29.03.2024
Partial Noros
16°C

Decisiv pentru disputa Medias - Cluj

Disputa dintre Gaz Metan Mediaș și U-Mobitelco Cluj Napoca a avut nevoie de un meci cinci pentru a stabili echipa ce va da piept cu Asesoft Ploiești în finala campionatului național de baschet. Ultimul meci din această serie s-a disputat aseară, pe terenul clujenilor.
Potrivit situației din clasament la finalul campionatului regulat, clujenii plecau ca favoriți în disputa cu Gaz Metan Mediaș. Locul II obținut de clujeni le oferea acestora avantajul terenului propriu în seria de cinci meciuri. Pe de cealaltă parte, medieșenii veneau cu cel mai mare buget din campionat și cu o echipă de-a dreptul de temut, care, însă, a comis multe greșeli copilărești în timpul sezonului regulat, explicație pentru locul III ocupat la final. Avantajul terenului propriu pentru clujeni s-a spulberat încă din primul meci. Mediașul a venit la Cluj pentru primele două meciuri cu un singur obiectiv, să ia cel puțin un meci și să mute decisivul pe teren propriu. Obiectiv îndeplinit încă după primul meci, câștigat de medieșeni cu scorul de 67-65. Presiunea a căzut astfel pe umerii clujenilor. Un al doilea eșec pe teren propriu ar fi făcut aproape imposibilă calificarea în finală. Motiv pentru care U Cluj a pornit ca din pușcă în meciul secund, câștigând primele două sferturi la pas. Mediașul a făcut însă un sfert trei ce i-a dat fiori de gheață pe șira spinării lui Marcel Țenter. Tânărul tehnician clujean a reușit însă să își strunească elevii și să câștige meciul II cu scorul de 78-72. Chiar și de la 1-1, Mediașul pleca din postura de mare favorită pentru accederea în finală. Cu două meciuri pe teren propriu era greu de crezut că „găzarii” vor scăpa calificarea printre degete. Mai ales că au câștigat meciul trei, primul de pe teren propriu. Clujul a contat în primul sfert, câștigat la patru puncte diferență, după care elevii lui Soce au început să toace mărunt apărarea clujeană și au câștigat meciul. Mitchell, Ivanovic și Nicoară au marcat 66 din cele 83 de puncte ale medieșenilor în meciul III. De cealaltă parte, Silvășan a făcut din nou un meci splendid. Extrema clujeană a strălucit în play-off, comparativ cu sezonul regulat. Shooterul clujenilor a reușit 20 de puncte în meciul III. Meciul IV putea să fie cel care poarta către finală pentru Gaz Metan. Însă, la fel ca întreaga serie, meciul s-a desfășurat în oglindă. Meciurile I și III și II și IV au semănat între ele ca în oglindă. Conștienți de faptul că e ultima lor șansă, clujenii au tras tare în primele două sferturi, exceptând minutele de debut. Gazul i-a băgat în corzi pe elevii lui Țenter din prima secundă de joc iar până s-au trezit din „croșeele” inaugurale, clujenii erau conduși cu 10-0. Ceea ce face cu atât mai remarcabilă revenirea lor în joc. Până la finalul sfertului de debut, clujenii au reușit un run de 21-7, performanță extraordinară pe un teren advers. Pe val, clujenii s-au distanțat și în sfertul secund, la pauză având 10 puncte avans. Sfertul III, ca deobicei am putea spune, a aparținut în totalitate medieșenilor. Reveniți de la cabine, găzarii au recuperat în 10 minute întreaga muncă a clujenilor, finalul sfertului III găsind, din nou, la egalitate cele două formații, 60-60. Morris, Silvășan și Dykes au fost însă decisivi în ultimul sfert pentru clujeni. În ciuda partidei excepționale făcute de Ivanovic, clujenii au luptat din greu pentru fiecare minge și au reușit să mute meciul decisiv pe propriul lor teren. Statisticile primilor trei marcatori ai Clujului sunt aproape identice, Silvășan, Dykes și Krstanovic având fiecare câte 17 puncte, secondați de Morris cu 14, fapt ce explică foarte bine jocul de echipă al clujenilor. De cealaltă parte, ofensiva medieșenilor a părut haotică, baza fiind pusă aproape exclusiv pe Ivanovic, autor al 27 de puncte. Meciul V dintre cele două echipe s-a disputat aseară, după închiderea ediției. Învingătoarea din meciul de duminică va juca o finală din șapte meciuri cu campioana ultimelor sezoane, Asesoft Ploiești, care a trecut cu scorul general de 3-1 de Steaua București.