Marţi,
29.11.2022
Cer Senin
Acum
-2°C

VIDEO – Sibiul: una dintre marile atractii turistice ale lumii, dupa Geobeats

Începând de anul acesta frumuseţile Sibiului sunt promovate pe unele dintre cele mai importante site-uri de turism din lume. Portaluri vizitate anual de milioane de oameni şi folosite ca „sfătuitori” de nădejde în alegerea destinaţiei de vacanţă. Intră în text pentru a vedea cum este descris Sibiul pe Geobeats sau pe TripAdvisor.

Geobeats, spre exemplu, descrie Sibiul ca una din marile atracţii ale lumii. „Sibiu, situat în inima României, este un oraş mare cu o fundaţie istorică. Este împărţit în două mari secţiuni: mai vechiul Oraş de Jos şi Oraşul de Sus. Oraşul vechi datează din secolul al XII-lea şi încă mai are clădiri din acea perioadă”, se arată în descrierea făcută de Geobeats Sibiului.

Vezi mai jos video-ul de promovare al Sibiului pe Geobeats.

 

De partea cealaltă, TripAdvisor vorbeşte despre Capitala Culturală din Transilvania şi oferă chiar o serie de obiective de neratat în Sibiu.

Vezi mai jos video-ul de promovare al Sibiului pe TripAdvisor.

 

Week-end-ul trecut Sibiul a fost przent la Târgul de Turism de la Berlin. Standul Sibiului a fost amenajat în cadrul standului României şi a oferit celor interesaţi materiale de prezentare (broşuri, hărţi), precum şi informaţii despre cum se poate ajunge în oraşul nostru, activităţi pentru petrecerea timpului liber, posibilităţi de cazare etc.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

18 comentarii

Andrei

Acum 11 ani

Ok. Sunt mandru de orasul meu... dar cu strazile neasfaltate ce facem? Cu jumatatea de sibiu din secol 18 cum ne descurcam?
Raspunde

MARCEL

Acum 11 ani

VOM FI DE RASUL LUMII CU PIETELE , PARCURILE SI STRAZILE PLINE DE CAINI JEGOSI, BOLNAVI SI AGRESIVI. ALO! PRIMARIA! SE AUDE? LUATI EXEMPLU DE LA BRASOV!
Raspunde

Vlad

Acum 11 ani

De ce nu vedeti si partea plina a paharului ? Pana una alta, Sibiul este unul dintre cele mai frumoase orase din Romania si din Europa . Daca chiar credeti ca este atat de rau aici, cu cainii agresivi si strazile neasfaltate, v-as sfatui sa mergeti in Bucuresti sa vedeti ca se poate mult mai rau .
Raspunde

xx

Acum 11 ani

le reparam andrei. dar va dura 10 ani. poti sa ai rabdare?
Raspunde

Trupas

Acum 11 ani

Sunt mandru ca sunt sibian! De cand e Iohannis primar sunt si mai mandru, orasul a renascut si e in continua dezvoltare (chiar daca veti sari sa-mi amintiti de strazile stricate de iarna, fenomen Anormal ce se petrece in toata tara..)
Raspunde

ALEX

Acum 11 ani

chiar asa este sunt foarte mandru ca sunt sibian orasul a inflorit arata foarte bine si este de-a dreptul un oras european.Drumurile sunt asa din gauza guvernului ca da foarte putini bani sibiului pt infrastructura.SUNT MANDRU CA LOCUIESC IN CAPITALA BUNELOR MANIERE SI FOSTA CAPITALA CULTURALA EUROPEANA!
Raspunde

SIB

Acum 11 ani

Uite, eu nu sunt mandru ca sunt concetatean cu idotii cu creiere spalate de mai sus, care refuza sa vada realitatea ca Sibiul este mult sub nivelul Brasovului sau Clujului si coboram tot mai jos. Prostii se imbata cu apa rece, traiesc din amintiri si chiar cred gogosile care li se servesc permanent in ziarele primariei..
Raspunde

sb000

Acum 11 ani

pt.7.iar ai aparut ROGOJINA ?hai sictir la corabia!clujul si brasovul sunt duble de mari.de ce nu compari sibiul cu Los Angeles mai bine?drumurile sa le faca ,,escu,, al tau k ala incaseaza banii pe rovineta nu primaria sibiu.daca nu ne ocupau valahi tai in 1918 aveam si drumuri si autostrazi pe unde doream.ciocu mic k tot johhi iese primar oricat te agiti.
Raspunde

pt. sb000

Acum 11 ani

ba carnat cu varza, sa-l iei pe johi al tau si sa-l faci primar la tine acolo in München de unde este IP-ul 92.230.66.174.... \'re-ti ai draku de propagandist fascist, pupa-l-ai in gaoz pe johi, ca-i popo de-al tau!!!
Raspunde

sb000

Acum 11 ani

hooooooooooppppaaaaaaaaaa .ce ma bucur oltene ca am aratat dinou la cititori cine esti si ce doresti defapt.toata ura pe care o ai pt. johannis nu te ajuta la nimica.ar fii bine sa mergi la bunici la corabia sa fii mai aproape de turci.acolo te vei simtii mult mai bine.ps.....orice fraier poate sa stie deunde este un anumit ip.deci lasa vraja k esti nervos.asta arata k te a facut mami in stare de ebrietate.......valea mitica
Raspunde

un sibian

Acum 11 ani

in afara de zona centrala nu stiu ce ar putea sa vada un turist in Sibiu...oricat incerc sa ma gandesc nu reusesc sa identific niciun alt obiectiv...e bine ca vin dar eu zic ca mai sunt foarte multe de facut.
Raspunde

rox

Acum 11 ani

ba da va spun eu ,ii invit pe turisti sa vada unul din cele mai frumoase cartiere din Sibiu... Turnisorul,sa vada minunatele parcuri din acest cartier, locurile de joaca ptr. copii,monumentul istoric sc.gen 10,gradinitele de copii,minunatele garaje construite haotic nu mai vb de locurile de parcare frumos amenajate,rasele de caini de tot felul si spectacolele oferite zilnic de concetatenii nostri rromi .sunteti bine veniti in Turnisor!l
Raspunde

alt sibian

Acum 11 ani

DOAR CENTRUL E DE VAZUT!!! Zilnic blestem craterele si santurile din carosabil oricat as incerca sa le evit... Cat despre primar, si\'a adus contributia impreuna cu consiliul local. INSA... este un mare mafiot. Impreuna cu Suciu au furat zeci si zeci de case in oras si au scos in strada familii cu care s\'au judecat ani de zile doar pentru a pune mana pe cat mai multe proprietati... NU MAI FITI NAIVI SIBIENI!!! Sa puneti botul la glazura fara sa vedeti aluatul. De unde credeti ca a primit toate amenintarile cu moartea? De la oamenii pe care i\'a nenorocit!
Raspunde

hopa mitica

Acum 11 ani

pai in ce oras din lume vizitezi cartierele?se vede k nu esti prea iesit din zona mitica..sibiul e oras mic.se viziteaza in doua trei zile si gata.e destul......centrul.muzeele si basta.sau vrei sa mearga turistii in broscarie si in vasile noroi?ce haiosi sunt unii ,,destepti,, cu diplome de la ulsb facute la xerox........
Raspunde

hopa costica

Acum 11 ani

Asta cu ip 92.229.14.231, comenteaza la toate articolele in asa fel incat sa ne faca sa credem ca totul e bine in orasul asta. Care o fi interesul? Sa fie cumva carabulea care incearca sa promoveze imaginea prietenului sau JOHANNUS? In orice caz, omul e psihopat.
Raspunde

blegul

Acum 11 ani

Oare e legal sa-mi afiseze IP-ul? Cum mai sta site-ul asta online? Mi-ar prinde si mie bine niste bani dupa judecata ...
Raspunde

transilvanus rex

Acum 11 ani

Nu este legal, presa centrala nu face astfel de abuzuri, doar presa sibiana ca sa-i poata avea sub contol pe cai care comenteaza negativ dicatura lui johANUS !!!! Cautati toate site-urile de presa din tara si o sa vedeti ca nicaieri nu se fac publice IP-urile comentatorilor, doar la Sibiu, oras de slugi si cozi de topor!
Raspunde

@17

Acum 11 ani

nu, nu este legal. daca vrei poti sa faci o reclamatie aici si ii f.u.t.e lui deleanu o amenda (***.dataprotection.ro)
Raspunde