Sâmbătă,
22.01.2022
Cer Senin
Acum
-5°C

Evaluarea nationala, 2011: Doua note de 10 la Lazar. 9,77 - nota maxima la Goga, 9,45, la Brukenthal

Astăzi s-au afişat în Sibiu rezultatele la Evaluarea Naţională a clasei a VIII-a, desfăşurată în perioada 20 -22 iunie. Testarea naţională a fost constituită din două probe: una la Limba şi Literatura Română (sau maternă) şi una la Matematică.  

Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” Sibiu se poate mândri anul acesta cu cele mai mari note. Cele mai mari rezultate înregistrate sunt  două medii generale de 10.00, iar cel mai mic rezultat e o medie de 5,10. În rest, predomină mediile de 9. 
La Colegiul Naţional „Octavian Goga” Sibiu, media maximă este 9,77 iar cea minimă este 5,02. Cele mai multe medii sunt de 7 şi 8. Rezultatele clasează colegiul pe un loc secund. 
Pe a treia poziţie se situează Colegiul Naţional „Samuel von Brukenthal”. Aici, media maximă e de 9,45 iar cea mai mică de 4,05, având astfel un respins. Restul mediilor sunt variate, mediile de 5,6 şi 7 fiind cele mai numeroase. 
În toate cele trei cazuri, la proba de Limba şi Literatura Română rezultatele au fost mai mari decât la proba de Matematică.  
Tot astăzi, între orele 14:00 şi 18:00, pot fi depuse contestaţiile, care vor fi soluţionate în 25 şi 26 iunie. Afişarea rezultatelor finale, după contestaţii, va avea loc în data de 27 iunie.

Comentarii

12 comentarii

Luci

Acum 10 ani

Nu sunteti bine informati! La Bruk cea mai mare nota e 9,85!
Raspunde

Delia

Acum 10 ani

Fratilor, ati uitat de Scoala Nr. 6 ???? Media 9.96 va spune ceva?
Raspunde

Paul

Acum 10 ani

Tot Bruk-ul e cel mai tare. Mate + Romana - medie 10, in plus germana de 9,55! Si mai informati-va!!!!
Raspunde

sibu

Acum 10 ani

Ia mergeti voi la scoala 6 si veti fi mirati cate \"genii\" o sa vedeti acolo. Lazar, Goga si Bruck-ul la un loc n-au atatea note mari ca geniile de la 6. Astia ori au copiat pe rupte, ori profesorii le-au umflat notele....
Raspunde

sb

Acum 10 ani

notele de la scoala 6 sunt foarte umflate ;) deci nu mai ridicati atat in slavi scoala 6
Raspunde

Ale

Acum 10 ani

Cum adica sa ne uitam la scoala 6?! Au copiat pe rupte cei de la scoala 6 asa ca nu va mai mandriti. Si nu aveti cum sa negati pentru ca avem informatii din interior si stim tot cum s-o petrecut. Asa ca sa nu ne luam noi acum la medii ca mediile de la sc.6 ar trebui sa scada cam cu un 1p ca sa ne comparam .:) Cat despre Bruk, cea mai mare medie a fost 9.85 [sunt doua de 9.85]
Raspunde

Ale

Acum 10 ani

Cum adica sa ne uitam la scoala 6?! Au copiat pe rupte cei de la scoala 6 asa ca nu va mai mandriti. Si nu aveti cum sa negati pentru ca avem informatii din interior si stim tot cum s-o petrecut. Asa ca sa nu ne luam noi acum la medii ca mediile de la sc.6 ar trebui sa scada cam cu un 1p ca sa ne comparam .:) Cat despre Bruk, cea mai mare medie a fost 9.85 [sunt doua de 9.85]
Raspunde

ELA

Acum 10 ani

....scoala 6 ? RUSINE,PROFESORILOR CARE AU SUPRAVEGHEAT!!!!!!!!!!! se mai pot numi profesori? \"complici la frauda\" ,sa le taie BOC tot salariu!!!!!!!
Raspunde

ELA

Acum 10 ani

...unde ministrul educatiei stabileste reguli pentru elevii prinsi ca copiaza la BAC,asa ar fi trebuit sa-i sanctioneze pe profesorii \"manjiti\"! Domnule FUNERIU ,de evaluarea nationala cine se ocupa?
Raspunde

ady

Acum 10 ani

la sc 17 a fost un test corect si cred ca nivelul de pregatire poate sa dea clasa la oricare (goga,lazar) oricand si acest lucru se va vedea dupa ce elevii incep clasa a IX a
Raspunde

ady

Acum 10 ani

p.s. la sc 17 media 9.82 ????? dar vorba aia reclama sufletul comertului.....
Raspunde

Gabi

Acum 10 ani

Daca la scoala 6 chiar s-a copiat pe rupte, se va vedea la liceu, unde clar nu se vor descurca. Si mediile lor oricum sunt foarte mari, datorita muncii lor!Nu mai fiti atat de ciudosi, poate ca unii au copiat intr-adevar, dar sigur nu s-a copiat numai acolo!!
Raspunde