia de buget finante pentru Sibiu, sunt convins ca tu esti fericit si cu Boc, si cu Basescu, si cu Udrea, si il vei vota pe DDD presedinte. Nu ai vrea tu Olymp sa emigrezi acolo unde e bine, acolo unde te trimite Basescu si iti spune ca nu te poate suporta bugetul? Sa ma bucur ca Ariton ii face jocul lui Tica de la Euro Oil? Sa ma bucur ca Ariton a fost dat afara de la stat in urma cu ani de incompetent ce era si de spritar ce era. Ce competente economice are Artion pentru a fi ministrul economiei? Crezi ca daca e sibian ii ofera aria de expertiza necesara?
Raspunde

@ULOS

Acum 12 ani

Ariton nu a fost dat afara de incompetent ce era ci datorita preamaritului tau stapan Tariceanu care a dat afara din functii toti pedelistii la vremea cand a intrat prim-ministru...a incercat sa distruga partidul pdl da nu a reusit si nu va reusi nimeni...ce usor uita si ce mult profita altii de asta...
Raspunde

ULOS

Acum 12 ani

Bine ... si cu ceva concret poti sa vi? Ca bla-bla -urile nu tin de foame. Si nici nu traiesc bine.
Raspunde

aripel

Acum 12 ani

Ariton e cel mai mare HOT si GOLAN INTERLOP din Sibiu. Un moldovean care se batea cu Emilian in Paltinis pentru hoteluri. Jigodia asta a ajuns ministru in tara lu\' Basescu ! SUNTEM TERMINATI ! Asta a furat in toata viata lui mizera, moldoveanul asta nenorocit si nici macar nu e din Sibiu. E un securisti nenorocit. SI CINE SPUNE CA ARITON A FINALIZAT CENTURA MINTE !!! ARITON L-A AMENINTAT PE JOHANNIS CU MOARTEA SI EL E MANA PDL-ULUI IN SIBIU! ARITON E CRIMINAL SI A OPRIT TERMINAREA CENTURII DE CATE ORI A PUTUT PENTRU CA LUMEA DIN SIBIU SA FIE NERVOASA PE JOHANNIS SI SA NU IL MAI ALEAGA, ASTFEL EL, ARITON, ACEST MOLDOVEAN SECURIST AR FI AJUNS PRIMAR !!! Asta e purul adevar, nu ce mint pedelistii pe forumuri si peste tot. Alea sunt doar intoxicari ale unor comunisti trecuti imbracati in portocaliu.
Raspunde

DETURNARE

Acum 12 ani

Acest ARITON, un cocalar nesimtit moldovean plantat in Sibiu, de catre colegii securisti incearca sa \"aline\" amarul romanilor care au inteles ca Johannis era un lucru bun pentru tara asta. Planul Basestilor este ca, sa puna un \"sibian\" in guvern ca sa uite lumea de Johannis si sa zica prostimea..........\"\"Uite, avem unu din Sibiu si e si roman de-al nostru\"\"-----Dar acest Ariton e doar un talhar de duzina pus in incercarea penibila a portocaliilor bolsevici de a mintii inca odata !!! Romani, Ariton este doar un alt securist comunist impbracat in portocaliu. NU ESTE DIN SIBIU, este doar un alt mitic infiltrat la Sibiu pentru a continua furturile iar acum isi serveste stapanii, spre saracirea voastra, a tuturor celor ce va numiti romani.
Raspunde

pt. 22 si 23

Acum 12 ani

Bine, ba Klaus, lasa-l in pace pe Ariton si meri de mai vinde niste copii peste hotare, ca-i criza si de organe umane!
Raspunde

@24

Acum 12 ani

Da prost mai poti fi mai nemancatule. In loc sa lingi la Basesti mai bine ai face ceva util pe planeta asta, ce zici ? Ce rvei sa insinuezi tu acolo, ca Johannis vinde copiii, bai terminatule ? Klauj Johannis a facut pentru Sibiu ce n-au facut neam de neamu\' tau de marmote securiste pentru tara asta si si tu stii asta ca de-aia te supara asa tare incat sa aberezi in halul ala. Poti fi mai prost oare, decat esti ? Personal, cred ca ai atins apogeul, melteanule de 2 lei, fomist plin de rautate si ranchiuna ce esti. Pune mana si munceste, prapaditule, nimeni nu are nevoie de mizeriile tale.
Raspunde

@24

Acum 12 ani

Daca spui \"meri\" in loc de mergi, nu inseamna ca esti si din Sibiu, comunistule. Iar enormitatile pe care le debitezi, iti arata adevarata valoare si culoare.
Raspunde

lol

Acum 12 ani

se vede ca a cumparat johANUS calculatoare la preturi astronomice! acuma ciumpalacii din primarie pot sa posteze de pe acelasi calculator si sa schimbe permanent IP-ul!
Raspunde

dan

Acum 12 ani

Ce insinuezi postacule de partid portocaliu ? Ca primaria Sibiu a cumparat calculatoare la preturi astronomice ? Tu crezi ca daca la voi la tigania aia de Bucuresti se procedeaza asa peste tot e la fel ? Comunistilor sunteti obositi si terminati. Daca voi procedati mizerabil si sunteti mizerii nu inseamna ca toata lumea e la fel. Cu Johannis, Sibiul a fost Capitala Culturala Europeana, pe cand Bucurestiul e capitala europeana a mizeriei si prostului gust. Asta e valoarea voastra si oricat venin ai scuipa pe internet, nu schimba nimic. Stai calm, ca primaria Sibiu are alte lucruri mult mai importante de facut, decat a plati prosti ca tine sa posteze mesaje pline de ura si invrajbire online. Cand ai ceva de spus, adu si dovezi nulitate umana ce esti. Pana una alta portocalii din franzela au facut TVA-ul 24% si au aruncat tara in mizerie, am taiat salarii, pensii au adus saracie peste tot si au generalizat furtul. Iar tu, mai mult ca sigur esti unul din ei. Probabil esti unul din cei ce fura impreuna cu toata gasca de talhari PDL si vii cu comentarii puierile cum ca ar fi cumparat Johannis calculatoare la preturi astronomice sau ca vinde copii......penibil. Nu prea va duce capu, pedeleilor. Pana una alta Ariton e cel mai mare talhar din Sibiu, mai bun era Cioaba de ministru decat panarama asta. Da asta va e valoarea, asta e PDL. Sper sa scape tara asta odata de voi, mizerabililor.
Raspunde

ha,ha

Acum 12 ani

nu insinuez, desteptule, ci spun de-a dreptul ca iohANUS a facut o mare pungasie cu calculatoarele acelea cumparate la preturi supraevaluate, pe principiul \"para-ndarat\"! dsovezi, garla pe internet!!!! da cautare pe google: \"johannis coruptie\", \"johannis copii\", \"johannis calculatoare\", \"johannis case\" etc... si nu sunt pdl-ist, nici macar nu am fost la vot, pentru mine toti sunt ticalosi, in frunte cu johANUS al tau, pupa-l-ai in anus!!!!
Raspunde

@29

Acum 12 ani

Te roade ca n-ai ce spune si iti da betivu\' bataie daca taci ? :))) Esti penibil, omule, daca te pot numi om. Unde sunt dovezile ??!?! NU AI. Stii cum e treaba, treaba e ca Sibiul e Capitala Culturala iar BuCUR-ESTI e o mizerie. Intelegi miticule ? Asa ca lasa fitilele securiste de 2 lei pe net, ca nu merge. PDL a bagat tara in foame iar tu.......TRAIESTI BINE ?...traiesti din sangele pensionarilor, vierme ordinar care esti, incercand sa fitilesti abureli ieftine ca poate mai pune careva botu\'. Da vi s-a cam dus gogoasa, pedeleilor, s-a cam scarbit lumea de voi de tot. Un alt adevar e ca acest individ numit Ariton chiar e un talhar ordinar cu dosare penale, Basescu la fel, toti pedeleii in general sunt niste zdrente comuniste ce put a bolsevism de la o posta. Iar asta nu poti acoperi cu ham ham.
Raspunde

@29. ha,ha

Acum 12 ani

Niste articole aiuriste scrise la comanda nu sunt dovezi, desteptule. Daca e omu\' asa rau de ce nu l-ati arestat ?!...daca zici ca vinde copii si face fraude. De ce, cand PDL are puterea ??!?! PENTRU CA MINTI, de-aia pentru ca n-aveti de ce. Pentru voi, e un lucru rau ca Johannis a ridicat Sibiul pentru ca asta va pune pe voi intr-o lumina proasta. Va arata cat sunteti de incompetenti si buni de nimic si acum injurati singurul om care a facut ceva in tara asta, pentru un oras sau ceva insemnat, in ultimii 20 de ani !!! Asta e Romania condusa de PDL de la Bucuresti, din pacate. Se arunca mizerii in singurul om competent pentru ca e.... competent. PDL a bagat Romania in foame, nu Johannis, Antonescu, Scufita Rosie sau Sandy Bell. Basescu a facut asta, impreuna cu sleahta PDL din care faci si tu parte si acest securist expirat Ariton.
Raspunde

hai hi99

Acum 12 ani

bai ARIPEL
Raspunde

Sportiv

Acum 12 ani

Felicitari d-lui ARITON si mult succes mai departe in toate proiectele.
Raspunde